Torowy Puchar Świata 2019/2020 #6. Gloria polskich sprinterek i sprinterów w Milton

Polskie zespoły sprinterskie wywalczyły drugie lokaty w rywalizacji sprintu drużynowego i wygrały klasyfikacje generalne Pucharu Świata w tej konkurencji.

Urszula Łoś i Marlena Karwacka w gronie kobiet oraz Mateusz Rudyk, Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki wśród mężczyzn zajęli drugie miejsca podczas rywalizacji w kanadyjskim Milton. Kanadyjskie miasto gości w ten weekend szóstą i ostatnią odsłonę Pucharu Świata.

Łoś i Karwacka uległy tylko gospodyniom: Lauriane Genest i Kelsey Mitchell. Bielecki, Rudyk i Maksel przegrali za to z Francuzami: Quentinem Lafarguem, Florianem Grengbo i Quentinem Caleyronem.

Polki rywalizację zaczęły bardzo pewnie, w kwalifikacjach wykręcając drugi wynik, a w pierwszej rundzie pokonując Hiszpanki. Ich koledzy po fachu wykręcili drugi czas kwalifikacji, po czym w pierwszej rundzie odprawili z kwitkiem Białorusinów.

Łoś i Karwacka w cyklu złożonym z sześciu zawodów startowały razem za każdym razem i wygrały rywalizację w australijskim Brisbane, a na drugich miejscach zakończyły zmagania w nowozelandzkim Cambridge oraz kanadyjskim Milton. Wyniki te dał im 2350 punktów, 450 więcej niż drugie w klasyfikacji generalnej cyklu Chinki.

Reprezentacja Polski mężczyzn sześcioma równymi występami zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej sprintu drużynowego. Biało-czerwoni drugie miejsca zajęli w Cambridge, Brisbane i Milton, piąte w Mińsku i Hong Kongu, a suma 3562,5 punktów dała ponad 700 oczek zapasu nad drugą w klasyfikacji Rosją i ponad 1000 nad trzecią Francją.

Zwycięzcy trzech pierwszych odsłon, Holendrzy, nie brali udziału w kolejnych rundach Pucharu Świata.

To 11. i 12. wygrane reprezentacji Polski w klasyfikacjach generalnych torowych konkurencji ujętych w programie Pucharu Świata w ostatnich 20 latach. Dotychczas, w XXI wieku, biało-czerwoni wygrali klasyfikacje generalne poszczególnych konkurencji z programu PŚ dziesięć razy, z czego pięć w latach 2015-2019.

Po pierwszych dwóch dniach rywalizacji w Kanadzie wyłonieni zostali również zwycięzcy i zwyciężczynie wyścigów drużynowych na dochodzenie.

Wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn

Francuzi Benjamin Thomas, Thomas Denis, Corentin Ermenault, Kevin Vauquelin i Valentin Tabellion wygrali rywalizację mężczyzn, w finale po dwóch minutach doganiając reprezentację Włochów. Azzurri startowali w rezerwowym składzie: Davide Boscaro, Carloalberto Giordani, Giulio Masotto, Gidas Umbro oraz Stefano Moro.

W rywalizacji nie brała udziału kadra Polski, a na starcie pojawiło się tylko pięć zespołów.

Włosi z dorobkiem 4600 punktów wygrali Puchar Świata przed Szwajcarami (3900) i Rosjanami (3200). Polska sklasyfikowana została na 15. miejscu: występ w trzech odsłonach cyklu dał 1170 oczek.

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet

Amerykanki Jennifer Valente, Chloe Dygert, Emma White i Lily Williams po 3 minutach i 12 sekundach dogoniły kadrę Francuzek: Clarę Copponi, Coralie Demay, Valentine Fortin i Marie Le Net, rozstrzygając kwestię zwycięstwa.

Trzecie miejsce wywalczyły Kanadyjki: Devaney Collier, Erin Attwell, Miriam Brouwer i Kinley Gibson, którym udało się pokonać Belgijki.

W Kanadzie pojawiło się tylko siedem zespołów, a wśród nich nie było biało-czerwonych kadrowiczek.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata triumfowały Niemki, których równość w pięciu odsłonach cyklu dała 3800 punktów i wystarczyła by w końcowym zestawieniu wyprzedzić Amerykanki. Kadra USA triumfowała w Mińsku i w Milton, ale opuściła starty w Glasgow i Hong Kongu, a do Niemek zabrakło im 450 punktów. Podium dopełniły Francuzki (3100).

Polska w tym zestawieniu sklasyfikowana została na 10. miejscu, a cztery występy dały w sumie 2350 punktów.

Paweł Gadzała

Share
Opublikowane przez
Paweł Gadzała

Recent Posts

CCC Development Team gotowy na rozpoczęcie sezonu

Za CCC Development Team kilka tygodni treningów w hiszpańskim Calpe, gdzie zawodnicy przygotowywali się do…

19 lutego 2020, 10:13

Giulio Ciccone udanie rozpoczął olimpijski sezon

Giulio Ciccone w niedzielne popołudnie triumfował w wyścigu jednodniowym Trofeo Laigueglia.

18 lutego 2020, 18:52

Drogą hiszpańskiego słońca. Prezentacja Vuelta a Andalucia 2020

Ciekawą trasę przygotował organizator 66. wyścigu Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol (2.Pro),…

18 lutego 2020, 15:42

Volta ao Algarve 2020. Geraint Thomas: "nie będę walczył o zwycięstwo"

Geraint Thomas na trasie Volta ao Algarve spokojnie rozpocznie sezon 2020.

18 lutego 2020, 14:50

Pavel Sivakov pokonany przez "Olbrzyma Prowansji"

Owładnięty myślą o Tour de France przedobrzył. Pavel Sivakov nie popisał się na Tour de…

18 lutego 2020, 09:59

Kolarz z pomysłem na siebie. Georg Zimmermann wkracza do WorldTouru

Georg Zimmermann to jeden z ciekawszych młodych zawodników w składzie CCC Team.

18 lutego 2020, 09:26