Danielo - odzież kolarska

Rowerem przez pustynię. Zapowiedź UAE Tour 2020

Dwa starcia z Jebel Hafeet, pustynia, upał i obsada na wysokim poziomie. UAE Tour (23-29 lutego) wskaże u kogo najlepiej przebiega przygotowanie do trudów nowego sezonu. 

Kolarstwo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawitało po raz pierwszy w 2015, gdy RCS Sport zdecydował się na zorganizowanie czterodniowego Dubai Tour. W pierwszej edycji najlepszy okazał się Taylor Phinney. Rok później w kalendarzu pojawił się wyścig Abu Dhabi Tour, wnoszący do programu podjazd pod Jebel Hafeet, gdzie pierwszym zwycięzcą został Esteban Chaves.

Oba wyścigi połączyły się w ubiegłym sezonie, a w klasyfikacji generalnej pierwszego UAE Tour triumfował Primoz Roglic. W tym roku wyścig ponownie zaliczany jest do cyklu WorldTour.

Organizatorzy wprowadzili kilka zmian na planowanej trasie, z czego kluczową wydaje się być zastąpienie Jebel Jais powtórną wspinaczką pod Jebel Hafeet. Oprócz tego zrezygnowano z jazdy drużynowej na czas i zmieniono kierunek przybrany przez kolarzy – podczas gdy w ubiegłym roku zaczęli w Abu Zabi i kierowali się do Dubaju, tym razem pojadą w drugą stronę. To z kolei spowodowało zmiany w kolejności etapów.

Oprócz tego wyścig zachował swój ogólny charakter i znów zobaczymy wiele rzeczy, z których znane są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kolarze będą ścigać się po pustyniach, krążyć szerokimi drogami w centrach dwóch największych miast państwa i walczyć z sięgającymi 30 stopni temperaturami. Swoje szanse dostaną także najszybsi zawodnicy w stawce.

Tegoroczna obsada jest bardzo bogata, nad Zatokę Perską przyjechało wielu z najlepszych górali i sprinterów, a zatem można spodziewać się ciekawej rywalizacji.

Trasa UAE Tour 2020

23 lutego – etap 1: The Pointe – Dubai Silicon Oasis (148 km)

Okazja dla najszybszych zawodników w stawce. Start wyścigu nastąpi na sztucznej wyspie Palm Jumeirah, a pierwszy etap poprowadzi głównie po pustyniach dookoła Dubaju, nie zawierając żadnych podjazdów. W Silicon Oasis można się będzie spodziewać finiszu z całego peletonu, choć w końcówce czeka kilka zakrętów.

24 lutego – etap 2: Hatta – Hatta Dam (168 km)

Drugiego dnia rywalizacji kolarze przesuną się na wschód, startując z Hatty i pokonując nieco pofałdowaną trasę do Fujairah, by następnie wrócić dokładnie tą samą drogą i kierując się na znany Hatta Dam (600 m; 7%). Tu do tej pory wygrywali bardziej wytrzymali sprinterzy, mogący wytrzymać nachylenia sięgające 17%. W ubiegłym roku etapowy triumf wywalczył tam Caleb Ewan.

25 lutego – etap 3: Al Qudra Cycle Track – Jebel Hafeet (184 km)

Pierwsza z dwóch poważnych szans dla górali, dla których Jebel Hafeet będzie jedynym wyraźnym utrudnieniem na trasie. Peleton wyruszy sprzed ścieżki rowerowej Al Qudra, jadąc po pustyni w kierunku Al Ain, gdzie rozpocznie się wspinaczka. Niemal 11 kilometrów o średnim nachyleniu 5,4%, lecz maksymalnie sięgającym 11%, powinno wskazać, kto na tym etapie sezonu jest w dobrej dyspozycji.

26 lutego – etap 4: Zabeel Park – Dubai City Walk (173 km)

Drugi całkiem płaski etap, prowadzący głównie po centrum i okolicach Dubaju i przeznaczony dla sprinterów. Ściganie zakończy się w okolicach największego budynku świata – Burj Khalify. 500 metrów przed kreską czeka zakręt w lewo, prowadzący do City Walk, małej dzielnicy z licznymi sklepami i atrakcjami. Pojedynek najszybszych zawodników w stawce wydaje się nieunikniony.

27 lutego – etap 5: Al Ain – Jebel Hafeet (162 km)

Druga próba na Jebel Hafeet na etapie mocno przypominającym trzeci odcinek. Tym razem kolarze będą głównie się trzymać okolic miasta Al Ain, choć wyjadą w pierwszej części rywalizacji na pustynię. Końcówka i parametry ostatniego podjazdu w niczym nie będą się różnić od tych z wtorku (10,8 km; 5,4%, maks. 11%).

28 lutego – etap 6: Al Ruwais – Al Mirfa (158 km)

Odcinek prowadzący po zachodniej części państwa, po pustynnych terenach, znów dający szansę sprinterom. Kolarze cały czas będą trzymać się szerokiej autostrady, a w końcówce czekają trzy rundy dookoła Al Mirfa, każda o długości 18,9 kilometra. Pętla zawiera kilka rond, w tym jedno 300 metrów przed metą, co będzie miało wpływ na optymalne rozpoczęcie sprintu.

29 lutego – etap 7: Al Maryah Island – Abu Dhabi Breakwater (127 km)

Wyścig zakończy kolejny przeznaczony dla sprinterów etap, prowadzący po okolicach stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Kolarze będą nawigować pomiędzy wyspami tworzącymi miasto, mijając m.in. tor Formuły 1 Yas Marina Circuit, gdzie dawniej kończył się wyścig Abu Dhabi Tour. Finisz nastąpi przy centrum handlowym na miejscowej przystani, a dojazd do niego nie będzie wymagający, nie licząc zakrętu w prawo 1400 metrów przed metą.

Obsada

Na starcie w Dubaju zobaczymy 18 z 19 ekip UCI WorldTeam – zabraknie jedynie grupy EF Pro Cycling – a także dwa zespoły UCI ProTeam, Gazprom – RusVelo i Vini Zabù – KTM.

W peletonie po raz pierwszy od kilku miesięcy pojawi się Chris Froome (Team Ineos), który ubiegły sezon musiał zakończyć wcześnie z powodu kraksy na rekonesansie czasówki Criterium du Dauphiné. 34-latek w tym roku wszystko podporządkowuje Tour de France, licząc na piąty sukces w klasyfikacji generalnej i choć ostatnio głośno jest o jego powrocie na Bliskim Wschodzie, nie należy się wiele po nim spodziewać.

W Bora-hansgrohe liderami będą Rafał Majka i Emmanuel Buchmann. Obaj notowali już starty w tym sezonie, a Niemiec ma na swoim koncie sukces w Trofeo Serra de Tramuntana. W Zatoce Perskiej obaj będą dalej szlifować formę kolejno przed Giro d’Italia i Tour de France.

UAE Tour 2020. Pierwszy sprawdzian Rafała Majki

Liderem CCC Team będzie debiutujący w pomarańczowej koszulce Ilnur Zakarin. Rosjanin chce w tym sezonie znów nawiązać w walkę w klasyfikacjach generalnych wyścigów etapowych, a na Bliskim Wschodzie chce powalczyć o czołową piątkę. 30-latek dobrze zna Jebel Hafeet, gdzie w 2017 roku, podczas Abu Dhabi Tour, zajął drugie miejsce.

UAE Tour 2020. CCC Team i Ilnur Zakarin po pierwszą piątkę

Na mocnej pozycji jest Tadej Pogacar (UAE Team Emirates). 21-letni Słoweniec zdominował rywalizację na Volta a la Communitat Valenciana, wygrywając na obu górskich odcinkach i w klasyfikacji generalnej. Teraz będzie mógł udowodnić, że sukcesy w Hiszpanii nie były przypadkowe, a w drodze po dalsze dobre wyniki wspierać go będą Diego Ulissi i Davide Formolo.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich swój sezon rozpocznie Adam Yates (Mitchelton–Scott). Brytyjczyk zamierza walczyć w górskim terenie, choć i on również nie wypowiada się bojowo o swoich szansach, jako główny cel przybierając sobie spokojne wejście w sezon.

Alejandro Valverde (Movistar Team) z kolei chciałby nawiązać do swojego ubiegłorocznego sukcesu na Jebel Hafeet, gdzie po raz pierwszy w karierze triumfował mając na sobie tęczową koszulkę. 39-latek z Murcji, w tym roku celujący w złoto olimpijskie, notował już kilka niezłych wyników w ojczyźnie – był m.in. drugi w Trofeo Serra de Tramuntana i na kluczowym etapie Volta a la Comunitat Valenciana.

Oprócz nich w klasyfikacji generalnej walczyć mogą Wout Poels (Bahrain–McLaren), David Gaudu (Groupama–FDJ), James Knox (Deceuninck–Quick-Step) czy Wilco Kelderman (Team Sunweb).

Na sprinterskich finiszach walczyć powinni m.in. Dylan Groenewegen (Jumbo–Visma), Sam Bennett (Deceuninck–Quick-Step), Pascal Ackermann (Bora–hansgrohe), Caleb Ewan (Lotto Soudal), Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) czy Arnaud Demare (Groupama–FDJ), a także w sprzyjających warunkach Jakub Mareczko (CCC Team). Ponadto w barwach Bahrain–McLaren o zwycięstwo walczyć chce Mark Cavendish.

Lista startowa

Regulamin

Zwycięstwo etapowe i klasyfikacja generalna

Na mecie przyznawane będą bonifikaty czasowe: 10 – 6 – 4 sekundy dla pierwszej trójki, na lotnej premii odpowiednio 3 – 2 – 1 sekunda. W przypadku kraksy czy defektu na końcowych trzech kilometrów etapów 1, 2, 4, 6 czy 7 kolarz otrzyma czas grupy, w której jechał.

Klasyfikacja punktowa

Punkty przydzielane na mecie według następującego schematu:
1: 20 – 2: 16 – 3: 12 – 4: 9 – 5: 7 – 6: 5 – 7: 4 – 8: 3 – 9: 2 – 10: 1

Punkty przydzielane na lotnych premiach według następującego schematu:
1: 8 – 2: 5 – 3: 3 – 4: 1

Klasyfikacja najaktywniejszych

Na każdym etapie są dwie premie lotne, punkty przyznawane są według schematu 8–5–3–1.

Klasyfikacja młodzieżowa

Udział biorą wszyscy zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1995.

Transmisja

niedziela (1): Eurosport 2 – 12:05
poniedziałek (2) – czwartek (5): Eurosport 1 – 11:45
piątek (6): Eurosport 2 – 10:30
sobota (7): Eurosport 2 – 12:00