MŚ 2020. UCI zatwierdziła rozkład zmagań w Aigle-Martigny

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zatwierdziła program mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Informację taką podali organizatorzy imprezy, która odbędzie się we wrześniu w Szwajcarii.

Komitet organizacyjny opublikował nowy rozkład wyścigów a w krótkim komunikacie w serwisie Twitter potwierdził, że UCI zatwierdziła układ rywalizacji o tęczowe koszulki.

Decyzja zapadła w czasie gdy kolarski kalendarz zatrzymał się w obliczu pandemii wirusa SARS-Cov-2. Wyścigi kolarskie do końca maja zostały odwołane, a ponieważ nie jest jasne jak długo potrwa walka z wirusem, planowanie imprez masowych póki co także stoi w miejscu.

UCI informowała już wcześniej, że podejmie wysiłek znalezienia nowych terminów dla części odwołanych wyścigów. Prowizoryczny szkic kalendarza na drugą część sezonu uzgadniany ma być z organizatorami, którzy do Unii wysyłać mają proponowane terminy.

Mistrzostwa Świata w Aigle-Martigny kolarstwo szosowe na tydzień ściągną do Szwajcarii, w okolice siedziby UCI. Impreza potrwać ma od niedzieli, 20 września do niedzieli 27 września. Trzy pierwsze dni to zmagania w jeździe indywidualnej na czas, środa to jazda drużynowa na czas sztafet mieszanych, a ostatnie trzy dni to wyścigi ze startu wspólnego.

Program uległ zmianom w stosunku do roku ubiegłego i lat poprzednich, gdyż imprezy nie otworzy jazda drużyn, a wyścig elity mężczyzn. Będzie to jedyny wyścig w dzień otwarcia, natomiast w poniedziałek medale rozdane zostaną w kategorii młodzieżowej i elity kobiet. Wtorek to wyścigi juniorów i juniorek, a we środę głównym punktem programu ma być wyścig mieszanych sztafet drużyn narodowych, który do programu mistrzostw włączona została w 2019 roku.

Pozostałe dni w programie imprezy nie różnią się od znanego z lat poprzednich schematu. Na czwartek zaplanowano dzień przerwy, w piątek do boju staną juniorki i młodzieżowcy. Sobota to wyścigi juniorów oraz elity kobiet, a w niedzielę o medale powalczyć ma elita mężczyzn.

Trasy

Trasa czasówki elity mężczyzn liczy 46 kilometrów i jest pozbawiona specjalnych trudności. 238 metrów przewyższenia nie odstraszy specjalistów w tej konkurencji. Podobnie w wyścigu kobiet: na 33 kilometrach do pokonania 210 metrów przewyższenia.

Inaczej wygląda start wspólny, przewyższenie na trasie elity mężczyzn wyniesie 4040 metrów na odcinku 249 kilometrów.

Wyścigi ze startu wspólnego wyruszą z Aigle do Martigny, gdzie wjadą na pętlę o długości 19,4 kilometra. Jej atrakcją będzie stroma Col de La Petite Forclaz, ciągnąca się na 4 kilometry, przy średnim nachyleniu 10,2% (maks. 14,5%).

Trzy rundy pokonają elita kobiet oraz juniorzy, na mecie za sobą mając 1919 metrów przewyższenia. Pięć kółek zaliczą młodzieżowcy (2875 metrów przewyższenia), a siedem elita mężczyzn.

Program MŚ w kolarstwie szosowym 2020, Aigle-Martigny:

20 września (niedziela)

jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (46 km)

21 września (poniedziałek)

jazda indywidualna na czas mężczyzn do lat 23 (33,4 km)
jazda indywidualna na czas elity kobiet (33,4 km)

22 września (wtorek)

jazda indywidualna na czas juniorek (18,3 km)


jazda indywidualna na czas juniorów (24,6 km)

23 września (środa)

jazda drużynowa na czas sztafet mieszanych (18,3 km)

24 września (czwartek)

dzień przerwy

25 września (piątek)

wyścig ze startu wspólnego juniorek (69,5 km)


wyścig ze startu wspólnego młodzieżowców (164 km)

26 września (sobota)

wyścig ze startu wspólnego juniorów (124 km)
wyścig ze startu wspólnego elity kobiet (124 km)

27 września (niedziela)

wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (249 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: