Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation) został w walońskim Dour triumfatorem 52. edycji wyścigu Le Samyn.
Francuz po zaciętym finiszu pokonał Aime De Gendta (Circus-Wanty Gobert). Trzecie miejsce zajął Holender David Dekker (SEG Racing Academy).
Trasa walońskiego wyścigu prowadziła z Quaregnon do miejscowości Dour, gdzie peleton rywalizował na trzech 27-kilometrowych okrążeniach. Na rundzie znajdowało się pięc sektorów brukowanych: Rue du vert Pignon (1600 m), Cote de la Roquette (600 m), Chemin de Wiheries (500 m), Cote de Nonettes (300 m) i na 3 kilometry przed kreską Rue de Belle Vue (700 m). Ostatnie metry przed linią mety w Dour prowadziły po delikatnie nachylonej szosie.
Ucieczkę dnia uformowali: Tobias Kongstad (Riwal Readynez), Theo Nonnez (Equipe continentale Groupama-FDJ), Patrick Haller (Leopard Pro Cycling), Gianni Marchand (Tarteletto-Isorex), Wesley Krul (SEG Racing Academy) i Adam Kenway (Vitus Pro Cycling). Harcownicy uzyskali maksymalnie 6 minut przewagi na grupą. Ich akcja zakończyła się na pierwszej rundzie, kiedy to zostali złapani przez podzielony peleton.
Problemy mechaniczne mieli dwukrotny zwycięzca wyścigu Le Samyn Niki Teprstra (Team Total Direct Energie) i filigranowy sprinter Bryan Coquard (B&B Hotels-Vital Concept), któremu udało się jednak wrócić do grupy.
Kolejne sektory brukowe z nieprzyjemną kostką, szarpane tempo i zmienna pogoda prowadziły do stopniowej selekcji. W peletonie brakowało zespołu, którzy przejąłby kontrolę, ale mimo licznych prób, ataki kończyły się niepowodzeniem.
Na ostatniej rundzie, po zaciągu kolarzy Trek-Segafredo, na odcinkach Cote de la Roquette i Chemin de Wiheries z czołówki oderwała się dwunastoosobowa grupa, która rozstrzygnęła między sobą losy wyścigu.
Na ostatniej sekcji bruku Rue de Belle Vue przyspieszył ubiegłoroczny zwycięzca Florian Senechal (Deceuninck-Quick-Step), ale jego akcja nie przyniosła rozpadu w czołowej grupie.
Chwilę zawahania wykorzystał Alex Kirsch (Trek-Segafredo), który spróbował długiego finiszu. Kolarz z Luksemburga spotkał się z kontrą ze strony rywali.
Pierwszy sprint rozpoczął Clement Venturini (AG2R La Mondiale), ale Francuz przeliczył się z siłami na wymagającej końcówce. Po prawej stronie szosy dynamicznie ruszył Hugo Hofstetter i mógł pewnie unieść ręce w geście triumfu. Kolarz Israel Start-Up Nation na linii mety dał ponieść się emocjom, nie ukrywał swojego wzruszenia i radości z sukcesu w wymagającym klasyku.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | 4:42:02 |
2. | Aimé de Gendt | Circus-Wanty Gobert | |
3. | David Dekker | SEG Racing Academy | |
4. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
5. | Florian Senechal | Deceuninck-Quick Step | |
6. | Giacomo Nizzolo | NTT Pro Cycling | |
7. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | |
8. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | |
9. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
10. | Dries van Gestel | Team Total Direct Energie | |
11. | Lionel Taminiaux | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 00:22 |
12. | Tom van Asbroeck | Israel Start-Up Nation | 00:39 |
13. | Tim Merlier | Alpecin-Fenix | |
14. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
15. | Davide Ballerini | Deceuninck-Quick Step | |
16. | Andrea Pasqualon | Circus-Wanty Gobert | |
17. | Jordi Meeus | SEG Racing Academy | |
18. | Dorian Godon | AG2R La Mondiale | |
19. | Adrien Petit | Team Total Direct Energie | |
20. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | |
21. | Colin Heiderscheid | Leopard Pro Cycling | |
22. | Anders Skaarseth | Uno-X Norwegian Development Team | |
23. | Edward Planckaert | Sport Vlaanderen-Baloise | |
24. | Timothy Dupont | Circus-Wanty Gobert | |
25. | Jacob Scott | Canyon dhb p/b Soreen | |
26. | Frederik Backaert | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
27. | Jake Stewart | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
28. | Rémy Mertz | Lotto Soudal | |
29. | Michael Gogl | NTT Pro Cycling | 00:42 |
30. | Reinardt Janse van Rensburg | NTT Pro Cycling | |
31. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | |
32. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
33. | Benoît Jarrier | Team Arkéa Samsic | |
34. | Cédric Beullens | Sport Vlaanderen-Baloise | |
35. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
36. | Erik Nordsaeter Resell | Uno-X Norwegian Development Team | |
37. | Amaury Capiot | Sport Vlaanderen-Baloise | |
38. | Bryan Coquard | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
39. | Loïc Vliegen | Circus-Wanty Gobert | |
40. | Jonas Iversby Hvideberg | Uno-X Norwegian Development Team | 01:06 |
41. | Kévin Ledanois | Team Arkéa Samsic | 02:29 |
42. | Roy Jans | Alpecin-Fenix | 04:28 |
43. | Niki Terpstra | Team Total Direct Energie | |
44. | Jesper Asselman | Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | |
45. | Boris Vallee | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
46. | Julien van Den Brande | Tarteletto-Isorex | 04:57 |
47. | Andreas Stokbro | NTT Pro Cycling | |
48. | Stan van Tricht | SEG Racing Academy | |
49. | Luca Mozzato | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
50. | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | |
51. | Markus Hoelgaard | Uno-X Norwegian Development Team | |
52. | Jacob Hennessy | Canyon dhb p/b Soreen | |
53. | Jannik Steimle | Deceuninck-Quick Step | |
54. | Lewis Askey | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
55. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | |
56. | Franklin Six | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
57. | Thomas Boudat | Team Arkéa Samsic | |
58. | Brian van Goethem | Lotto Soudal | |
59. | Julien Duval | AG2R La Mondiale | |
60. | Thibault Guernalec | Team Arkéa Samsic | |
61. | Lennert Teugels | Tarteletto-Isorex | |
62. | Lars van Den Berg | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
63. | Damien Gaudin | Team Total Direct Energie | 05:55 |
64. | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | |
65. | Alexys Brunel | Equipe continentale Groupama-FDJ | 08:22 |
66. | Mihkel Raim | Israel Start-Up Nation | 10:10 |
67. | Samuele Battistella | NTT Pro Cycling | |
68. | Ziga Jerman | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
69. | Tom Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
70. | Florian Maitre | Team Total Direct Energie | |
71. | Lorrenzo Manzin | Team Total Direct Energie | |
72. | Arthur Kluckers | Leopard Pro Cycling | |
73. | Enzo Wouters | Tarteletto-Isorex | |
74. | Wessel Krul | SEG Racing Academy | |
75. | Joel Suter | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
76. | Xavier Canellas | Caja Rural-Seguros RGA | |
77. | Tobias Kongstad | Riwal Readynez Cycling Team | |
78. | Lars Saugstad | Uno-X Norwegian Development Team | |
79. | Ludovic Robeet | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
80. | Matis Louvel | Team Arkéa Samsic | |
81. | Jason van Dalen | Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | |
82. | Harry Tanfield | AG2R La Mondiale | |
83. | Brenton Jones | Canyon dhb p/b Soreen | |
84. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | |
85. | Emil Vinjebo | Riwal Readynez Cycling Team | |
86. | Adne Koster | Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | |
87. | Emil Lindgren | Leopard Pro Cycling | |
88. | Aritz Bagues | Caja Rural-Seguros RGA | |
89. | Filip Maciejuk | Leopard Pro Cycling | |
90. | Sjoerd Bax | Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | |
91. | Rick Ottema | Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | |
92. | Darnell Moore | Vitus Pro Cycling p/b Brother UK | |
93. | Jan Maas | Leopard Pro Cycling | |
94. | Patrick Haller | Leopard Pro Cycling | |
95. | Jérémy Leveau | Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole | |
96. | Thomas Stewart | Canyon dhb p/b Soreen | |
97. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
98. | Andrew Tennant | Canyon dhb p/b Soreen | |
99. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | |
100. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Norwegian Development Team | |
101. | Jesper Rasch | SEG Racing Academy |