UCI wnioskuje o wcześniejsze zakończenie kwalifikacji olimpijskich

David Lappartient

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) złożyła wniosek do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego o zakończenie okresu kwalifikacji olimpijskich z dniem 3 marca.

Kwalifikacje zgodnie z planem zakończyć się miały 11 maja (BMX Freestyle), 27 maja (MTB cross-country), 1 czerwca (BMX Racing) i 7 czerwca (parakolarstwo). Kwalifikacje w kolarstwie szosowym i torowym zostały zakończone już wcześniej.

Zmiana daty zakończenia kwalifikacji motywowana jest rozprzestrzeniającą się pandemią wirusa SARS-Cov-2, a 3 marca ma być datą graniczną, do której żadna z reprezentacji nie napotkała problemów logistycznych z wirusem związanych.

Unia argumentuje, że w toku kwalifikacji rozegrano już od 70 do 85% zawodów, a niestabilna sytuacja międzynarodowa uniemożliwia planowanie kalendarza oraz programu startów, tak aby reprezentanci każdego kraju mieli równe szanse. Unia w komunikacie pisze, że decyzja o wystosowaniu takiego wniosku "oparta jest na fundamentalnej zasadzie równego traktowania sportowców", a skrócenie okresu kwalifikacji "równość tratowania wszystkich krajów i nie stoi w sprzeczności z zasadami organizacji kwalifikacji."

UCI w komunikacie bezpośrednio poprosiła organizatorów wyścigów by odwołali kolarskie imprezy rozgrywane w krajach, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zidentyfikowała jako zagrożone rozprzestrzenianiem się wirusa (w praktyce dotyczy to niemal wszystkich krajów Europy, sporej części Azji i większości Ameryk). Nowe terminy dla przełożonych wyścigów proponowane mają być w przyszłości, aczkolwiek UCI nie gwarantuje, że wyścigi się odbędą.

Poprzednio, 4 marca, Unia poprosiła organizatorów o stosowanie się do wytycznych władz krajów, na których terytorium rozgrywane są dane zawody.

Od tego czasu odwołana lub przełożone zostały niemal wszystkie wyścigi zaplanowane na marzec oraz spora część imprez mających odbyć się kwietniu i maju.

Równocześnie, w dniu 15 marca, zamrożone zostały wszystkie rankingi prowadzone przez UCI.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: