Danielo - odzież kolarska

Droga ku słońcu. Zapowiedź Paryż–Nicea 2020

Z zimnej północy na słoneczne południe, przez wietrzne pola, pagórki i wysokie wspinaczki, ku Lazurowemu Wybrzeżu. Po raz 78. kolarski peleton przystąpi do wyścigu Paryż–Nicea (8-15 marca).

Marcowa tygodniówka jest jedną z dwóch wybieranych przez większość kolarskich gwiazd etapówek na drodze przygotowań do celów nowego sezonu – drugą zazwyczaj jest rozgrywany równolegle Tirreno-Adriatico (11-17 marca).

Z powodu działań podejmowanych aby ograniczyć ryzyko zarażenia wirusem SARS-Cov-2, Włosi odwołali jednak swój wyścig. Co więcej, z obawy o zdrowie zawodników, z przyjazdu do Francji zrezygnowało siedem zespołów: Team Ineos, z ubiegłorocznym triumfatorem Eganem Bernalem,  Movistar, CCC Team, UAE Team Emirates, Astana, Jumbo-Visma i Mitchelton–Scott.

Pod tym względem tegoroczna rywalizacja nad Sekwaną będzie miała nieco inny charakter niż zwykle, aczkolwiek to nie zmienia faktu, że na starcie staną gwiazdy z najwyższej kolarskiej półki. 

Rywalizacja we Francji często przebiega pod znakiem zimna i deszczu, z którymi zawodnicy muszą zmagać się początkowo na płaskim, a następnie na bardziej wymagającym terenie. Na losy etapów i klasyfikacji generalnej wpływa także silny wiatr, którego na polach nad Sekwaną nie zabraknie. Obecność czasówki z kolei sprawia, że ten wyścig jest w pewnym sensie Wielkim Tourem mniejszej skali, wskazujący na to, kto na tym etapie sezonu jest najmocniejszym z najwszechstronniejszych.

Trasa Paryż–Nicea 2020

Trasa Paryż-Nicea 2020

Pierwsza europejska etapówka z cyklu UCI WorldTour zachowuje formę wprowadzoną w 2017 roku – rozpocznie się kilkoma bardziej płaskimi etapami, na półmetku czeka jazda indywidualna na czas, po czym peleton zahaczy o południowe Alpy w drodze do Nicei. 

8 marca – etap 1: Plaisir – Plaisir (154 km)

profil 1. Paryż-Nicea 2020

Tym razem rywalizacja w wyścigu Paryż–Nicea rozpocznie się w miejscowości Plaisir, na zachód od stolicy Francji. Choć trasa jest dość płaska, mało prawdopodobne jest, że w końcówce dojdzie do klasycznego pojedynku najszybszych zawodników w stawce – 4,5 kilometra przed metą zakończy się bowiem wybrukowany Côte de Neauphle-le-Château (1,4 km; 7,8%, kat. 3), po którym nastąpi zjazd prosto do mety.

Bardziej realny wydaje się albo atak na podjeździe, albo finisz z nieco ograniczonego peletonu, z udziałem mocniejszych sprinterów.

9 marca – etap 2: Chevreuse – Chalette-sur-Loing (166,5 km)

profil 2. Paryż-Nicea 2020

Początek drogi na południe. Profil jest płaski jak stół, a ostatnia prosta w Chalette-sur-Loing ma niemal trzy kilometry długości (choć rozpocznie ją ciasny zakręt). Tym razem sprinterski finisz wydaje się gwarantowany, o ile nie dmuchnie mocno z boku.

10 marca – etap 3: Chalette-sur-Loing – La Châtre (212,5 km)

profil 3. Paryż-Nicea 2020

Kolejna szansa dla najszybszych w stawce. Profil zmarszczy jedynie kilka delikatnych pagórków, uważać trzeba będzie na wiatr. W końcówce czeka przejazd przez centrum La Châtre, co wiąże się z kilkoma niegroźnymi zakrętami. Ostatnie metry prowadzą delikatnie pod górę, co może zaskoczyć niektórych sprinterów.

11 marca – etap 4: Saint-Amand-Montrond – Saint-Amand-Montrond (15,1 km; jazda indywidualna na czas)

profil 4. Paryż-Nicea 2020

Czasówka z myślą o Julianie Alaphilippie (Deceuninck–Quick Step), pochodzącym z Saint-Amand-Montrond. Zawiera kilkanaście zakrętów i dwa podjazdy tuż po starcie czeka kilometr o średnim nachyleniu 5,4%, a potem poprawką jest 1700 metrów, ze średnią stromizną 6,2%. Teoretycznie nie jest to nic poważnego, jednak dzięki temu słabsi na płaskich próbach będą mogli zrównać się ze specjalistami w tej konkurencji.

Od punktu pomiaru czasu trasa prowadzi w dół, do centrum miasta, a na liczącej dwa kilometry końcowej prostej będzie można przyspieszyć.

12 marca – etap 5: Gannat – La Côte-Saint-André (227 km)

profil 5. Paryż-Nicea 2020

Najdłuższy etap wyścigu i finałowa okazja dla najszybszych w stawce, choć z kilkoma utrudnieniami. Rywalizację niemalże otworzy premia górska drugiej kategorii, w drugiej części czeka kilka wybrzuszeń, a w końcówce, na około 700 metrów przed finiszem, zawodnicy pokonają ostry zakręt w lewo.

13 marca – etap 6: Sorgues – Apt (161,5 km)

profil 6. Paryż-Nicea 2020

Dopiero szóstego dnia rywalizacji organizatorzy wprowadzają zawodników w nieco bardziej wymagający teren. Profil jest pagórkowaty, poza pierwszymi kilkunastoma kilometrami, trasa prowadzi to w dół, to w górę. Kluczowe będą podjazdy pod Côte d’Auribeau (148,5 km – 13 km przed metą; 4,5 km, 5,8%, kat. 2) i ten pod lotną premię już w samym Apt (158 km – 3 km przed metą; 1,2 km, 8,2%).

Można szukać tu szansy na atak, finisz z całego peletonu jest niemal niemożliwy, lecz faworyci będą musieli uważać i pamiętać o tym, co ich czeka następnego dnia.

14 marca – etap 7: Nicea – Valdeblore La Colmiane (166,5 km)

profil 7. Paryż-Nicea 2020

Jedyny górski finisz na trasie tegorocznej edycji Paryż–Nicea zaplanowano na Valdeblore La Colmiane, gdzie w 2018 roku triumfował Simon Yates. Etap sam w sobie powinien głównie rozstrzygnąć się na ostatnim, 16-kilometrowym podjeździe.

Kilkanaście kilometrów po starcie organizatorzy zaplanowali podjazd pod Col de Vence (34,5 km – 132 km; 9,7 km, 6,6%, kat. 1), po czym trasa będzie prowadzić głównie po pagórkowatym terenie aż do podnóża finałowej wspinaczki. Valdeblore La Colmiane jest pojazdem dość regularnym, nie zawierającym ani stromych ścianek, ani znaczących wypłaszczeń. To tu rozstrzygną się losy wyścigu.

15 marca – etap 8: Nicea – Nicea (113,5 km)

profil 8. Paryż-Nicea 2020

Ostatni etap jest nieco łatwiejszy, niż w poprzednich latach. Po płaskim początku peleton zaliczy Col de la Porte (51 km; 13,1 km, 4,7%, kat. 1), a następnie, już w drugiej fazie, na kolarzy czeka Côte de Châteauneuf (84 km; 6,5 km, 6,6 %, kat. 1). Po poprawce na Côte d’Aspremont (95 km; 3,9 km, 3,7 %, kat. 3) zostanie tylko 19-kilometrowy zjazd na przedmieścia Nicei.

Finisz zostanie umiejscowiony w innym miejscu, niż zwykle – kolarze rywalizację zakończą przed stadionem Allianz Riviera. Ostatnie metry są dość kręte – na ostatnich 1500 metrach czeka pięć rond. Na tym etapie wysoko stoją szanse uciekinierów, ataki gwarantowane, aczkolwiek wpływ na klasyfikację generalną może być mniejszy niż profil mógłby sugerować..

Obsada

Z powodu obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, odpowiedzialnego za chorobę Covid-19, lista biorących udział ekip mocno się zmieniła w ostatnich dniach przed wyścigiem. Ostatecznie do rywalizacji przystąpi 17 drużyn – 12 z licencją UCI WorldTour i 5 z poziomu UCI ProTeam. Ekipy ścigały się będą w 8-osobowych składach, a nie jak dotychczas, w 7-osobowych.

Część z ekip za pięć dwunasta zmieniła swoje składy, dopuszczając do startu również zawodników, którzy mieli początkowo ścigać się we Włoszech, w wyścigach odwołanych z powodu ryzyka zarażenia wirusem.

Barwy Trek-Segafredo reprezentować będzie Vincenzo Nibali. Do tej pory Włoch nie wyróżniał się w żadnym ze startów, jednak, jak sam twierdzi, na każdym z nich czuł się dobrze. Celem na Francję jest dalsze budowanie formy przed Giro d’Italia. Razem z nim do rywalizacji przystąpią szykujący się do klasyków mistrz świata Mads Pedersen i Jasper Stuyven, zaś w zwycięstwa etapowe celować będzie Richie Porte.

Na udowodnienie formy z początku sezonu liczy Sergio Higuita (EF Pro Cycling), nowy mistrz Kolumbii w wyścigu ze startu wspólnego i triumfator Colombia 2.1. 22–latek w ojczyźnie czuł się jak ryba w wodzie, a teraz stoi przed pierwszym europejskim startem, z rywalami na jeszcze wyższym poziomie. Jego szanse obniżają nieco słabsze umiejętności jazdy na czas, choć w razie potrzeby jest w stanie spisać się dobrze również i w tej konkurencji.

Dobra formę chce również potwierdzić Nairo Quintana (Arkea-Samsic), zwycięzca Tour de La Provence i Tour des Alpes Maritimes et du Var. 30-latek na każdym z nich zwycięstwem etapowym udowodnił umiejętności jazdy po górach, a teraz musi dokonać tego samego na wyższym poziomie.

Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) liczy z kolei na wykonanie kolejnego kroku do przodu w budowaniu formy. 29-latek nieźle, aczkolwiek bez fajerwerków, rozpoczął sezon w swojej ojczyźnie, siódmym miejscem na Tour de La Provence i szóstym na Tour des Alpes Maritimes et du Var. Choć do jego celu na ten rok, którym jest Tour de France, pozostała jeszcze długa droga, Francuz pokazywał już na takim etapie sezonu prezentować dobrą jazdę.

Julian Alaphilippe (Deceuninck–Quick Step) z kolei teoretycznie celuje bardziej w zwycięstwa etapowe, jednak przy sprzyjających warunkach stać go na walkę o czołowe lokaty. 27-latek, w którego rodzinnym mieście odbędzie się czasówka, z różnych powodów stracił jednak trochę błysku – na Vuelta a San Juan dopadły go problemy żołądkowe, a sam przyznał, że nie jest jeszcze na takim poziomie, na którym chciałby być.

Swoje trzy grosze do rywalizacji wrzucić mogą także Maximilian Schachmann, Felix Großschartner (Bora-hansgrohe), Guillaume Martin (Cofidis), Dylan Teuns i Pello Bilbao (obaj Bahrain-Merida).

Na sprinterskich etapach szans szukać powinni z kolei m.in. Pascal Ackermann, Peter Sagan (obaj Bora–hansgrohe), Sam Bennett (Deceuninck–Quick Step), Caleb Ewan (Lotto Soudal), Elia Viviani (Cofidis), Giacomo Nizzolo (NTT Pro Cycling) czy Michael Matthews (Team Sunweb).

W ubiegłym roku

Klasyfikacja końcowa wyścigu

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Egan BernalTeam Sky29:17:02
2.Nairo QuintanaMovistar Team00:39
3.Michał KwiatkowskiTeam Sky01:03
4.Jack HaigMitchelton-Scott01:21
5.Romain BardetAG2R La Mondiale01:45
6.George BennettTeam Jumbo-Visma02:20
7.Rudy MolardGroupama-FDJ03:02
8.Bob JungelsDeceuninck-QuickStep03:06
9.Luis León SanchezAstana Pro Team03:12
10.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin04:07
11.Valentin MadouasGroupama-FDJ
12.Felix GroßschartnerBora-Hansgrohe04:10
13.Oliver NaesenAG2R La Mondiale05:36
14.Wilco KeldermanTeam Sunweb05:57
15.Philippe GilbertDeceuninck-QuickStep06:19
16.Lilian CalmejaneDirect Energie07:28
17.Dylan TeunsBahrain-Merida07:37
18.Daniel MartinezEF Education First09:27
19.Tejay Van GarderenEF Education First12:31
20.Cyril GautierVital Concept-B&B Hotel14:23
21.Ion Izagirre InsaustiAstana Pro Team14:52
22.Mikael CherelAG2R La Mondiale14:56
23.Hugo HouleAstana Pro Team15:20
24.Julien El FaresDelko Marseille Provence KTM19:32
25.Simon YatesMitchelton-Scott22:30
26.Domenico PozzovivoBahrain-Merida22:42
27.Alessandro De MarchiCCC Team22:59
28.Miguel Angel LopezAstana Pro Team23:44
29.Amaro AntunesCCC Team24:38
30.Maxime MonfortLotto Soudal25:41
31.Sergio HenaoUAE Team Emirates26:12
32.Tao Geoghegan HartTeam Sky26:23
33.Winner AnaconaMovistar Team27:34
34.Julien BernardTrek-Segafredo29:13
35.Edward TheunsTrek-Segafredo29:52
36.Patrick KonradBora-Hansgrohe29:57
37.Giulio CicconeTrek-Segafredo30:21
38.Elie GesbertArkéa Samsic30:24
39.Matteo TrentinMitchelton-Scott30:34
40.Nicolas EdetCofidis, Solutions Credits31:56
41.Ivan SosaTeam Sky31:57
42.Jonathan HivertDirect Energie34:24
43.Victor De La ParteCCC Team35:02
44.Laurens ten DamCCC Team35:29
45.Quentin PacherVital Concept-B&B Hotel36:20
46.Ivan GarciaBahrain-Merida36:47
47.Paweł PoljańskiBora-Hansgrohe36:56
48.Nils PolittKatusha-Alpecin37:22
49.Sonny ColbrelliBahrain-Merida37:54
50.Marc SolerMovistar Team38:55
51.Esteban ChavesMitchelton-Scott39:00
52.Scott DaviesDimension Data41:50
53.Romain CombaudDelko Marseille Provence KTM43:12
54.Jarlinson PantanoTrek-Segafredo43:54
55.Mike TeunissenTeam Jumbo-Visma45:53
56.Mikel Nieve IturaldeMitchelton-Scott47:36
57.Sebastian HenaoTeam Sky48:04
58.Thomas De GendtLotto Soudal48:15
59.Simon SpilakKatusha-Alpecin49:19
60.Heinrich HausslerBahrain-Merida
61.Stijn VandenberghAG2R La Mondiale50:12
62.Marco MarcatoUAE Team Emirates51:15
63.Niki TerpstraDirect Energie52:08
64.Tim DeclercqDeceuninck-QuickStep52:57
65.Bert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma54:24
66.Pierre Luc PerichonCofidis, Solutions Credits54:49
67.Jesper HansenCofidis, Solutions Credits56:00
68.Adam HansenLotto Soudal56:15
69.Kristijan KorenBahrain-Merida57:03
70.Arnaud DemareGroupama-FDJ57:27
71.Magnus CortAstana Pro Team59:00
72.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Credits59:19
73.Anthony TurgisDirect Energie59:23
74.Amael MoinardArkéa Samsic59:40
75.John DegenkolbTrek-Segafredo59:57
76.Alex KirschTrek-Segafredo1:01:24
77.Hector CarreteroMovistar Team1:01:39
78.Pascal EenkhoornTeam Jumbo-Visma1:01:41
79.Benoit CosnefroyAG2R La Mondiale1:02:26
80.Imanol ErvitiMovistar Team1:02:30
81.Jhonatan Manuel Narvaez PradoTeam Sky1:03:13
82.Reto HollensteinKatusha-Alpecin1:04:22
83.Laurent PichonArkéa Samsic1:04:29
84.Olivier Le GacGroupama-FDJ1:06:01
85.Koen de KortTrek-Segafredo1:07:01
86.Bryan CoquardVital Concept-B&B Hotel1:07:06
87.Amund Grøndahl JansenTeam Jumbo-Visma1:07:34
88.Ignatas KonovalovasGroupama-FDJ1:08:17
89.Laurens De VreeseAstana Pro Team1:08:43
90.Patrick MüllerVital Concept-B&B Hotel1:09:07
91.Mitchell DockerEF Education First1:09:09
92.Mauro FinettoDelko Marseille Provence KTM1:09:29
93.Marco HallerKatusha-Alpecin1:09:38
94.Jurgen RoelandtsMovistar Team1:09:45
95.André GreipelArkéa Samsic1:09:58
96.Casper PedersenTeam Sunweb1:10:02
97.Jack BauerMitchelton-Scott1:10:33
98.Jan BakelantsTeam Sunweb1:10:46
99.Sven Erik BystrømUAE Team Emirates1:11:18
100.Nikolas MaesLotto Soudal1:11:55
101.Adrien PetitDirect Energie1:13:47
102.Jacopo GuarnieriGroupama-FDJ1:14:38
103.Fabio SabatiniDeceuninck-QuickStep1:14:49
104.Luke RoweTeam Sky1:14:53
105.Niccolò BonifazioDirect Energie1:15:27
106.Evaldas SiskeviciusDelko Marseille Provence KTM1:16:52
107.Bernhard EiselDimension Data1:17:16
108.Ramon SinkeldamGroupama-FDJ1:19:12
109.Tom ScullyEF Education First1:20:01
110.Bert Van LerbergheCofidis, Solutions Credits1:21:16
111.Alessandro FedeliDelko Marseille Provence KTM1:22:56
112.Geoffrey SoupeCofidis, Solutions Credits1:25:59
113.Rory SutherlandUAE Team Emirates1:27:06
114.Will BartaCCC Team1:29:19
115.Iljo KeisseDeceuninck-QuickStep1:29:34
116.Kris BoeckmansVital Concept-B&B Hotel1:31:19
117.Eduard-Michael GrosuDelko Marseille Provence KTM1:37:17
118.Julien VermoteDimension Data1:37:27

Regulamin Paryż–Nicea 2020

Zwycięstwo etapowe i klasyfikacja generalna

Na mecie przyznawane będą bonifikaty czasowe: 10 – 6 – 4 sekundy dla pierwszej trójki, na lotnej premii odpowiednio 3 – 2 – 1 sekunda. W przypadku kraksy czy defektu na końcowych trzech kilometrów etapów 1–3 5, 6 czy 8 kolarz otrzyma czas grupy, w której jechał.

Limit czasowy, chyba, że komisja sędziowska zadecyduje inaczej, wynosi:
– na etapach 1-3 i 5: 10%
– na etapach 6-8: 15%
– na etapie 4 (jazda indywidualna na czas): 25%

Klasyfikacja punktowa

Punkty przydzielane na mecie według schematu:
15 – 12 – 9 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1

Punkty przydzielane na lotnych premiach według schematu:
3 – 2 – 1

Klasyfikacja górska

Na górskich premiach punkty są przydzielane według następującego schematu:
kat. 1: 10 – 8 – 6 – 4 – 3 – 2 – 1
kat. 2: 7 – 5 – 3 – 2 – 1
kat. 3: 4 – 2 – 1

Klasyfikacja młodzieżowa

Udział biorą wszyscy zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1995.

Transmisja

niedziela (1): Eurosport 2 – 13:30
poniedziałek (2): Eurosport 1 – 14:40
wtorek (3): Eurosport 2 – 14:40
środa (4): Eurosport 1 – 14:40
czwartek (5)–piątek (6): Eurosport 2 – 14:40
sobota (7): Eurosport 2 – 13:10
niedziela (8): Eurosport 2 – 13:30