Astana ma problem z wypłatami

Żaden z pracowników zespołu Astana od początku roku nie otrzymał pensji. Doniesienia dziennika "AS", potwierdził szef ekipy Alexander Vinokurov.

Potwierdzam, że ekipa Astana nie była jeszcze w stanie wypłacić wszystkich wynagrodzeń w 2020 roku. Płatność została zrealizowana częściowo. Chcę również potwierdzić, że budżet głównego sponsora, firmy Samruk Kazyna, został przyjęty. Należy podkreślić, że jest to nasz piętnasty sezon i przez cały ten czas Samruk Kazyna dostarczał nam wystarczające środki. Jako, że sponsoruje nas oficjalna organizacja rządowa, czasami dochodzi do opóźnienia przelewów z powodu problemów administracyjnych

– cytuje Kazacha portal "Cyclingnews".

To nie pierwszy raz, kiedy Astana jest powiązana z problemami ze sponsorami. W 2009 roku, w wyniku kryzysu finansowego, nie byli w stanie zagwarantować płatności, przez co kolarze nie otrzymywali nagród. W związku z tym podczas Giro d'Italia ośmiu z dziewięciu zawodników, z wyjątkiem Kazacha Andreya Zeitsa, przez część rywalizacji jechała w koszulkach z wyblakłymi nazwami firm nie dotrzymujących obietnic.

Z kolei w 2018 roku Vinokurov bił na alarm z powodu braku płynności przelewów ze strony partnerów ekipy. Również i wtedy doszło do opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.

Wielkim problemem Samruk Kazyna, a tym samym Astany, są ceny ropy na światowych rynkach. Tylko w ostatni weekend runęły o 30 procent, osiągając najniższą cenę od wielu, wielu lat 32,5 dolara za baryłkę.

Na początku tego roku Astana znów pojawiła się na czołówkach gazet, lecz z innego powodu. Do mediów wyciekł raport Kolarskiej Fundacji Antydopingowej (CADF), który łączył Jakoba Fuglsanga i Alexeya Lutsenkę z doktorem Michele Ferrarim. Liderzy kazachskiego zespołu zaprzeczyli, a sprawie nie nadano dalszego biegu.

Ekipa póki co wycofała się z rywalizacji do 20 marca z powodu epidemii wirusa SARS-Cov-2, rezygnując ze startu w Paryż-Nicea. "Cyclingnews" poinformował jednak, że według Vinokurova ta decyzja nie została podjęta w związku z problemami finansowymi.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: