IO 2020. PZKol zatwierdził kryteria kwalifikacji olimpijskich [szosa]

Polski Związek Kolarski (PZKol) przedstawił oficjalnie zatwierdzone kryteria kwalifikacji do kadr narodowych na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Związek na zebraniu Zarządu oficjalnie zatwierdził kryteria, które pozwolą mu w czerwcu lub lipcu wybrać skład kadr narodowych na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Na stronie PZKol pojawiły się kryteria kwalifikacji do wyścigów szosowych, torowych oraz MTB.

To drugie podejście Związku do przedstawienia oficjalnych kryteriów: na przełomie grudnia i stycznia na stronie Polskiego Związku Kolarskiego i portalu afiliowanego przy tej organizacji pojawiły się wpisy o kryteriach kwalifikacji olimpijskich. Te, jak ustalił portal "Rowery.org", nie były oficjalnie zatwierdzone.

Poniżej przedstawiamy wykaz kryteriów dla wyścigów szosowych. Dokumenty opublikowane przez PZKol załączone są pod odpowiednimi tabelami.

Wyścigi szosowe mężczyzn

WyścigKryteria kwalifikacji  
wyścig ze startu wspólnego mężczyznliderzawodnik sklasyfikowany w rankingu WorldTour na dzień 30.06.2020w przypadku większej liczby zawodników spełniających to kryterium, selekcjoner kadry proponuje 1 zawodnika do zatwierdzenia Zarządowi PZKol, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn
pomocnicyzawodnicy ścigający się w ekipach WorldTour lub innych, którzy sklasyfikowani są w pierwszej setce rankingu Europe Tourich kandydatury do zatwierdzenia Zarządowi PZKol zaproponuje selekcjoner kadry, po wcześniejszym zaopiniowaniu ich przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn
inni zawodnicyna wniosek selekcjonera kadrypowołani mogą zostać po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn
WyścigKryteria kwalifikacji
jazda indywidualna na czas mężczyzn
  • miejsce w top10 MŚ w jeździe indywidualnej na czas (2019)


Jeśli kryterium nie spełni żaden zawodnik, wybrany zostanie kolarz zakwalifikowany do wyścigu ze startu wspólnego, który zajął wyższe niż inni miejsce w wyścigu jazdy indywidualnej na czas podczas MP 2020.

Oficjalny dokument PZKol: kryteria kwalifikacji mężczyzn

Wyścigi szosowe kobiet

WyścigKryteria kwalifikacji 
wyścig ze startu wspólnego kobiet
  • miejsce w top20 przynajmniej jednego klasyku cyklu WorldTour w okresie 1.01.2020 do 30.06.2020
  • miejsce w top10 MŚ w jedzie indywidualnej na czas (2019)
  • miejsce w top50 rankingu WorldTour na dzień 30.06.2020

Jeśli liczba zawodniczek spełniających te wymogi jest większa/mniejsza od liczby miejsc uzyskanych w kwalifikacjach do IO, trener kadry przedstawi Zarządowi PZKol skład reprezentacji do zatwierdzenia, po zaopiniowaniu go przez Dział Szkolenia PZKol oraz komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet.
WyścigKryteria kwalifikacji
jazda indywidualna na czas kobiet
  • miejsce w top10 MŚ w jedzie indywidualnej na czas (2019)

Jeśli kryterium nie spełni żadna zawodniczka, wybrana zostanie zawodniczka zakwalifikowana do wyścigu ze startu wspólnego, która zajęła wyższe niż inne miejsce w wyścigu jazdy indywidualnej na czas podczas MP 2020.

Oficjalny dokument PZKol: kryteria kwalifikacji kobiet

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. TR

    5 lutego 2020, 20:04 o 20:04

    Jakiś biurokratyczny bełkot. Naprawdę, potrzeba kosmicznych "kryteriów" żeby wskazać 3 zawodników (i 2 zawodniczki) spośród wąskiego grona kilku nazwisk, a tak naprawdę pewnie tylko trzeciego poza Michałem i Rafałem, który pojedzie z nimi do Tokio. I którego pewnie wspólnie "dogadają" z Wadeckim. Szkoda, że nie stosują tak wyszukanych kryteriów w temacie własnej niegospodarności, wielomilionowych długów i ogólnego dziadostwa, które prezentują.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: