Valverde, Soler i Mas ku Tour de France 2020

Ekipa Movistar w sezonie 2020 swoje największe gwiazdy skieruje na Tour de France.

Po odejściu z szeregów Movistaru Nairo Quintany i Mikela Landy w buty liderów wskakują Hiszpanie Marc Soler oraz pozyskany z Deceuninck-Quick-Step Enric Mas. Dwójkę wspierał będzie stary lis, Alejandro Valaverde.

Według wstępnych kalendarzy, opublikowanych przez ekipę Eusebio Unzue, cała trójka w tym roku skupi się na Tour de France. Dla Valverde dodatkowym, jeśli nie większym, celem będą Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Cała trójka sezon rozpocznie startami na Majorce, w wyścigach Challenge Mallorca (30 stycznia - 2 lutego). Soler i Valverde następnie wystartują w Volta a Comunitat Valenciana (5-9 lutego), a Mas w Vuelta a Andalucia (19-23 lutego).

Valverde zobaczymy również na starcie Vuelta a Murcia (14-15 lutego), UAE Tour (23-29 lutego), a następnie Strade Bianche (7 marca), Volta a Catalunya (23-29 marca) i ardeńskich klasyków (19-22-26 kwietnia). Soler wystartuje w Stade Bianche i Volta a Catalunya, ale w marcu wybierze Tirreno-Adriatico (11-17 marca).

Mas z kolei zawojować spróbuje Paryż-Nicea (8-15 marca) i Itzulia Basque Country (6-11 kwietnia), a w kwietniu wraz z Valverde wystartuje w ardeńskich klasykach.

W czerwcu Masa zobaczymy na trasie Criterium du Dauphine (31 maja - 7 czerwca), Solera za to na drogach Szwajcarii, podczas Tour de Suisse (7-14 czerwca). Valverde nie podjął jeszcze decyzji co do czerwcowych startów, a do wyboru, oprócz worldtourowych etapówek, ma La Route d'Occitanie (11-14 czerwca).

Podział ról w kontekście "Wielkiej Pętli" nie jest jasny. Mający na oku igrzyska olimpijskie Valverde nie planuje do Paryża dojechać, natomiast dla Masa i Solera będzie to okazja kariery by na górskiej trasie powalczyć o miejsce w czołówce.

Mas w 2018 roku na 2. miejscu skończył już Vuelta a Espana, a na 4. Tour de Suisse, Soler natomiast w sezonie 2018 wygrał Paryż-Nicea, a w ubiegłorocznej Vuelta a Espana zajął 9. miejsce. Przed oboma spory skok by regularnie meldować się w czołówkach dużych wyścigów tygodniowych.

Movistar kontynuuje tym samym taktykę wystawiania kilku liderów na Grand Tour. Podejście to w ostatnich latach nie przyniosło zamierzonych efektów z Quintaną i Landą w składzie, acz wystawienie tak silnego składu może być podyktowane okolicznościami: do Francji zespoły Ineos i Jumbo-Visma zabrać zamierzają więcej niż jednego lidera.

W ekipie Ineos chrapkę na zwycięstwo mają Egan Bernal, Geraint Thomas oraz Chris Froome, natomiast występem w barwach Jumbo-Visma zainteresowani mają być Tom Dumoulin, Steven Kruijswijk i Primoz Roglic.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: