Czytelnia

7 zakulisowych reportaży: kolarstwo poza kamerami

Kolarzy widać świetnie na ekranach telewizorów, w ujęciach z najróżniejszych kamer. Dobrze czyta się teksty o ich odczuciach, przemyśleniach i reakcjach z serca wyścigu. Ale jak takie materiały powstają?

Każdy wyścig kolarski, od najmniejszego po te największe, to przedsięwzięcie całkiem sporych rozmiarów.

Trzeba przecież wymyślić interesującą trasę, a potem przekonać do niej lokalne władze, służby zabezpieczające, zdobyć pozwolenia, wreszcie dobić targu co do terminu z Międzynarodową Unią Kolarską. Potem pozostaje już tylko zebrać w jednym miejscu ze 200 kolarzy i kilka razy tyle osób z obsługi drużyn. Potem upchnąć gdzieś tych wszystkich VIPów, obsługę samego wyścigu, kibiców. Przy tym wszystkim nie zapominając o byciu miłym i uczynnym dla zawsze wymagających pracowników mediów.

Jeśli zawsze ciekawiło Was jak wyścigi kolarskie wyglądają od kulis, to kilka naszych artykułów pozwoli Wam lepiej zrozumieć realia ulubionych wyścigów. W nich odpowiadamy na kilka podstawowych pytań i przedstawiamy perspektywy, które niewidoczne są z ekranu telewizora.

Jak organizuje się wyścig kolarski?

Zorganizowanie wyścigu kolarskiego nie jest rzeczą prostą. Chęć stworzenia widowiskowej i interesującej trasy trzeba pogodzić z zainteresowaniami lokalnych władz i sponsorów. Na koniec trzeba jeszcze na tę wymarzoną trasę ściągnąć najlepszych kolarzy, którzy wykażą się przed zebraną przy trasie publicznością. Do tego dochodzi marketing, współpraca z policją i setki innych rzeczy, które często pojawiają się ad hoc.

Praca dyrektora niezależnego wyścigu kolarskiego to zatem praca managera, człowieka poruszającego się dobrze zarówno w mediach, jak i salach konferencyjnych i potrafiącego samemu zakasać rękawy do ciężkiej pracy. O jej wyzwaniach szerzej opowiadał nam dyrektor Tour de Suisse, Oliver Senn.

Przeczytaj rozmowę

fot. Tour de Suisse

Jak powstaje transmisja telewizyjna?

Często mówi się, że kolarstwo jest jedną z nielicznych dyscyplin sportu, które najlepiej ogląda się w domu na telewizorze. Nic nie zastąpi gwaru i emocji przy trasie wyścigu, ale nie oszukujmy się, że trwający ledwie kilka sekund przejazd kolarzy, można naprawdę nazwać “oglądaniem wyścigu na żywo”.

W powstanie sygnału telewizyjnego z wyścigu kolarskiego zaangażowanych jest wiele osób, samolot, helikoptery, motocykle, kamery stacjonarne i kilometry kabli. Jak to wszystko łączy się w transmisję, którą oglądamy na ekranach telewizorów?

Przeczytaj reportaż

Jak wygląda “miasteczko wyścigu”?

Okolice startu i mety każdego z etapów nie bez przyczyny nazywane są “miasteczkiem wyścigu”. Przedstawiciele najróżniejszych zawodów i organizacji pracują w zupełnie odmiennych “dzielnicach”. W niektórych miejscach praca wre, w innych można się jeszcze zrelaksować, pijąc albo jedząc coś dobrego ze znajomymi. Ba, w miasteczku wyścigu można nawet odwiedzić fryzjera! Pojawienie się kolarzy, mimo iż zazwyczaj trwa kilka chwil, sprawia, że ruch i gwar wzmagają się niczym na Marszałkowskiej w godzinach szczytu.

Lekturę tę polecamy kibicom planującym wizytę na starcie lub mecie etapów dużych kolarskich wyścigów.

Przeczytaj reportaż

Jak na wyścigu pracują media?

Nieodłącznym wyścigiem każdego wyścigu, zaraz po kolarzach, są przedstawiciele różnorakich mediów. Niezależnie od tego, czy przygotowują materiały dla stacji telewizyjnej czy dla najstarszego polskiego wortalu piszącego o kolarstwie, każdy uwija się by swój kawałek historii wyścigu opowiedzieć widzom, słuchaczom czy czytelnikom.

Wyścig kolarski, z perspektywy peletonu, jest zatem areną, na której konieczność współpracy z mediami ściera się z chęcią jak najszybszej ucieczki przed nimi.

Naszą pracę podczas Tour de France opisaliśmy przy okazji wizyty w Brukseli, podczas startu Tour de France w roku 2019.

Przeczytaj reportaż

Nasz pierwszy reportaż tego typu ukazał się w 2014 roku, gdy akredytowani byliśmy przy wyścigu Giro d’Italia, w owym czasie rozpoczynającym się w Belfaście, w Irlandii Północnej. Lekturę tę także polecamy kibicom planującym wizytę na starcie lub mecie etapów dużych kolarskich wyścigów.

Przeczytaj reportaż

fot. Lapresse

Jak wygląda wyścig z drużynowego samochodu?

“Oglądanie” wyścigu z pozycji pasażera w wozie technicznym jadącym za peletonem to doświadczenie pełne radiowych komunikatów, trzasków, dobrych rozmów i strasznie długich przerw pomiędzy wizytami w toalecie. Kolarstwo z tej perspektywy smakuje inaczej.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wygląda taki przejazd, przeczytajcie w pierwszej kolejności relację z Tour de Suisse. W 2016 roku, jeżdżący ówcześnie w barwach Verva Activejet, Paweł Cieślik walczył o dobre miejsce na jednym z etapów. My towarzyszyliśmy wtedy jego dyrektorowi sportowemu.

Przeczytaj reportaż

Z polskiego podwórka podobny reportaż pisaliśmy podczas Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 2019 roku, po wizycie w aucie drużyny Voster ATS Team.

Przeczytaj reportaż

Jakub Zimoch

Recent Posts

Pogacar i Van der Poel przed Liege-Bastogne-Liege | Lopez wygrał Tour of the Alps

Tadej Pogacar i Mathieu van der Poel optymistami przed Liege-Bastogne-Liege. Julian Alaphilippe rozmawia z TotalEnergies. Wiadomości z piątku, 19 kwietnia.

19 kwietnia 2024, 21:00

La Fleche Wallonne 2024. Kevin Vauquelin w życiowej formie

Kevin Vauquelin drugim miejscem w La Fleche Wallonne osiągnął swój życiowy wynik w worldtourowym wyścigu.

19 kwietnia 2024, 16:18

Zapowiedź Liege-Bastogne-Liege 2024

W niedzielę zawodnicy i zawodniczki zakończą sezon wiosennych klasyków. Na ardeńskich wzgórzach czekają dwie bitwy o zwycięstwo w monumencie Liege-Bastogne-Liege.

19 kwietnia 2024, 15:20

Simon Carr wygrał królewski etap Tour of the Alps | Remco Evenepoel wróci na ścieżkę

Chris Harper bez groźnych obrażeń. Płacić, czy nie płacić? Oto jest pytanie. Wiadomości i wyniki z czwartku, 18 kwietnia.

18 kwietnia 2024, 20:28

La Fleche Wallonne 2024. Maxim van Gils potwierdził renomę ściankowca

Maxim van Gils zajął trzecie miejsce w jednej z najtrudniejszych edycji La Fleche Wallonne. Tym wynikiem Belg z Lotto Dstny…

18 kwietnia 2024, 08:20

La Fleche Wallonne 2024. Stephen Williams: “to był mój dzień”

Stephen Williams triumfował w Strzale Walońskiej i sięgnął po największy sukces dotychczasowej kariery.

18 kwietnia 2024, 07:33