PZKol i organizatorzy planują na nowo kalendarz wyścigów

Polski Związek Kolarski (PZKol) oraz organizatorzy polskich wyścigów kolarskich przedstawili wstępny kalendarz, który przedłożą do akceptacji Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Wobec pandemii wirusa SARS-Cov-2 Międzynarodowa Unia Kolarska zawiesiła organizację wyścigów do 1 lipca, a wyścigów WorldTour do 1 sierpnia. To do zmiany planów zmusiło wszystkich organizatorów imprez kolarskich. Ci, do spółki z UCI, układają plany awaryjne na okoliczność ewentualnego restartu sezonu w sierpniu.

Plany te mają zapewnić podstawę rozmów z lokalnymi władzami i sponsorami oraz dać nadzieję borykającymi się z wizją kryzysu gospodarczego i utraty finansowania ekipom. Ich realizacja nie jest pewna i zależała będzie w zupełności o warunków sanitarno-epidemiologicznych w krajach organizatorów oraz na świecie.

Organizacja imprez masowych różniła się będzie w zależności od kraju: dziś wiadomo już, że takowe w Belgii, Holandii i Niemczech nie odbędą się do września.

W Polsce toczy się polityczny spór o organizację wyborów prezydenckich, które rząd Prawa i Sprawiedliwości przeprowadzić chce w maju. Nie jest jasne jak wyglądały będą dalekosiężne rekomendacje rządu i Ministerstwa Zdrowia w kwestii organizacji imprez masowych. Do dnia 23 kwietnia na terenie Polski zanotowano 10 346 przypadków zarażenia koronawirusem, 435 z nich doprowadziło do zgonów.

Prace nad planem kalendarza polskich wyścigów trwały już w marcu, gdy zmienione zostały terminy pierwszych imprez. 16 kwietnia o odwołaniu Memoriału Andrzeja Trochanowskiego i Memoriału Romana Siemińskiego informował natomiast odpowiadający za ich organizację Marcin Wasiołek.

Organizatorzy Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w komunikacie z 21 kwietnia poinformowali, że wystąpili do UCI o zmianę terminu na 9-12 września. Przesłanie prośby o zmianę terminu z maja na na koniec sierpnia potwierdził także w mailu do "Rowery.org" dyrektor CCC Tour – Grody Piastowskie, Bogdan Rzepka.

Decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej weekend krajowych mistrzostw w kolarstwie szosowym przeniesiony został na dni 22-23 sierpnia.

W lipcowym terminie pozostać miałby wyścig Dookoła Mazowsza, podobnie jak zaplanowane na początek sierpnia Puchar MON i Memoriał Henryka Łasaka.

Bez zmian obyć się ma przy młodzieżowym wyścigu Orlen Nations Grand Prix, co w rozmowie z "Rowery.org" potwierdził Czesław Lang. Z wyścigu etapowego w imprezę jednodniową zmienić się ma za to Karpacki Wyścig Kurierów, który z przełomu kwietnia i maja przeniesiony ma zostać na koniec sierpnia.

W planie tym nie został ujęty wyścig Tour de Pologne, który, jak impreza cyklu WorldTour, o terminie rozmawia bezpośrednio z UCI. Póki co wiadomo, że wyścig liczyć ma 5 etapów, a Czesław Lang przy sprzyjających warunkach chce rozegrać go w sierpniu.

Prowizoryczny kalendarz wyścigów kolarskich w Polsce na sezon 2020

OdDoWyścigKategoria
15 lipca18 lipcaDookoła Mazowsza2.2
6 sierpniaPuchar MON1.2
8 sierpniaMemoriał Henryka Łasaka1.2
12 sierpnia16 sierpniaTour Bitwa Warszawska 19202.2
22 sierpnia23 sierpniaMistrzostwa Polski w kolarstwie szosowymNC
28 sierpnia30 sierpniaCCC Tour – Grody Piastowskie2.2
29 sierpnia30 sierpniaOrlen Nations Grand Prix2.Ncup
31 sierpniaKarpacki Wyścig Kurierów pamięci Wacława Felczaka1.2U
2 września5 wrześniaAlbertina Bałtyk – Karkonosze Tour2.2
9 września12 wrześniaWyścig Solidarności i Olimpijczyków2.2
13 wrześniaVisegrad 4 Bicycle Race – Grand Prix Poland1.2
18 września20 wrześniaMałopolski Wyścig Górski2.2

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: