Jakob Fuglsang (Astana) wygrał w miejscowości Ubeda trzeci etap Vuelta a Andalucia i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Za Duńczykiem finiszował Pello Bilbao (Bahrain-McLaren), a jako trzeci kreskę przeciął Brandon McNulty (UAE Team Emirates). Najlepszy z Polaków, Łukasz Owsian (CCC Team), zajął 64. miejsce.
Trzeciego dnia rywalizacji organizatorzy ponownie poprowadzili etap po wymagającym terenie. Na trasie wyrosły m.in. podjazdy pierwszej kategorii pod Puerto de Solera (7 km; 6,6%) i Puerto de Magina (16,1 km; 4,2%), zaś w końcówce do pokonania było Puerto de Baeza (8,8 km; 5,4%), rozdzielony od mety 14-kilometrowym pofałdowanym odcinkiem.
Sytuacja po starcie była mocno dynamiczna, a peleton szybko się podzielił – na czele znalazła się 44-osobowa grupka, która szybko uzyskała dwie minuty przewagi. Z tyłu, w którym kręcili wszyscy faworyci, w tym lider imprezy, Jakob Fuglsang (Astana) tempo nadawała grupa Kern Pharma, powoli ograniczając straty. Stawka połączyła się ponownie po 61 kilometrach, tuż za Puerto de Solera.
Zjazd z przełęczy nie był zbyt regularny i przerywały go krótkie wypłaszczenia. Kolejną akcję stworzyli Lennard Hofstede (Jumbo-Visma), Andrey Zeits (Mitchelton-Scott), Enric Mas (Movistar), Damiano Caruso (Bahrain-McLaren), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Loïc Vliegen (Wanty Gobert), Floris de Tier, Jimmy Janssens, Louis Vervaeke (wszyscy trzej Alpecin–Fenix) i Mikel Bizkarra (Fundación-Orbea). Ich przewaga nad kontrolowanym przez kolarzy Astany peletonem rosła powoli, osiągając ostatecznie poziom trzech minut.
Na Puerto de Mágina z czołówki odpadli Zeits, Caruso i Dillier, pozostała siódemka przekroczyła zaś przełęcz dwie minuty przed peletonem, tracąc kolejne 45 sekund na zjeździe i dojeździe do Puerto de Baeza. Tam Włoch i Szwajcar wrócili do swoich towarzyszy a z tyłu mnożyły się ataki. Swoich sił próbował m.in. Tomasz Marczyński (Lotto Soudal).
Wspinaczkę na czele zakończyli wyłącznie Mas, Caruso i De Tier, a wkrótce dołączyli do nich Bizkarra i Dillier. Marczyński się nie poddawał i ostatecznie ruszył w samotną akcję pościgową. 6 kilometrów przed metą Polak tracił do śmiałków 35 sekund, a peleton miał 20 sekund za sobą.
Na ostatnim z pagórków kolarz Lotto Soudal został doścignięty przez peleton, mający pozostałych śmiałków w zasięgu wzroku. Zaatakował Mas, za którym podążyła niewielka grupka faworytów, w tym Fuglsang, Mikel Landa i Dylan Teuns (obaj Bahrain–McLaren). Obecny był również Jack Haig (Mitchelton-Scott), który nieskutecznie próbował się odłączyć od grupy.
Z Australijczykiem do końcowego sprintu podszedł Teuns, jednak niespodziewanie obaj źle pokonali jeden z zakrętów i stracili dużo czasu. Na tej sytuacji skorzystał Fuglsang, który znalazł się na czele i utrzymał się tam aż do końca, odnosząc drugie zwycięstwo etapowe w tegorocznym wyścigu.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | 4:33:25 |
2. | Pello Bilbao | Bahrain-McLaren | |
3. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 00:01 |
4. | Ion Izagirre | Astana Pro Team | 00:04 |
5. | Marc Soler | Movistar Team | 00:06 |
6. | Dylan Teuns | Bahrain-McLaren | 00:08 |
7. | Jack Haig | Mitchelton-Scott | |
8. | Mikel Landa | Bahrain-McLaren | |
9. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | 00:13 |
10. | Maurits Lammertink | Circus-Wanty Gobert | 00:26 |
11. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
12. | Rubén Fernandez | Fundación-Orbea | |
13. | Damiano Caruso | Bahrain-McLaren | |
14. | Brent Bookwalter | Mitchelton-Scott | |
15. | Orluis Aular | Caja Rural-Seguros RGA | |
16. | Chris Harper | Jumbo-Visma | |
17. | Kristian Aasvold | Riwal Readynez Cycling Team | 00:30 |
18. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
19. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
20. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | |
21. | Sebastian Schonberger | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
22. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
23. | Mikel Nieve | Mitchelton-Scott | |
24. | Jan Bakelants | Circus-Wanty Gobert | |
25. | Mikel Bizkarra | Fundación-Orbea | |
26. | Ibai Azurmendi | Fundación-Orbea | |
27. | Enric Mas | Movistar Team | |
28. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Fenix | |
29. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
30. | Eliot Lietaer | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 00:51 |
31. | Roger Adria | Equipo Kern Pharma | |
32. | Simone Velasco | Gazprom-RusVelo | |
33. | Julien Simon | Team Total Direct Energie | |
34. | Andrey Zeits | Mitchelton-Scott | |
35. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | |
36. | Juan Felipe Osorio | Burgos-BH | |
37. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | |
38. | Alvaro Cuadros | Caja Rural-Seguros RGA | |
39. | Silvan Dillier | AG2R La Mondiale | |
40. | Willie Smit | Burgos-BH | |
41. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | |
42. | Thomas Sprengers | Sport Vlaanderen-Baloise | |
43. | Paul Martens | Jumbo-Visma | |
44. | Angel Madrazo | Burgos-BH | |
45. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | |
46. | Sindre Lunke | Riwal Readynez Cycling Team | |
47. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | |
48. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
49. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | |
50. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | 00:58 |
51. | Aaron van Poucke | Sport Vlaanderen-Baloise | 01:20 |
52. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | 01:30 |
53. | Lawrence Naesen | AG2R La Mondiale | 01:35 |
54. | Dries van Gestel | Team Total Direct Energie | 01:37 |
55. | Ivan Moreno | Equipo Kern Pharma | |
56. | Mikel Iturria | Fundación-Orbea | |
57. | Kevin Deltombe | Sport Vlaanderen-Baloise | |
58. | Emiel Planckaert | Sport Vlaanderen-Baloise | |
59. | Pablo Guerrero | Burgos-BH | |
60. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | |
61. | Vadim Pronskiy | Astana Pro Team | 01:52 |
62. | Gonzalo Serrano | Caja Rural-Seguros RGA | 02:25 |
63. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | 02:46 |
64. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | 02:47 |
65. | Floris de Tier | Alpecin-Fenix | 02:49 |
66. | Andrea Pasqualon | Circus-Wanty Gobert | |
67. | Sonny Colbrelli | Bahrain-McLaren | 02:55 |
68. | Nelson Oliveira | Movistar Team | 02:58 |
69. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
70. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | |
71. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | 02:59 |
72. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
73. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 03:16 |
74. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | |
75. | Bryan Coquard | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | 03:27 |
76. | Jorge Cubero | Burgos-BH | 03:30 |
77. | Christoffer Lisson | Riwal Readynez Cycling Team | 03:34 |
78. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | 03:39 |
79. | Edward Planckaert | Sport Vlaanderen-Baloise | 04:01 |
80. | Ludovic Robeet | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
81. | Niki Terpstra | Team Total Direct Energie | 04:06 |
82. | Romain Sicard | Team Total Direct Energie | 04:14 |
83. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | 04:18 |
84. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | 04:20 |
85. | James Shaw | Riwal Readynez Cycling Team | 04:23 |
86. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | 04:26 |
87. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
88. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 04:30 |
89. | Bert-Jan Lindeman | Jumbo-Visma | 05:05 |
90. | Jelle Vanendert | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 05:07 |
91. | Matej Mohoric | Bahrain-McLaren | |
92. | Mark Padun | Bahrain-McLaren | |
93. | Hugo Houle | Astana Pro Team | 05:12 |
94. | Thomas Boudat | Team Arkéa Samsic | |
95. | Txomin Juaristi | Fundación-Orbea | 05:19 |
96. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
97. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 05:22 |
98. | Sergio Roman Martin | Caja Rural-Seguros RGA | 05:27 |
99. | Edoardo Affini | Mitchelton-Scott | 05:44 |
100. | Alexander Konychev | Mitchelton-Scott | |
101. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | 06:16 |
102. | Jérôme Cousin | Team Total Direct Energie | |
103. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | 06:28 |
104. | Loïc Vliegen | Circus-Wanty Gobert | 07:35 |
105. | Scott Thwaites | Alpecin-Fenix | |
106. | Jokin Aranburu | Fundación-Orbea | |
107. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | |
108. | Brian van Goethem | Lotto Soudal | 08:14 |
109. | Benoît Jarrier | Team Arkéa Samsic | 09:16 |
110. | Julien Mortier | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 10:08 |
111. | Amaury Capiot | Sport Vlaanderen-Baloise | 10:12 |
112. | Adrien Petit | Team Total Direct Energie | |
113. | Kévin Reza | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
114. | Florian Vachon | Team Arkéa Samsic | |
115. | Jürgen Roelandts | Movistar Team | 11:16 |
116. | Sondre Holst Enger | Riwal Readynez Cycling Team | 12:44 |
117. | Christophe Noppe | Team Arkéa Samsic | 12:53 |
118. | Jordi Warlop | Sport Vlaanderen-Baloise | |
119. | Thibault Guernalec | Team Arkéa Samsic | 13:49 |
120. | Jens Debusschere | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
121. | Franklin Six | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
122. | Tom Leezer | Jumbo-Visma | 14:18 |
123. | Sebastián Mora | Movistar Team | |
124. | Anton Kuzmin | Gazprom-RusVelo | |
125. | Enrique Sanz | Equipo Kern Pharma | 14:19 |
126. | Juan José Lobato | Fundación-Orbea | 14:57 |
127. | Nikita Stalnov | Astana Pro Team | 15:44 |
128. | Dmitriy Gruzdev | Astana Pro Team | |
129. | Jonas van Genechten | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | 23:15 |
130. | Carmelo Urbano | Caja Rural-Seguros RGA | |
131. | Julien Morice | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
132. | Damien Gaudin | Team Total Direct Energie | 26:48 |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | 14:22:26 |
2. | Mikel Landa | Bahrain McLaren | 00:14 |
3. | Pello Bilbao | Bahrain McLaren | 00:30 |
4. | Dylan Teuns | Bahrain McLaren | 00:31 |
5. | Ion Izaguirre Insausti | Astana Pro Team | 00:34 |
6. | Jack Haig | Mitchelton-Scott | 00:35 |
7. | Chris Harper | Team Jumbo-Visma | 01:23 |
8. | Marc Soler | Movistar Team | 01:27 |
9. | Ruben Fernandez | Fundaction-Orbea | 01:36 |
10. | Harm Vanhoucke | Lotto–Soul |