Włoscy kolarze treningi wznowią w maju

We Włoszech od 4 maja obowiązywać będzie nowy dekret rządowy o walce z pandemią. Podtrzyma on chwilowo, lecz być może po raz ostatni, surowe ograniczenia w sporcie. Treningi na mocy nowych zasad rozpocząć powinni także najlepsi włoscy kolarze.

Włochy to jeden z krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 w Europie. Według Ministerstwa Zdrowia, do 26 kwietnia zanotowano łącznie 197 675 przypadków zachorowań, z czego 26 644 doprowadziło do zgonu. 64 928 pacjentów zostało jednak wyleczonych. 

Od początku marca na Półwyspie Apenińskim wprowadzane są kolejne dekrety, przepisujące ograniczenia mające na celu walkę z pandemią. Kluczowy był ten z 9 marca, zabraniający opuszczania własnego miasta i wymuszający zamknięcie większości firm. Jego zapisy w praktyce uziemiły sportowców, w tym kolarzy.

Rząd premiera Giuseppe Conte przedstawił tekst nowego dekretu, który ma wejść w życie po wygaśnięciu obecnego, a zatem po 3 maja. Oprócz poluzowania niektórych zasad życia codziennego (dekret zezwala na podróże wewnątrz regionów i przewiduje częściowe otwarcie restauracji i barów), niektóre jego zapisy dotyczą również sportu profesjonalnego.

Od 4 maja możliwe będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu, choć indywidualnie, podtrzymując obowiązek utrzymywania dystansu ochronnego dwóch metrów. Należy przy tym podkreślić, że we Włoszech zwyczajny dystans bezpieczeństwa wynosi metr.

Sport będzie można również uprawiać w parkach, lecz dekret przewiduje możliwość ich zamknięcia przez władze miejskie.

Jeden z zapisów nowej legislacji odnosi się do możliwości odbywania treningów przez profesjonalistów. Zezwala on bowiem na podjęcie indywidualnego treningu, choć z zachowaniem środków bezpieczeństwa i tylko przez niektórych, a ponadto zasady dotyczą tylko "zawodników dyscyplin indywidualnych", a nie zespołowych. 

Zawiesza się wydarzenia i konkursy sportowe wszelakiego rodzaju i dyscypliny, w miejscach publicznych czy prywatnych. Przewidując jednak powrót zajęć sportowych, (...) sesje treningowe dla zawodników dyscyplin indywidualnych, profesjonalistów, których przygotowanie jest uznawane przez [Włoski Komitet Olimpijski] CONI, [Włoski Komitet Paraolimpijski] CIP i federacje sportowe jako będące w interesie narodowym w kontekście ich udziału w Igrzyskach Olimpijskich lub wydarzeniach narodowych i międzynarodowych, mogą się odbywać z poszanowaniem dla norm bezpieczeństwa i bez obecności zgromadzeń, za zamkniętymi drzwiami. 

Wciąż zawieszone będą są wszelakie manifestacje i zgromadzenia (w tym sportowe), a zamknięte są siłownie, centra sportowe, baseny i centra rekreacyjne.

Nowe zasady będą obowiązywać do 17 maja, a już kolejnego dnia włoski rząd zamierza przystąpić do następnej fazy luzowania ograniczeń. Premier Giuseppe Conte potwierdził w wygłoszonym orędziu, że kroki te przewidują możliwość przywrócenia treningu drużyn sportowych, i choć w wypowiedzi odnosił się do piłki nożnej, można zrozumieć, że będą one również miały zastosowanie do innych dyscyplin.

18 maja będą wznowione treningi ekip profesjonalnych piłki nożnej i innych sportów. O wznowieniu mistrzostw będziemy rozmawiać w najbliższych dniach z ministrem [Vincenzo] Spadaforą [ministrem sportu i polityki młodzieżowej – przyp. red.]. Wszyscy jesteśmy kibicami, ale musimy skrupulatnie chronić zdrowie naszych ukochanych. Nic nie zostało jeszcze zdecydowane, pracujemy nad planem i zobaczymy, czy są warunki, aby wznowić mistrzostwa piłkarskie [Serie A].

W wyniku pandemii choroby Covid-19 we Włoszech przełożone zostały wyścigi Giro d'Italia, Strade Bianche i Strade Bianche Donne, Tirreno-Adriatico, Mediolan-San Remo, Giro di Sicilia, Tour of the Alps i Trofeo Alfredo Binda. Wiadomo już, że te ostatnie dwa zostały odwołane, pozostałe zaś liczą na przydzielenie nowych terminów po zezwoleniu na rozgrywanie imprez kolarskich.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: