Trasa Tour de Suisse 2020

mapka Tour de Suisse 2020

Organizator Tour de Suisse ogłosił przebieg 84. edycji wyścigu, zaplanowanego na 7-14 czerwca.

Rywalizacja rozpocznie się na północy kraju w Frauenfeld, następnie 23 drużyny ruszą na zachód i południe, docierając do Moudon. Stąd zawrócą na wchód, ku Alpom, gdzie zapadną decydujące rozstrzygnięcia.

W Frauenfeld zostanie rozegrana płaska i szybka jazda indywidualna, na dystansie 11 kilometrów. Zwycięzca tego wprowadzającego etapu będzie miał szansę obronić koszulkę przez trzy kolejne dni, gdyż na pagórkowatych końcówkach nie musi zostać odczepiony.

Górski test zaplanowano na piąty etap. Kolarze pokonają wówczas przełęcz Mosses, a po szybkim zjeździe znajdą się w Aigle i zaliczą odcinek trasą tegorocznych mistrzostw świata, przez dolinę Rodanu, w kierunku Martigny i Sionu. W finale pozostanie mniej znane, za to wymagające, kręte podejście do Leukerbad.

Odcinek szósty zacznie wspinaczka na najwyższą przełęcz Szwajcarii Nufenen (2478 m), po której będzie długi zjazd i niemal równie długie podejście na Lukmanier. Sama końcówka to znów wspinaczka, 9-kilometrowym odcinkiem do Sedrun.

Przedostatniego dnia zobaczymy górską jazdę indywidualną (23 km), przez przełęcz Oberalp, stanowiącą pomost pomiędzy dwoma kantonami Graubünden i Uri. Po starcie czeka 7,5-kilometrowa wspinaczka o nachyleniu powyżej 7%, a druga połówka poprowadzi "z górki", alpejskimi zboczami do Andermatt.

Etap królewski organizator zaplanował na sam koniec. Kolarze wykonają pętlę z Andermatt, zaliczając na długości 118 kilometrów ponad 3600 metrów przewyższenia. Po drodze znajdą się znane przełęcze Furka, Grimsel i Suster, a do mety droga poprowadzi przez legendarny wąwóz Schöllenen.

Trasa Tour de Suisse 2020

7 czerwca - etap 1: Frauenfeld (10,9 km, jazda indywidualna)

8 czerwca - etap 2: Neuhausen am Rheinfall - Lachen (179 km)

9 czerwca - etap 3: Lachen - Pfaffnau (186,6 km)

10 czerwca - etap 4: St. Urban - Moudon (180,6 km)

11 czerwca - etap 5: Moudon - Leukerbad (205,1 km)

12 czerwca - etap 6: Fiesch - Sedrun (162,1 km)

13 czerwca - etap 7: Disentis-Sedrun - Andermatt (23,2 km, jazda indywidualna)

14 czerwca - etap 8: Andermatt - Andermatt (118,4 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: