Wyścigi szutrowe będą miały swoje mistrzostwa świata

David Lappartient i Caleb Ewan na podium Tour Down Under

Międzynarodowa Unia Kolarska "zaopiekuje się" coraz popularniejszymi wyścigami szutrowymi (gravelowymi). Tak zapowiedział prezydent UCI David Lappartient.

Lappartient wizytuje Tour Down Under, gdzie odpowiedział na pytania dziennikarzy. Zdradził, że centrala w Aigle bacznie przygląda się rozwojowi rywalizacji na rowerach gravelowych.

W zeszłym tygodniu o tym rozmawialiśmy. Widać jak ta konkurencja szybko rośnie na całym świecie i że posiada ogromny potencjał. Myślę, że w niedalekiej przyszłości wyścig szutrowe znajdą miejsce na mistrzostwach świata

– powiedział.

Gravel popularny jest zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Grupa EF Education First wystawia swoich kolarzy w największych zawodach, a Peter Stetina i Ian Boswell porzucili szosę, przechodząc na wyścigi szutrowe i off-roadowe.

Gravel może wnieść wiele innowacji do naszego sportu. W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się z organizatorem Eroica [we Włoszech], aby przekonać się jaki potencjał tkwi we współpracy. Mieliśmy także bardziej globalne rozmowy na temat szutru, [aby omówić] naszą strategię

– dodał francuski działacz.

Niektórzy organizatorzy wyścigów obawiają się jednak położenia łapy na gravelu przez kolarskie władze. Obecnie takie imprezy nie mają nad sobą czapy, a takowa wiązałaby się z narzuceniem przepisów, które mogłyby zaszkodzić dalszej ekspansji tej konkurencji.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: