Torowe MŚ 2020. Duńscy średniodystansowcy jak natchnieni

Reprezentacja Danii zdobyła w Berlinie mistrzostwo świata w wyścigu drużynowym na dochodzenie i ustanowiła nowy rekord świata w tej konkurencji.

Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Frederik Madsen i Rasmus Pedersen w finałowym biegu pokonali Nowozelandczyków: Campbella Stewarta, Corbina Stronga, Aarona Gate’a i Jordana Kerby’ego. Wynik 3:44.672 na dystansie 4000 metrów to nowy rekord globu, lepszy o półtorej sekundy od rezultatu, który temu samemu składowi udało się wykręcić wczoraj.

Duńscy średniodystansowcy tym samym trzykrotnie poprawili rekord globu w dwa dni.

Brązowy medal wywalczyli Włosi: Simone Consonni, Filippo Ganna, Francesco Lamon i Jonathan Milan, w walce z Australijczykami notując 3:47.511.

Drugiego dnia mistrzostw świata w Berlinie rywalizacja toczyła się także w wyścigu drużynowym na dochodzenie i sprincie kobiet oraz w scratchu i keirinie mężczyzn.

Keirin mężczyzn

Holender Harrie Lavreysen wywalczył złoty medal w keirinie, w finałowej rozgrywkę pokonując Japończyka Yutę Wakimoto oraz Malezyjczyka Azizulhasniego Awanga.

Krzysztof Maksel zmagania rozpoczął bardzo dobrze, w pierwszej rundzie kwalifikując się bezpośrednio i w swoim biegu zajmując drugie miejsce, tylko za Holendrem Jeffreyem Hooglandem. Polaka z gry wykluczył jednak upadek w drugiej rundzie.

Sprint kobiet

Na etapie ćwierćfinałów zakończyły rywalizację najlepsze sprinterki. Kwalifikacje wygrała Niemka Emma Hinze, która w ćwierćfinale w dwóch biegach odprawiła z kwitkiem Holenderkę Laurine van Riessen.

Do fazy medalowej awansowały także Rosjanka Anastazja Woinowa, mistrzyni świata Wai Sze Lee oraz Kanadyjka Kelsey Mitchell, która w ćwierćfinale pokonała Niemkę Lea Sophie Friedrich.

W pierwszym półfinale Hinze stanie twarzą w twarz z Lee, natomiast Woinowa walczyła będzie z Mitchell. Faza finałowa zaplanowana jest na wieczorną sesję trzeciego dnia, w piątek.

Scratch mężczyzn

Białorusin Yauheni Karoliok wywalczył złoto w wyścigu na kreskę: scratchu.

Srebrny medal odebrał Włoch Simone Consonni, a brąz Hiszpan Sebastian Mora Vedri.

Filip Prokopyszyn sklasyfikowany został na 18. pozycji.

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet

Amerykanki Jennifer Valente, Chloe Dygert, Emma White oraz Lily Williams zdobyły złoto w wyścigu drużynowym na 4 kilometry.

Reprezentacja USA ponownie pojechała tempem pozwalającym myśleć o poprawieniu rekordu świata: 4:11.235 to wynik o sekundę gorszy od wyniku Brytyjek z Rio de Janeiro.

Srebrny medal odebrały reprezentantki Zjednoczonego Królestwa. Elinor Barker, Katie Archibald, Eleanor Dickinson i Neah Evans w finale zapisały wynik 4:13.129.

Brąz przypadł Niemkom, które w pojedynku z Kanadyjkami wykazały się świetną dyscypliną i 4 kilometry pokonały w 4 minuty 12 sekund i 964 tysięcznych. Na podium krążki odebrały Franziska Brausse, Lisa Brennauer, Lisa Klein i Gudrun Stock.

Kadra Polski po wczorajszym niepowodzeniu w kwalifikacjach zajęła 11. miejsce w gronie 12 zespołów.