[Aktualizacja] UAE Tour 2020 przerwany po wykryciu dwóch przypadków koronawirusa

peleton na ulicach Dubaju

Dwa ostatnie etapy wyścigu UAE Tour zostały odwołane z powodu wykrycia Covid-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2, u dwóch osób obecnych w kolumnie wyścigu.

Rada Sportu Abu Dhabi o podjęciu decyzji poinformowała późnym wieczorem, 27 lutego. Komunikat potwierdził podawane wcześniej przez "La Gazzetta dello Sport" informacje o wykryciu dwóch przypadków choroby i wyjaśnił, że wszyscy uczestnicy wyścigu i obsługa ekip zostaną natychmiast przebadani.

Organizatorzy podkreślili, że w toku prowadzonych badań współpracują z lokalnymi władzami i ministerstwem zdrowia i że "wszystkie potrzebne procedury, w tym kwarantanna, zostaną wdrożone by stłumić chorobę i powstrzymać jej rozprzestrzenianie".

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został prowadzący po pięciu odcinkach Adam Yates (Mitchelton–Scott).

Władze Abu Zabi, dokąd przeniosła się kolumna wyścigu, badania przeprowadzą w hotelu Crowne Royal Plaza Abu Dhabi Yas Island, do którego dziś wprowadzili się zawodnicy i obsługa ekip. Na miejscu pojawili się przedstawiciele państwowych instytucji ds. chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN), mający przebadać wszystkich obecnych. Wyniki testów mają być znane w sobotę – do tego czasu nikt nie może opuścić budynku.

Covid-19 to choroba zakaźna układu oddechowego, którą po raz pierwszy wykryto w chińskiej prowincji Wuhan, w grudniu 2019 roku. Według danych na 27 lutego 2020 roku, na świecie zachorowało póki co ponad 82 tysiące ludzi, z czego 2801 zmarło. Znaczna większość przypadków śmiertelnych zanotowana została wśród osób starszych lub osób cierpiących na choroby przewlekłe. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby w tych grupach są najbardziej narażone na poważniejszy przebieg choroby.

WHO podaje również, że 95% wykrytych przypadków odnotowano w Chinach. Wirus w ostatnich tygodniach rozprzestrzenił się jednak na inne kontynenty. W Europie najwięcej przypadków wykryto we Włoszech, gdzie liczba zachorowań, według ostatnich doniesień agencji "ANSA", sięgać ma 650, a liczba przypadków śmiertelnych 11. Miejscowości na północy kraju, w których wykryto najwięcej przypadków, objęte zostały kwarantanną.

Obawy przez rozprzestrzenieniem się choroby pod znakiem zapytania postawiły imprezy masowe: zagrożone są wyścigi na Półwyspie Apenińskim, w tym Trofeo Alfredo Binda, Strade Bianche, Tirreno-Adriatico i Mediolan-San Remo.

Jako pierwsze o odwołaniu wyścigu UAE Tour pisały włoska gazeta "La Gazzetta dello Sport", a także przez ekipy Jumbo-Visma, CCC Team i Vini Zabú-KTM.

Po spotkaniu z organizatorami wyścigu, główny manager Piotr Wadecki potwierdził, że wyścig UAE Tour został odwołany z powodu podejrzenia dwóch przypadków koronawirusa. Wszyscy kolarze i obsługa zostaną przebadani

– napisała polska ekipa na Twitterze.

Zostaliśmy poinformowani o odwołaniu UAE Tour z powodu obecności koronawirusa. Życzymy wszystkim jak najlepiej i oczekujemy dalszego rozwoju sytuacji

– napisała holenderska grupa Jumbo-Visma.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

 1. Ted

  28 lutego 2020, 08:47 o 08:47

  No i zaczyna się. Giro odwołają na bank. Oj biedna będzie w tym roku w kolarstwie.

 2. ww

  28 lutego 2020, 09:15 o 09:15

  Nagle będą wykrywać u przeciwników covida i wypad z wyścigu...

  • reko

   28 lutego 2020, 11:18 o 11:18

   raczej odwołają cały wyścig tak jak na UAE...zresztą jeśli chodzi o skalę i potencjalne zagrożenia zdrowotne i gospodarcze to, że są odwoływane wyścigi to akurat pikuś.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: