Nowe regulacje dotyczące osób transpłciowych oraz wyścigów po szutrach

Kolarze na trasie Hubala

Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała zaktualizowane wytyczne, dotyczące dopuszczenia do startów osób transpłciowych.

Po zmianie przepisów osoba, aby móc brać udział w rywalizacji kobiet, musi udowodnić, że jej poziom testosteronu w okresie ostatnich dwunastu miesięcy wynosił poniżej pięciu nanomoli na litr. Obecnie limit wynosi 10 nmoli/l.

UCI powoła specjalną komisję, złożoną z trzech niezależnych ekspertów, która od 1 marca 2020, będzie wydawała decyzję o dopuszczeniu do udział w zawodach kolarek. Jeżeli norma nie zostanie spełniona, wówczas zostaną nałożone kary, od ostrzeżenia i grzywny, aż po zawieszenie.

Centrala z Aigle zajęła się też tematem szutrów, które coraz częściej występują na wyścigach szosowych.

Organizator, jeżeli zamierza włączyć taki teren do swojej imprezy, będzie musiał poinformować o tym UCI w momencie złożenia dokumentów o rejestrację w kalendarzu.

Wyścig ma obowiązek dostarczyć zespołom szczegółowy opis sektorów szutrowych, w tym długość, rodzaj nawierzchni, poziom trudności i szerokość drogi. Odcinki mają umożliwić przejazd w każdych warunkach atmosferycznych, nie stwarzając przy tym niebezpieczeństwa oraz dając równe szanse wszystkim uczestnikom.

UCI zastrzega sobie prawo do odmowy zarejestrowania wyścigu w kalendarzu lub do włączenia nieutwardzonej drogi z trasy przejazdu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: