Ostatni etap Paryż-Nicea odwołany

Wyścig Paryż-Nicea zostanie zakończony w sobotę, po siódmym etapie, z powodu dalszego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i choroby Covid-19.

Rywalizacja nad Sekwaną odbywała się pomimo panującej epidemii, z powodu której przełożono wiele wyścigów kolarskich, w tym włoskie Strade Bianche, Tirreno-Adriatico i Mediolan-San Remo, a także hiszpańską Volta a Catalunya i belgijskie Gandawa-Wevelgem czy E3 BinckBank Classic.

"Wyścig ku słońcu" mógł się odbyć dzięki zgodzie francuskiego ministerstwa zdrowia, lecz z wieloma środkami ostrożności. Spikerzy nie przeprowadzali rozmów z zawodnikami, których poproszono o pozostanie w autobusach najdłużej, jak to możliwe. Po etapach nie odbywały się konferencje prasowe, a na podium kolarze nie ściskali dłoni obecnych. Hotele ekip zostały wybrane tak, aby w każdym mieszkały maksymalnie dwa zespoły. Zawodników poproszono o niewyrzucanie butelek. W kolumnie wyścigu jechał również specjalny ambulans, mający identyfikować potencjalne przypadki zarażenia.

O jego niepewnym losie mówiło się jednak od samego początku. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) przed trzecim etapem powiedział belgijskiemu "HLN", że "90% kolarzy nie wierzy, że peleton dojedzie do Nicei", zaś w dniu jazdy indywidualnej na czas duńska telewizja "TV2" poinformowała, że według Madsa Pedersena (Trek-Segafredo) i Thomasa De Gendta (Lotto Soudal) władze Nicei sprzeciwiły się wjazdowi wyścigu na teren miasta.

Ostatecznie dziś organizator imprezy, spółka ASO, poinformowała, że niedzielna rywalizacja w okolicach Nicei została odwołana. Podtrzymany został za to sobotni odcinek, który tylko rozpocznie się w mieście, lecz od razu pokieruje się na północ, w kierunku Alp, by zakończyć się w stacji narciarskiej Valdeblore la Colmiane.

Ministerstwo Zdrowia Francji poinformowało, że do 12 marca nad Sekwaną odnotowano do tej pory 2876 zarażenia wirusem SARS-CoV-2, z czego 61 doprowadziło do zgonu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. Karol

  13 marca 2020, 12:38 o 12:38

  Zapomnijecie o Giro w tym roku. Nie wiadomo co z TdF, prawdopodobnie Vuelta będzie jedynym GT w tym roku.

  • Tomek86

   13 marca 2020, 14:18 o 14:18

   Giro już nawet oficjalnie przeniesione. Przed 3 kwietnia mają podać nową datę..

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: