Wiadomości

Dla każdego coś dobrego. Zapowiedź Volta ao Algarve 2020

Sezon się rozkręca, czas na sprawdzian dla najwszechstronniejszych z zawodników na portugalskich szosach. Volta ao Algarve oferuje szansę przetarcia się dla każdego i sprawdzenia formy w dobrze obsadzonej imprezie.

Rozgrywany po raz 46. wyścig w kalendarzu zaplanowany jest na 19-23 lutego i pokrywa się z hiszpańską Vuelta a Andalucia.

Lutowa etapówka przyciąga na start dwa typy kolarzy – tych chcących przetrzeć nogę przed zaczynającymi się już wkrótce wiosennymi klasykami oraz tych liczących na dobre wejście w sezon przed kluczowymi etapówkami. Można się zatem spodziewać licznych prób sił w gronie sprinterów i ataków otrząsających się z zimowych bloków treningowych górali.

Większość zawodników przyjedzie na południe Portugalii niepewnych swojej formy, w związku z czym rywalizacja do końca powinna być otwarta i interesująca. Pod tym względem szczególne będzie to, że choć organizatorzy zachowali tradycyjne wspinaczki na trasie, tradycyjna czasówka została przeniesiona na niedzielę. Wisienką na torcie jest mocna lista startowa, zawierająca wiele nazwisk ze światowej czołówki.

Jedynym Polakiem na starcie będzie dwukrotny zwycięzca wyścigu, Michał Kwiatkowski (Team Ineos).

Trasa

Rywalizację w południowej Portugalii rozpocznie dość płaski etap do Lagos, na którym swoich szans powinni szukać przede wszystkim sprinterzy. Tu namieszać jednak może 600-metrowy podjazd, nieco ponad 2 kilometry przed metą.

Już drugiego dnia do głosu powinni dojść górale. Na etapie zaplanowano cztery górskie premie, choć widoczne jest również kilka niekategoryzowanych podjazdów, a ściganie zakończy Alto da Foia, na którym 12 miesięcy wcześniej Tadej Pogacar rozpoczął marsz ku zwycięstwu. Niemal ośmiokilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 6% poprzedzi jeszcze wspinaczka do Pomba (3,8 km; 7,6%), gdzie już można się spodziewać wyższego tempa. Wspinaczka na Foia to rozgrywka taktyczna, zwykle na ostatnim kilometrze, ze względu na chłoszczący zawodników wiatr i niezbyt wymagający profil.

Trzeci etap jest pofałdowany tylko na początku, po płaskiej końcówce swoich szans mogą szukać najszybsi kolarze. Przy rozprowadzaniu kluczowy będzie zakręt w prawo, 450 metrów przed metą.

Weekendowe ściganie rozpocznie Alto do Malhão (2,5 km; 9,8%), pojazd pokonywany dwukrotnie. Na rundzie kończącej etap figuruje również niekategoryzowana kilometrowa ścianka o średnim nachyleniu 9,7%, można zatem wywnioskować, że będzie to etap dla lubiących stromizny. Faworyci muszą jednak pamiętać o zachowaniu sił na kolejny etap, czasówkę dookoła Lagoa, która zakończy imprezę. 20-kilometrowa próba, wygląda identycznie, jak przed rokiem, jest tylko nieco pofałdowana, lecz mimo to powinna namieszać na zakończenie w klasyfikacji generalnej.

19 lutego – etap 1: Portimao – Lagos (195,6 km)

20 lutego – etap 2: Sagres – Alto da Foia (183,9 km)

21 lutego – etap 3: Faro – Tavira (195,6 km)

22 lutego – etap 4: Albufeira – Malhão (169,7 km)

23 lutego – etap 5: Lagoa – Lagoa (20,3 km; jazda indywidualna na czas)

Obsada

W tym roku organizatorzy przyjęli zgłoszenia 25 ekip, w tym 12 zespołów UCI WorldTour: Astana, Bora-hansgrohe, CCC, Deceuninck–Quick-Step, Groupama-FDJ, Israel Start-Up Nation, Lotto-Soudal, Team Ineos, Team Sunweb, Trek-Segafredo, UAE Team Emirates i Cofidis. Do tego w peletonie pojawi się 5 drużyn z licencją UCI ProTeam i 8 kontynentalnych. Na starcie zabraknie ubiegłorocznego zwycięzcy, Tadeja Pogacara, notującego krótką przerwę przed UAE Tour.

Swój sezon w Europie rozpocznie m.in. Miguel Angel Lopez (Astana). Kolumbijczyk może spodziewać się nieco większych strat na czasówce, za to na stromych ściankach powinien czuć się jak w ryba w wodzie i nawet, jeżeli nie będzie w stanie nawiązać walki, okazji na przetarcie nogi z pewnością nie zmarnuje. Wspierać go będzie mocny skład kazachskiej drużyny, w tym m.in. Luis Leon Sanchez.

W ekipie CCC Team liderem będzie Greg Van Avermaet, który dotychczas w przeszłości przygotowywał się do wiosennych klasyków w Omanie. 34-latek bez  błysku przejechał Volta a la Comunitat Valenciana, lecz w Portugalii będzie mógł pokazać się z lepszej strony, zwłaszcza na krótszych podjazdach. Oko na miejsce w klasyfikacji generalnej powinien mieć też Simon Geschke.

Liderem kolarzy Deceuninck–Quick-Step będzie Remco Evenepoel, który nie tak dawno odniósł zwycięstwo na Vuelta a San Juan. Na korzyść 20-latka przede wszystkim powinna przemawiać czasówka.

Sporo można oczekiwać od dwójki z Team Ineos, Gerainta Thomasa i Michała Kwiatkowskiego. Tak samo jak Van Avermaet, 29-letni Polak spokojnie przejechał Volta a la Comunitat Valenciana i teraz, o krok od wiosennych klasyków, będzie chciał się podbudować i pokazać lepszą formę w Portugalii. Thomas z kolei zaliczy tu pierwszy start w sezonie, a zatem nie można być pewnym jego dyspozycji, choć w 2018 roku, również na otwarcie kalendarza, zajął tu drugie miejsce w generalce, a w latach 2015-16 wygrywał całą imprezę.

Podbudowany po udanym Saudi Tour do rywalizacji w ojczyźnie przystąpi Rui Costa (UAE Team Emirates). Portugalczyk zwyciężył na otwierającym ściganie płaskim etapie i teraz będzie mógł sprawdzić, czy równie dobrze poradzi sobie na pagórkach i stromych ściankach, choć na czasówce może zaliczyć straty.

Po dobrym wyniku, z kolei na Volta a la Comunitat Valenciana, na powtórkę liczy Dan Martin (Israel Start–Up Nation). Irlandczyk zajął czwarte miejsce zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i na etapie z metą na Sierra de Bernia. Portugalskie szosy sprawdzą, czy to też nie był przypadek.

W tym tygodniu sezon rozpoczną głodni sukcesów Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo), Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) i zazwyczaj mocny na początku sezonu Tim Wellens (Lotto-Soudal). Uwagę zwrócić należy także na Maximiliana Schachmanna (Bora-hansgrohe).

Na sprinterskich etapach swoich szans szukać powinni przede wszystkim Elia Viviani (Cofidis), Fabio Jakobsen (Deceuninck–Quick-Step), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Matteo Trentin (CCC Team) i Jempy Drucker (Bora-hansgrohe).

Transmisja TV

Eurosport 2
środa-sobota: 16:45
niedziela: 16:00

Mikołaj Krok

Recent Posts

Magnus Bäckstedt o Kasi Niewiadomej | Van Aert i Stuyven po operacjach

Jak zmieniły się przygotowania Katarzyny Niewiadomej w roku 2024? Stuyven i Van Aert po operacjach. Wiadomości z czwartku, 28 marca.

28 marca 2024, 17:35

Trasa Giro d’Abruzzo | Arnaud Demare musi odpocząć

Demi Vollering pożegna się z SD Worx-Protime. Zwycięstwa Benoita Cosnefroya i Marianny Vos. Wiadomości i wyniki ze środy, 27 marca.

27 marca 2024, 20:51

Dwars door Vlaanderen 2024. Matteo Jorgenson z chaosu

Matteo Jorgenson po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 78. edycję Dwars door Vlaanderen – A travers la Flandre.

27 marca 2024, 16:46

[Aktualizacja] Wout van Aert kontuzjowany

Wout van Aert złamał obojczyk i kilka żeber w kraksie na trasie Dwars Door Vlaanderen. Belg nie wystartuje w kolejnych…

27 marca 2024, 15:41

Anatomia zwycięstwa. Jak Mads Pedersen wygrał Gandawa-Wevelgem?

Mads Pedersen wie, że może wygrywać z najlepszymi, ale rozumie, że kluczem do pokonania Mathieu van der Poela czy Wouta…

27 marca 2024, 08:55

„Różowy dywan” dla Pogacara | Jasper Philipsen na celowniku czterech zespołów

Franck Bonnamour zwolniony z Decathlon AG2R. Wiadomości z wtorku, 26 marca.

26 marca 2024, 20:11