Strade Bianche 2020 przełożone

Wyścigi Strade Bianche i Strade Bianche Donne (7 marca) nie odbędą się w planowanym terminie.

Decyzję w rozmowie z "Siena News" ogłosił Luigi De Mossi, burmistrz Sieny, po konsultacji z organizatorem wyścigu, RCS Sport, a także służbami zdrowia. Nowa proponowana data ma zostać podana w przyszłym terminie, mówi się o terminie czerwcowym bądź wrześniowym. Prośba została potwierdzona w komunikacie prasowym RCS Sport

Póki co nie została podjęta oficjalna decyzja w sprawie Tirreno-Adriatico (11-17 marca) oraz Mediolan-San Remo (21 marca).

Przeprowadzenie imprez sportowych we Włoszech od tygodnia stało pod znakiem zapytania, gdyż na Półwyspie Apenińskim z dnia na dzień rośnie liczba zarażonych wirusem SARS-Cov-2, tzw. koronawirusem. Dane Ministerstwa Zdrowia na 5 marca mówią o 3089 zachorowaniach i 107 przypadkach śmiertelnych we Włoszech.

Rząd premiera Giuseppe Conte ogłosił we środę dekret przedstawiający dalsze kroki w walce z wirusem, który będzie obowiązywał do 3 kwietnia. Dwie jego prowizje dotyczą przeprowadzania wydarzeń kolarskich, z czego pierwszy, dość oczywisty, odnosi się do wydarzeń sportowych. Otwarcie zawiesza "wydarzenia i konkursy sportowe wszelakiego rodzaju i dyscypliny, w każdym miejscu, czy prywatnym, czy publicznym", jednak, pod warunkiem wprowadzenia odpowiednich kontroli, aby ograniczyć ryzyko rozpowszechniania się wirusa, zezwala na ich przeprowadzenie tylko wewnątrz miejsc do tego przeznaczonych za zamkniętymi drzwiami, lub w miejscach ogólnie dostępnych bez udziału publiczności.

Do wyścigów kolarskich z kolei bardziej odnosi się punkt, dotyczący "manifestacji i wydarzeń publicznych". Zostały zabronione wszystkie, które "powodują takie zgromadzenie osób, że nie jest możliwe szanowanie dystansu bezpieczeństwa, jakim jest odległość co najmniej jednego metra od innych osób".

W tych okolicznościach przeprowadzenie wyścigów kolarskich stało się mocno utrudnione, a wręcz niemożliwe. O ile wyścigi RCS Sport są najbardziej widoczne, odwołanie czeka najprawdopodobniej również inne wyścigi: GP Industria & Artigianato (8 marca), Trofeo Alfredo Binda (22 marca), Settimana Internazionale Coppi e Bartali (25-29 marca) i Giro di Sicilia (1-4 kwietnia).

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w komunikacie wystosowanym 4 marca, poinformowała, że nie będzie odwoływała wyścigów, pozostawiając to w gestii lokalnych władz, odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. UCI podkreśliła, że organizatorzy oraz wszystkie podmioty z wyścigami związane mają podporządkować się decyzjom wydanym przez władze krajów, w których wyścigi są rozgrywane.

Covid-19 to choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez wirus SARS-Cov-2. Po raz pierwszy ją wykryto w chińskiej prowincji Wuhan, w grudniu 2019 roku. Według danych amerykańskiego Center for Systems Science and Engineering (CSSE) na 4 marca 2020 roku, na świecie zachorowało póki co ponad 94 tysiące ludzi, z czego ponad 3200 zmarło, ale ponad 53 tysięcy zostało wyleczonych. Znaczna większość przypadków śmiertelnych zanotowana została wśród osób starszych lub osób cierpiących na choroby przewlekłe. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby w tych grupach są najbardziej narażone na poważniejszy przebieg choroby. Znaczną większość wykrytych przypadków (ponad 80 tysięcy) odnotowano w Chinach.

Kolarski światek rozprzestrzeniająca się choroba dotknęła w Dubaju, gdzie, po dwóch pozytywnych testach w dniu 27 lutego, odwołano dwa ostatnie etapy, a kolumnę wyścigu poddano kwarantannie. Większość zespołów, po otrzymaniu powiadomień o negatywnym wyniku testów, opuściła w weekend Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju nadal przebywają składy czterech ekip: Gazprom-Rusvelo, Cofidis, Groupama-FDJ oraz UAE Team Emirates. Trzy pierwsze przebywać w hotelach mają wbrew własnej woli, grupa UAE Team Emirates poddała się dobrowolnej kwarantannie. Lokalne władze podały informacje o sześciu kolejnych przypadkach, co liczbę chorych podniosło do ośmiu.

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o odwołaniu niektóre ekipy ogłosiły, że rezygnują z rywalizacji na Półwyspie Apenińskim. Ekipa EF Pro Cycling poprosiła o zgodę UCI, Mitchelton-Scott, Parkhotel Valkenburg, Jumbo–Visma i CCC-Liv wycofały się same z powodu obaw i ryzyka zarażenia, a Groupama–FDJ musiała zmienić plany z powodu kwarantanny wielu jej członków w Abu Zabi.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: