Koronawirus i kolarstwo

Ta strona zawiera najnowsze dane dotyczące wpływu epidemii wirusa SARS-Cov-2 na kolarskie wyścigi oraz startujące w nich ekipy. Strona jest na bieżąco aktualizowana.

Dane podawane przez włoskie i francuskie organy publiczne są informacjami z danego dnia na godzinę 17.00 i 18.00, natomiast dane podawana przez polskie Ministerstwo Zdrowia oraz operujące w ramach Uniwersytetu Johna Hopkinsa CSSE aktualizowane są częściej.

Ostatnia aktualizacja: 5/04/2020 (20:15) || stronę redagują: Paweł Gadzała i Mikołaj Krok

Podstawowe informacje

Covid-19 to choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez wirus SARS-Cov-2.

Po raz pierwszy ją wykryto w chińskiej prowincji Wuhan, w grudniu 2019 roku. Według danych amerykańskiego Center for Systems Science and Engineering (CSSE) na 5 kwietnia 2020 roku, na świecie zachorowało póki co ponad milion i 249 tysięcy osób, z czego 68 tysięcy zmarło, a ponad 252 tysiące zostało wyleczonych.

Znaczna większość przypadków śmiertelnych zanotowana została wśród osób starszych lub osób cierpiących na choroby współistniejące. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby w tych grupach są najbardziej narażone na poważniejszy przebieg choroby.

Początkowo epicentrum pandemii były Chiny, na terenie których zanotowano prawie 82 tysiące przypadków. W miarę rozprzestrzeniania się wirusa, liczba zarażonych w Stanach Zjednoczonych osiągnęła ten poziom 26 marca, a obecnie wzrosła do 321 tysięcy. W Europie najwięcej przypadków zarażenia zdiagnozowano w Hiszpanii (ponad 130 tysięcy), we Włoszech (ponad 124 tysiące), w Niemczech (ponad 97 tysięcy) i Francji (ponad 90 tysięcy).

Władze niemal wszystkich europejskich państw wprowadziły dekrety i regulacje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Jako, że większość z nich dotyczy imprez masowych i zgromadzeń, z kolarskiego kalendarza muszą zniknąć kolejne imprezy.

 • 27 lutego – u dwóch osób w kolumnie wyścigu UAE Tour wykryto wirusa SARS-Cov-2, wyścig jest przerwany, kolumna wyścigu zostaje objęta kwarantanną.
 • 27/28 lutego – rozpoczynają się badania wszystkich obecnych na wyścigu.
 • 29 lutego – władze ZEA informują, że pierwsze 167 badań dało wynik negatywny.
 • 1 marca – większość ekip wraca z ZEA do domu. Kwarantanna trwa dla 4 zespołów.
 • 3 marca – odkryto sześć nowych przypadków wirusa wśród członków wciąż nocujących w Abu Zabi ekip.
 • 4 marca – dekret włoskiego rządu stawia duży znak zapytania nad imprezami kolarskimi.
 • 5 marca – wyścig Strade Bianche zostaje przełożony.
 • 6 marcaRCS Sport zawiesza wyścigi Tirreno–Adriatico, Mediolan–San Remo i Giro di Sicilia. Termin zmieniają Trofeo Alfredo Binda i Settimana Internazionale Coppi e Bartali.
 • 12 marca – opóźniony zostaje wyścig Volta a Catalunya.
 • 13 marca – rządy Belgii i Holandii podejmują kroki w celach walki z wirusem. Odwołane są wyścigi Gandawa-Wevelgem, E3 BinckBank Classic, Ronde van Drenthe, Nokere Koerse, Bredene Koksijde Classic oraz Driedaagse Brugge-De Panne.
 • 13 marca – Giro d'Italia nie odbędzie się w maju.
 • 17 marca – przełożone zostają wyścigi Paryż-Roubaix, La Fleche Wallonne i Liege-Bastogne Liege.
 • 17 marca – oficjalnie potwierdzone jest przesunięcie Ronde van Vlaanderen.
 • 18 marca – odwołany został ostatni z ardeńskich klasyków, Amstel Gold Race, a także Eschborn-Frankfurt.
 • 26 marca – Fernando Gaviria i Maximiliano Richeze, zarażeni podczas UAE Tour, zostali wypisani ze szpitala w Abu Zabi.

Wpływ na kolarski światek

Kolarski światek rozprzestrzeniająca się choroba po raz pierwszy dotknęła w Dubaju, gdzie, po dwóch pozytywnych testach w dniu 27 lutego, odwołano dwa ostatnie etapy UAE Tour, a kolumnę wyścigu poddano kwarantannie.

Większość zespołów, po otrzymaniu powiadomień o negatywnym wyniku testów, opuściła w pierwszy weekend marca Zjednoczone Emiraty Arabskie. W izolacji pozostały cztery ekipy, a wśród nich osiem zarażonych osób. Kwarantanna 13 marca zakończyła się dla większości, pozostali przebywają pod opieką lekarzy. Wiadomo, że chorzy w szpitalu przebywają Dmitry Strakhov (Gazprom-RusVelo), Fernando Gaviria i Maximiliano Richeze (obaj UAE Team Emirates).

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w komunikacie wystosowanym 4 marca, poinformowała, że nie będzie odwoływała wyścigów, pozostawiając to w gestii lokalnych władz, odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. UCI podkreśliła, że organizatorzy oraz wszystkie podmioty z wyścigami związane mają podporządkować się decyzjom wydanym przez władze krajów, w których wyścigi są rozgrywane. 15 marca Unia zweryfikowała to stanowisko i poprosiła o odwołanie wszystkich wyścigów.

Główny organizator wyścigów kolarskich na Półwyspie Apenińskim, RCS Sport, przełożył najpierw wyścigi Strade Bianche i Strade Bianche Donne (7 marca), a także Tirreno-Adriatico, Mediolan-San Remo (21 marca) oraz Giro di Sicilia (1-4 kwietnia), a 13 marca także zaplanowane na maj Giro d'Italia.

W niedzielę, 8 marca, nie odbył się wyścig GP Industria & Artigianato, natomiast z 22 marca na 2 czerwca przeniesione zostało Trofeo Alfredo Binda. 7 marca ruszył co prawda francuski wyścig Paryż-Nicea, ale impreza organizowana przez ASO była wyjątkiem.

W pierwszej połowie marca odwołana została większość kolarskich wyścigów w Europie. Decyzje te podjęte zostały przez organizatorów i władze państw, na terenach których imprezy masowe tego typu miały zostać rozegrane.

18 marca 2020 UCI poinformowała, że wszystkie wyścigi kolarskie wchodzące w skład jej kalendarzy i mające się odbyć do końca kwietnia zostały odwołane lub przełożone, z zastrzeżeniem, że te ograniczenia mogą być przedłużone.

24 marca 2020 Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że planowane na ten rok Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostaną przesunięte na 2021 rok z powodu epidemii. Jest to pierwsze opóźnienie Igrzysk Olimpijskich w ich historii.

Fernando Gaviria i Maximiliano Richeze zostali wypisani ze szpitala w Abu Zabi 26 marca, prawie miesiąc po zawieszeniu wyścigu UAE Tour. 2 kwietnia szpital opuścili także Igor Boev i Dmitry Strakhov.

Sytuacja w Polsce

Według danych Ministerstwa Zdrowia na 5 kwietnia 2020 roku, w Polsce odnotowano 4102 potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem SARS-Cov-2, w tym 94 śmiertelnych.

Koronawirus w Polsce

13 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w kraju stanu zagrożenia epidemicznego, a 20 marca o wprowadzeniu stanu epidemii. W następstwie tych decyzji obowiązują ograniczenia, m.in.:

 • zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców;
 • 14-dniowa kwarantanna domowa dla osób wjeżdżających na terytorium RP;
 • zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych;
 • zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób;
 • zamknięcie placówek oświaty do 14 kwietnia;
 • zawieszenie działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn na 14 dni (możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynos);
 • częściowe zamknięcie sklepów w galeriach handlowych (otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie).

Wewnątrzkrajowy ruch kolejowy i samochodowy pozostają na obecną chwilę bez zmian. W poniedziałek, 16 marca, zawieszony został za to wewnątrzkrajowy ruch lotniczy.

Zasady zostały zaostrzone 24 marca, następnie 31 marca. Do 11 kwietnia zabroniono jakichkolwiek zgromadzeń (z tylko kilkoma wyjątkami), ograniczono mocno możliwości opuszczenia domu i zabroniono poruszania się w grupach (z wyjątkiem członków własnej rodziny).

Wpływ pandemii na kolarstwo

Polski Związek Kolarski (PZKol), zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT), odwołał zagraniczne wyjazdy kadry narodowej oraz imprezy sportowe zaplanowane na marzec, a z kalendarza zniknęły kolejne imprezy.

Odwołany został m.in. "Ślężański Mnich", stanowiący oficjalne rozpoczęcie kolarskiego sezonu w Polsce, a także Karpacki Wyścig Kurierów, jednej z największych etapówek dla orlików w środkowo-wschodniej części Europy.

16 marca swój wyścig odwołali organizatorzy CCC Tour, imprezy zaplanowanej na początek maja, licząc, że będą w stanie ją przeprowadzić pod koniec sierpnia.

2 kwietnia cięcia zapowiedział największy sponsor kolarstwa w Polsce, firma CCC. Dariusz Miłek dał do zrozumienia, że te nie ominą ekipy WorldTour, CCC Team.

stan na 16/03/2020
Nazwa wyściguPierwotny terminNowy termin/Planowany nowy termin
UCI Warsaw Cup29 marca 202014 czerwca 2020
Międzynarodowe Kryterium Kolarskie „Dzierżoniów 2020”4 kwietnia 2020
PP MTB XCO Rusza Peleton5 kwietnia 202031 maja 2020
Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Ślężański Mnich" Memoriał Romana Ręgerowicza5 kwietnia 202028 czerwiec 2020
Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland25 kwietnia 202013 września 2020
Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów UCI o Puchar Prezydenta Grudziądza30 kwietnia-3 maja 20206-9 sierpnia 2020
UCI Karpacki Wyścig Kurierów28 kwietnia-3 maja 2020
Memoriał Andrzeja Trochanowskiego1 maja 2020lipiec/sierpień
Memoriał Romana Siemińskiego3 maja 2020lipiec/sierpień
CCC Tour – Grody Piastowskie8-10 maja 2020koniec sierpnia
UCI 4X PRO TOUR - Round 116 maja 2020
Mistrzostwa Polski 4X17 maja 2020

Sytuacja we Włoszech

Włochy to jeden z dwóch krajów w Europie najbardziej dotkniętych wirusem SARS-Cov-2. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia Republiki Włoskiej, liczba osób zarażonych 5 kwietnia sięgnęła 128 948, z czego 15 887 zmarło, a 21 815 zostało wyleczonych.

Koronawirus we Włoszech

W ramach początkowych działań rząd premiera Giuseppe Conte wydał 4 marca dekret przedstawiający dalsze kroki w walce z wirusem. Ten obowiązywał będzie do 3 kwietnia, a dwie jego prowizje jeszcze przed ogólnokrajową kwarantanną wykluczyły organizację wyścigów kolarskich. Ponadto, 7 marca włoski rząd ogłosił zakaz wjazdu i wyjazdu do regionu Lombardia i 14 prowincji w regionach Wenecja Euganejska, Emilia–Romania, Piemont i Marche.

Kluczowy za to był dekret z dnia 9 marca, doprowadzający do efektywnego objęcia kwarantanną całego państwa. Do 3 kwietnia zabronione jest przemieszczanie się pomiędzy miastami, z wyjątkiem celów medycznych, roboczych bądź powrotu do miejsca zamieszkania, zabronione są wszystkie zgromadzenia publiczne, a kluczowe jest utrzymywanie odległości co najmniej jednego metra pomiędzy ludźmi.

21 marca premier Conte nakazał również zamknięcie większości firm w kraju, z wyjątkiem "kluczowych". Z kolei następnego dnia, w najbardziej dotkniętej wirusem Lombardii, zabroniono uprawiania sportu i wszelkiej innej aktywności na świeżym powietrzu, nawet w pojedynkę.

Wpływ pandemii na kolarstwo

9 marca Włoski Komitet Olimpijski (CONI) zawiesił imprezy sportowe, co następnie swoim dekretem z tego samego dnia potwierdził premier Conte.

Spółka RCS Sport początkowo deklarowała, że sytuacja nie będzie miała wpływu na organizowane przez nią wiosenne wyścigi, a zatem Strade Bianche (7 marca), Tirreno-Adriatico (11-17 marca) i Mediolan–San Remo (21 marca). Jednak wraz z upływem czasu kolejne ekipy rezygnowały ze startów, a ostatecznie 5 marca, dwa dni przed wyścigiem, przełożony został Strade Bianche.

Następnego dnia spółka poinformowała o przesunięciu dwóch pozostałych wyścigów, a także Giro di Sicilia (1-4 kwietnia). Od tego czasu przełożony zostały również Trofeo Alfredo Binda (22 marca), a także etapówka Tour of the Alps (20-24 kwietnia)

W kolejnych dniach odwołano w zasadzie wszystkie wyścigi w marcu, kwietniu i maju, z Giro d'Italia włącznie.

Sytuacja we Francji

Ministerstwo Zdrowia Francji poinformowało, że do 4 kwietnia nad Sekwaną odnotowano do tej pory 68 605 zarażenia wirusem SARS-Cov-2, z czego 7560 doprowadziło do zgonu.

Koronawirus we Francji

Francuski rząd rozpoczął walkę z pandemią 4 marca, zabraniając organizacji imprez sportowych z publicznością wynoszącą więcej niż 5000 osób na ograniczonej przestrzeni.

8 marca z kolei minister zdrowia, Olivier Véran, poinformował, że od następnego dnia zabronione będą wszelakie wydarzenia gromadzące więcej niż tysiąc osób, z wyjątkiem tych, które są "pożyteczne dla życia narodu". Lista takich wydarzeń ma zostać stworzona przez prefektów każdego regionu i przez odpowiedzialnych ministrów. Dalsze ograniczenia wprowadzono od 13 marca, zmniejszając możliwą liczebność imprez masowych do 100.

16 marca prezydent Emmanuel Macron ogłosił kwarantannę w całym kraju, a w jej ramach:

 • zamknięcie granic z innymi państwami;
 • zakaz wjazdu dla osób spoza Unii Europejskiej;
 • zakaz jakichkolwiek niekoniecznych podróży, z wyjątkiem tych do miejsc pracy, do sklepów, z powodów zdrowotnych, pomocy narażonym bądź krótkim wyjściom w celach "aktywności sportowej".

27 kwietnia kwarantanna wraz z zaleceniami pozostania w domu została przedłużona do 15 kwietnia.

Wpływ pandemii na kolarstwo

We Francji 15 marca zakończył się wyścig Paryż-Nicea, którego zwycięzcą został Maximilian Schachmann. Wyścig odbył się bez kilku ekip WorldTour i okrojony został o jeden dzień.

Rywalizacja w ramach "wyścigu ku słońcu" odbywała się przy akompaniamencie ogłoszeń odwołujących marcowe i kwietniowe wyścigi we Francji i innych krajach Europy. Organizatorzy by wyścig przeprowadzić wdrożyli specjalne procedury, ograniczając kontakt peletonu z publicznością i obsługą wyścigu.

Francuska Federacja Kolarska (FFC) nakazała klubom kolarskim odwołanie treningów, zgrupowań i zgromadzeń, a także odwołała wszystkie wyścigi w kraju. Odwołane zostały zatem Grand Prix de Denain (19 marca) i Tro Bro Leon (19 kwietnia), co potwierdzili ich organizatorzy.

17 marca spółka ASO poinformowała ponadto o odwołaniu wyścigu Paryż-Roubaix, zaplanowanego na 12 kwietnia (a także belgijskich Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liege)

Zmiany w kalendarzu

stan na 24/03/2020
DataWyścigKrajKategoriaStatus
1 marca 2020Kuurne–Bruksela–KuurneBelgiaMężczyźni – 1.ProRozegrany
1 marca 2020Royal Bernard Drome ClassicFrancjaMężczyźni – 1.ProRozegrany
7 marca 2020Strade BiancheWłochyMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Opóźniony. Nowa data nieznana.
8-15 marca 2020Paryż–NiceaFrancjaMężczyźni – 2.UWTRozegrany
Skrócony o jeden etap,
zakończył się 14 marca.
11-17 marca 2020Tirreno–AdriaticoWłochyMężczyźni – 2.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
15 marca 2020Ronde van DrentheHolandiaKobiety – 1.WWTOdwołany.
18 marca 2020Danilith Nokere KoerseBelgiaMężczyźni – 1.Pro
Kobiety – 1.Pro
Odwołany.
19 marca 2020Grand Prix de Denain -
Porte du Hainaut
FrancjaMężczyźni – 1.ProOdwołany.
20 marca 2020Bredene Koksijde ClassicBelgiaMężczyźni – 1.ProOdwołany.
21 marca 2020Mediolan–San RemoWłochyMężczyźni – 1.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
22 marca 2020Trofeo Alfredo BindaWłochyKobiety – 1.WWTOpóźniony. Nowy termin to 2 czerwca.
23-29 marca 2020Volta Ciclista a CatalunyaHiszpaniaMężczyźni – 2.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
25 marca 2020Driedaagse Brugge-De PanneBelgiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Opóźniony na termin jesienny.
27 marca 2020E3 BinckBank ClassicBelgiaMężczyźni – 1.UWTOdwołany.
29 marca 2020Gandawa-WevelgemBelgiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Odwołany.
1 kwietnia 2020Dwars door VlaanderenBelgiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.1
Odwołany.
4 kwietnia 2020Gran Premio Miguel IndurainHiszpaniaMężczyźni – 1.ProOpóźniony. Nowa data nieznana.
5 kwietnia 2020Ronde van VlaanderenBelgiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Opóźniony. Nowa data nieznana.
6-11 kwietnia 2020Itzulia Basque CountryHiszpaniaMężczyźni – 2.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
8 kwietnia 2020ScheldeprijsBelgiaMężczyźni – 1.ProOpóźniony. Nowa data nieznana.
12 kwietnia 2020Paryż-RoubaixFrancjaMężczyźni – 1.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
12-19 kwietnia 2020Presidential Cycling
Tour of Turkey
TurcjaMężczyźni – 2.ProOpóźniony. Nowa data nieznana.
15 kwietnia 2020Brabantse PijlBelgiaMężczyźni – 1.Pro
Kobiety – 1.1
Opóźniony. Nowa data nieznana.
19 kwietnia 2020Amstel Gold RaceHolandiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Opóźniony. Nowa data nieznana.
19 kwietnia 2020Tro-Bro LéonFrancjaMężczyźni – 1.ProOdwołany.
20-24 kwietnia 2020Tour of the AlpsWłochyMężczyźni – 2.ProOdwołany.
22 kwietnia 2020La Flèche WallonneBelgiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Opóźniony. Nowa data nieznana.
26 kwietnia 2020Liège-Bastogne-LiègeBelgiaMężczyźni – 1.UWT
Kobiety – 1.WWT
Opóźniony. Nowa data nieznana.
28 kwietnia-3 maja 2020Tour de RomandieSzwajcariaMężczyźni – 2.UWTOdwołany.
30 kwietnia-3 maja 2020
1-2 maja 2020
Tour de YorkshireWielka BrytaniaMężczyźni – 2.Pro
Kobiety – 2.1
Opóźniony. Nowa data nieznana.
1 maja 2020Eschborn-FrankfurtNiemcyMężczyźni – 1.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
7-9 maja 2020Tour of Chongming IslandChinyKobiety – 2.WWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
5-10 maja 20204 Jours de Dunkerque –
Grand Prix des
Hauts de France
FrancjaMężczyźni – 2.ProOdwołany.
8-10 maja 2020Festival Elsy JacobsLuksemburgKobiety – 2.ProOdwołany.
9-31 maja 2020Giro d'ItaliaWłochyMężczyźni – 2.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
31 maja-7 czerwcaCriterium du DauphineFrancjaMężczyźni – 2.UWTOpóźniony. Nowa data nieznana.
Do 1 czerwca zawieszone zostały
wszystkie wyścigi we wszystkich
kategoriach wiekowych i wszystkich dyscyplinach.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: