Omloop Het Nieuwsblad 2020. Annemiek van Vleuten sama przeciw wszystkim

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) po ataku na Muur-Kapelmuur wygrała 12. edycję wyścigu Omloop Het Nieuwsblad.

Holenderka na mecie zameldowała się 45 sekund przed czteroosobową grupką prowadzoną przez mistrzynię Włoch Martę Bastianelli (Ale BTC Ljubljana) i swoją rodaczkę Floortje Mackaij (Team Sunweb).

126-kilometrowa trasa wyścigu naznaczona była 10 flandryjskimi bergami oraz pięcioma płaskimi odcinkami bruku. W finale czekała kombinacja Muur-Kapelmuur (475 m; 9,3%, maks. 19,8%) oraz Bosberg (980 m; 5,8%, maks. 11%), z którego do mety pozostawało 13 kilometrów.

Ściganie toczyło się w mało przyjemnych warunkach, przy wietrznej i deszczowej pogodzie. Pierwsza partia trasy nie prezentowała większych trudności, aczkolwiek do ucieczki nie udało się na dobre zabrać żadnej zawodniczce.

Peleton pod kontrolą trzymały ekipy Sunweb i Boels Dolmans, tempo podkręcając na pierwszych bergach i stopniowo zmniejszając liczbę rywalek. Na Wolvenbergu (55 kilometrów przed metą) kłopoty z rowerem miała Van Vleuten, ale mistrzyni świata, mimo wysokiego tempa w peletonie, udało się dołączyć do czołówki na kolejnym odcinku "kocich łbów", Molenbergu.

Grupa Mitchelton-Scott rozpoczęła dyktowanie tempa, a na Molenbergu grupa pękła. 44 kilometry przed metą w czołówce znajdowały się już tylko 22 zawodniczki, a australijskiej grupie pomagały reprezentantki Boels Dolmans. W czołówce zabrakło zawodniczek CCC-Liv, które objęły dowodzenie nad grupką pościgową.

Van Vleuten ruszyła samotnie u podnóża Muur-Kapelmuur, metr za metrem rozciągając grupkę. Koło próbowała utrzymać Floortje Mackaij (Team Sunweb), ale mistrzyni świata zniknęła jej z oczu na wąskiej i krętej drodze ku kapliczce.

Mistrzyni świata na mokrej szosie po zjeździe rozpoczęła czasówkę, natomiast za jej plecami uformowała się grupka w składzie: Mackaij, Ellen van Dijk (Trek-Segafredo), Marta Bastianelli (Ale BTC Ljubljana), Elizabeth Banks (Bigla-Katusha) i Chantal Van den Broek-Blaak (Boels Dolmans).

Piątka nie odrabiała, natomiast na Bosbergu do pościgu zbliżać się zaczęła Eugenia Bujak (Ale BTC Ljubljana). Van Dijk przyspieszyła i odczepiła Banks, ale nawet pracująca razem czwórka nie była w stanie zbliżyć się do Van Vleuten.

Zawodniczka Mitchelton-Scott 5 kilometrów przed metą miała 30 sekund przewagi i na ostatnim kilometrze znalazła czas by rozpiąć kurtkę przeciwdeszczową i pokazać na mecie tęczową koszulkę.

Wyniki Omloop Het Nieuwsblad 2020 (1.1), Gandawa – Ninove (126 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Annemiek Van VleutenMitchelton-Scott
2.Marta BastianelliAlé BTC Ljubljana
3.Floortje MackaijTeam Sunweb
4.Chantal van Den Broek-BlaakBoels-Dolmans Cycling Team
5.Ellen Van DijkTrek-Segafredo Women
6.Elizabeth BanksBigla-Katusha
7.Eugenia BujakAlé BTC Ljubljana
8.Chloe HoskingRally Cycling Women
9.Jip van Den BosBoels-Dolmans Cycling Team
10.Aude BiannicMovistar Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: