Daniel - odzież kolarska

Tour Down Under 2020: etap 4. Caleb Ewan znów najlepszy

Caleb Ewan

Caleb Ewan (Lotto Soudal) po końcowym sprincie wygrał w Murray Bridge czwarty odcinek 22. Tour Down Under.

Za Australijczykiem uplasował się Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step), a podium skompletował Jasper Philipsen (UAE Team Emirates). Łukasz Wiśniowski (CCC Team) zajął 49. miejsce.

Liderem zmagań pozostał triumfator trzeciego odcinka, Richie Porte (Trek-Segafredo), aczkolwiek za sprawą bonifikat na lotnych premiach jego przewaga nad Darylem Impeyem (Mitchelton-Scott) i Robem Powerem (Team Sunweb) zmalała do odpowiednio 3 i 8 sekund.

Odciek z Norwood do Murray Bridge na pierwszych 80 kilometrach oferował pole do popisu harcownikom, których marzenia o pokonaniu sprinterów wyzwoliły wyrastające na trasie pagórki. Trasa nie stanowiła jednak większego wyzwania dla ekip prowadzących mistrzów ostatnich metrów, którzy na przegrupowanie mieli ponad 50 kilometrów.

Po starcie ostrym początkowo nikt nie zdołał odłączyć się od peletonu, pomimo ataku Laurensa de Vreese (Astana). Na pierwszej lotnej premii (18,1 km, Cudlee Creek) najwięcej punktów zgarnął Jasper Philipsen (UAE Team Emirates), a sekundową bonifikatę zarobił Impey, zaś na drugiej, kilka kilometrów dalej (40,3 km, Williamstown) cenne sekundy zdobyli kolejno Philipsen, Impey i Power.

Dopiero wtedy powstała zasadnicza ucieczka, w skład której wszedł lider klasyfikacji górskiej Joey Rosskopf (CCC Team), a także De Vreese, Jorge Arcas, Sergio Samitier (obaj Movistar) i James Piccoli (Israel Start-Up Nation). Grupka szybko uzyskała trzy i pół minuty przewagi nad peletonem. Rosskopf punktował najwyżej na premii górskiej Lead Prospect Hill (76,4 km; 5,4%, kat. 2).

Na zjeździe różnica się mocno zmniejszyła, gdyż peleton był popychany przez tylni wiatr, a ostatecznie piątka została doścignięta niemal 30 kilometrów przed finiszem.

Po zakręcie główna grupa musiała zmagać się z mocnym bocznym wiatrem, a o porwanie jej starali się zawodnicy Lotto Soudal, UAE Team Emirates i Jumbo-Visma. Ich cel został zrealizowany 14 kilometrów przed metą.  Podział okazał się ostatecznie chwilowy, gdyż już 4 kilometry później peleton się połączył. Z tyłu doszło do kraks, w których ucierpieli Mitch Docker (Mitchelton-Scott), a także De Vreese.

Na dojeździe do Murray Bridge sytuację kontrolowały ekipy Deceuninck-Quick Step i Lotto Soudal, a na ulicach miasta swój pociąg ustawiła również Groupama-FDJ. Jako pierwszy ruszył Sam Bennett, wypuszczony przez Michaela Morkova (Deceuninck-Quick Step), lecz zza jego koła wyskoczył Caleb Ewan. Niski Australijczyk zdołał rozprawić się ze swoim irlandzkim rywalem i znalazł się na czele tuż przed metą, którą przeciął jako pierwszy, zapisując na koncie swoje drugie zwycięstwo w tegorocznym wyścigu.

Etap był pechowy dla Szymona Sajnoka. Sprinter CCC Team upadł na trasie i odczuwa ból w prawej ręce.

Wyniki 4. etapu Tour Down Under 2020 (2.WT), Norwood – Murray Bridge (152,8 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Caleb EwanLotto Soudal3:29:08
2.Sam BennettDeceuninck-Quick Step
3.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates
4.André GreipelIsrael Start-Up Nation
5.Alberto DaineseTeam Sunweb
6.Martin LaasBora-hansgrohe
7.Giacomo NizzoloNTT Pro Cycling
8.Erik BaskaBora-hansgrohe
9.Marc SarreauGroupama-FDJ
10.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step
11.Jürgen RoelandtsMovistar Team
12.Diego UlissiUAE Team Emirates
13.Andrea VendrameAG2R La Mondiale
14.Jarrad DriznersUniSA-Australia
15.Kristoffer HalvorsenEF Pro Cycling
16.Timo RoosenJumbo-Visma
17.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
18.Sam WelsfordUniSA-Australia
19.Dylan van BaarleTeam Ineos
20.Rick ZabelIsrael Start-Up Nation
21.Sven Erik BystromUAE Team Emirates
22.Lluís MasMovistar Team
23.Rohan DennisTeam Ineos
24.Luis León SanchezAstana Pro Team
25.Elia VivianiCofidis, Solutions Crédits
26.Fabio FellineAstana Pro Team
27.George BennettJumbo-Visma
28.Neilson PowlessEF Pro Cycling
29.Nathan HaasCofidis, Solutions Crédits
30.Santiago BuitragoBahrain-McLaren
31.Marco MarcatoUAE Team Emirates
32.Danilo WyssNTT Pro Cycling
33.Pavel SivakovTeam Ineos
34.Francisco José VentosoCCC Team
35.Simon GeschkeCCC Team
36.Larry WarbasseAG2R La Mondiale
37.Richie PorteTrek-Segafredo
38.Guillaume van KeirsbulckCCC Team
39.Robert PowerTeam Sunweb
40.Simon YatesMitchelton-Scott
41.Florian StorkTeam Sunweb
42.Chris HarperJumbo-Visma
43.Michael HepburnMitchelton-Scott
44.Hermann PernsteinerBahrain-McLaren
45.Lucas HamiltonMitchelton-Scott
46.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step
47.Ryan GibbonsNTT Pro Cycling
48.Samuele BattistellaNTT Pro Cycling
49.Łukasz WiśniowskiCCC Team
50.Jai HindleyTeam Sunweb
51.Stefan de BodNTT Pro Cycling
52.Mikkel BjergUAE Team Emirates
53.Joey RosskopfCCC Team
54.Chris LawlessTeam Ineos
55.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
56.Yukiya ArashiroBahrain-McLaren
57.Josef CernyCCC Team
58.James PiccoliIsrael Start-Up Nation
59.Luka PibernikBahrain-McLaren
60.Mattia CattaneoDeceuninck-Quick Step
61.Gabriel CullaighMovistar Team
62.Ben GastauerAG2R La Mondiale
63.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
64.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
65.Omar FraileAstana Pro Team
66.Axel DomontAG2R La Mondiale
67.Matthew HolmesLotto Soudal
68.Romain BardetAG2R La Mondiale
69.Michael StorerTeam Sunweb
70.Jorge ArcasMovistar Team
71.Eduard PradesMovistar Team
72.Bruno ArmirailGroupama-FDJ00:13
73.Miles ScotsonGroupama-FDJ
74.Kenny ElissondeTrek-Segafredo00:15
75.Simone ConsonniCofidis, Solutions Crédits
76.Daniil FominykhAstana Pro Team
77.Omer GoldsteinIsrael Start-Up Nation
78.Jack BauerMitchelton-Scott
79.Fabio SabatiniCofidis, Solutions Crédits
80.Taco van der HoornJumbo-Visma00:22
81.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
82.Jacopo GuarnieriGroupama-FDJ
83.Manuele BoaroAstana Pro Team
84.Juri HollmannMovistar Team
85.Marco HallerBahrain-McLaren00:30
86.Rasmus TillerNTT Pro Cycling
87.Juan Pedro LopezTrek-Segafredo
88.Cameron ScottUniSA-Australia00:36
89.Max KanterTeam Sunweb
90.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe00:42
91.Tom ScullyEF Pro Cycling
92.Tosh van der SandeLotto Soudal
93.Cameron MeyerMitchelton-Scott
94.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma00:48
95.Owain DoullTeam Ineos00:52
96.Antwan TolhoekJumbo-Visma
97.Roger KlugeLotto Soudal00:56
98.Marco MathisCofidis, Solutions Crédits00:59
99.Kenneth VanbilsenCofidis, Solutions Crédits
100.Luke DurbridgeMitchelton-Scott
101.Mickaël DelageGroupama-FDJ
102.Jonas RutschEF Pro Cycling
103.Ian StannardTeam Ineos
104.Shane ArchboldDeceuninck-Quick Step
105.Nicholas WhiteUniSA-Australia01:04
106.Domen NovakBahrain-McLaren
107.Fabian LienhardGroupama-FDJ
108.Koen de KortTrek-Segafredo
109.Iljo KeisseDeceuninck-Quick Step
110.Jay MccarthyBora-hansgrohe
111.Samuel JennerUniSA-Australia
112.Alex DowsettIsrael Start-Up Nation01:11
113.Guillaume BoivinIsrael Start-Up Nation
114.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits01:13
115.Luke RoweTeam Ineos01:29
116.Jens KeukeleireEF Pro Cycling01:38
117.Adam HansenLotto Soudal01:46
118.Ide SchellingBora-hansgrohe01:48
119.Juraj SaganBora-hansgrohe01:50
120.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
121.Kiel ReijnenTrek-Segafredo01:57
122.Mads PedersenTrek-Segafredo02:00
123.Lennard HofstedeJumbo-Visma02:03
124.Jonathan DibbenLotto Soudal
125.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team02:06
126.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb02:28
127.João AlmeidaDeceuninck-Quick Step02:29
128.Dylan SunderlandNTT Pro Cycling
129.Lachlan MortonEF Pro Cycling03:58
130.Michel RiesTrek-Segafredo
131.Thomas de GendtLotto Soudal05:53
132.Sergio SamitierMovistar Team
133.Laurens de VreeseAstana Pro Team
134.Szymon SajnokCCC Team07:03
135.Mitchell DockerEF Pro Cycling08:28
DNFTyler LindorffUniSA-Australia
DNFKelland O'brienUniSA-Australia

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Richie PorteTrek-Segafredo13:39:32
2.Daryl ImpeyMitchelton-Scott00:03
3.Robert PowerTeam Sunweb00:08
4.Simon YatesMitchelton-Scott00:11
5.George BennettJumbo-Visma00:14
6.Diego UlissiUAE Team Emirates00:15
7.Simon GeschkeCCC Team
8.Rohan DennisTeam Ineos
9.Dylan van BaarleTeam Ineos
10.Lucas HamiltonMitchelton-Scott00:23
11.Sven Erik BystromUAE Team Emirates00:25
12.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step
13.Hermann PernsteinerBahrain-McLaren
14.Mattia CattaneoDeceuninck-Quick Step
15.Eduard PradesMovistar Team
16.Nathan HaasCofidis, Solutions Crédits00:28
17.Neilson PowlessEF Pro Cycling00:33
18.Pavel SivakovTeam Ineos
19.Santiago BuitragoBahrain-McLaren
20.Chris HarperJumbo-Visma
21.Jai HindleyTeam Sunweb
22.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
23.Luis León SanchezAstana Pro Team00:37
24.Omar FraileAstana Pro Team
25.Jarrad DriznersUniSA-Australia00:41
26.Michael StorerTeam Sunweb
27.Andrea VendrameAG2R La Mondiale00:44
28.Fabio FellineAstana Pro Team
29.Lluís MasMovistar Team
30.Yukiya ArashiroBahrain-McLaren
31.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
32.Florian StorkTeam Sunweb
33.Ryan GibbonsNTT Pro Cycling
34.Matthew HolmesLotto Soudal
35.James PiccoliIsrael Start-Up Nation00:56
36.Joey RosskopfCCC Team
37.Łukasz WiśniowskiCCC Team01:00
38.Rick ZabelIsrael Start-Up Nation
39.Jorge ArcasMovistar Team01:04
40.Manuele BoaroAstana Pro Team01:06
41.Danilo WyssNTT Pro Cycling01:08
42.Bruno ArmirailGroupama-FDJ01:17
43.André GreipelIsrael Start-Up Nation01:20
44.Jürgen RoelandtsMovistar Team01:31
45.Antwan TolhoekJumbo-Visma01:36
46.Marco MarcatoUAE Team Emirates01:37
47.Larry WarbasseAG2R La Mondiale01:59
48.Josef CernyCCC Team
49.Caleb EwanLotto Soudal02:09
50.Cameron MeyerMitchelton-Scott
51.Kenny ElissondeTrek-Segafredo02:16
52.Timo RoosenJumbo-Visma02:29
53.Luka PibernikBahrain-McLaren
54.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
55.Juan Pedro LopezTrek-Segafredo02:31
56.Jasper PhilipsenUAE Team Emirates02:34
57.Miles ScotsonGroupama-FDJ02:38
58.Jens KeukeleireEF Pro Cycling02:40
59.Romain BardetAG2R La Mondiale02:48
60.Juri HollmannMovistar Team02:51
61.Cesare BenedettiBora-hansgrohe03:32
62.Michael HepburnMitchelton-Scott03:36
63.Tosh van der SandeLotto Soudal03:44
64.Gabriel CullaighMovistar Team04:09
65.Francisco José VentosoCCC Team04:20
66.Kristoffer HalvorsenEF Pro Cycling04:43
67.Marco HallerBahrain-McLaren04:47
68.Max KanterTeam Sunweb05:00
69.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step05:09
70.Sam BennettDeceuninck-Quick Step05:20
71.Adam HansenLotto Soudal05:22
72.Stefan de BodNTT Pro Cycling05:23
73.Fabian LienhardGroupama-FDJ05:28
74.Lennard HofstedeJumbo-Visma05:39
75.Daniil FominykhAstana Pro Team05:56
76.Samuele BattistellaNTT Pro Cycling05:58
77.Rasmus TillerNTT Pro Cycling06:01
78.Marc SarreauGroupama-FDJ06:36
79.Ben GastauerAG2R La Mondiale
80.Elia VivianiCofidis, Solutions Crédits06:44
81.Roger KlugeLotto Soudal06:45
82.Dylan SunderlandNTT Pro Cycling06:51
83.Simone ConsonniCofidis, Solutions Crédits06:59
84.Sergio SamitierMovistar Team
85.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits07:26
86.Luke DurbridgeMitchelton-Scott08:00
87.Samuel JennerUniSA-Australia08:13
88.João AlmeidaDeceuninck-Quick Step08:34
89.Mikkel BjergUAE Team Emirates08:55
90.Guillaume van KeirsbulckCCC Team08:57
91.Koen de KortTrek-Segafredo09:04
92.Shane ArchboldDeceuninck-Quick Step09:37
93.Owain DoullTeam Ineos09:43
94.Jonas RutschEF Pro Cycling09:55
95.Alberto DaineseTeam Sunweb10:13
96.Axel DomontAG2R La Mondiale
97.Jacopo GuarnieriGroupama-FDJ10:14
98.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale10:17
99.Giacomo NizzoloNTT Pro Cycling10:22
100.Jack BauerMitchelton-Scott10:24
101.Ian StannardTeam Ineos10:37
102.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team10:50
103.Ide SchellingBora-hansgrohe10:51
104.Cameron ScottUniSA-Australia10:54
105.Juraj SaganBora-hansgrohe11:17
106.Sam WelsfordUniSA-Australia11:18
107.Taco van der HoornJumbo-Visma11:22
108.Alex DowsettIsrael Start-Up Nation11:45
109.Kenneth VanbilsenCofidis, Solutions Crédits11:46
110.Omer GoldsteinIsrael Start-Up Nation11:51
111.Martin LaasBora-hansgrohe12:09
112.Szymon SajnokCCC Team12:26
113.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe12:39
114.Chris LawlessTeam Ineos12:44
115.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
116.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma13:00
117.Domen NovakBahrain-McLaren13:02
118.Jonathan DibbenLotto Soudal13:16
119.Jay MccarthyBora-hansgrohe13:48
120.Nicholas WhiteUniSA-Australia13:57
121.Kiel ReijnenTrek-Segafredo14:29
122.Guillaume BoivinIsrael Start-Up Nation14:42
123.Tom ScullyEF Pro Cycling14:49
124.Luke RoweTeam Ineos14:52
125.Michel RiesTrek-Segafredo15:03
126.Marco MathisCofidis, Solutions Crédits15:12
127.Thomas de GendtLotto Soudal16:32
128.Lachlan MortonEF Pro Cycling17:44
129.Erik BaskaBora-hansgrohe18:59
130.Mads PedersenTrek-Segafredo19:22
131.Iljo KeisseDeceuninck-Quick Step19:32
132.Fabio SabatiniCofidis, Solutions Crédits20:46
133.Laurens de VreeseAstana Pro Team21:12
134.Mitchell DockerEF Pro Cycling21:32
135.Mickaël DelageGroupama-FDJ23:37

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. reko

    24 stycznia 2020, 09:22 o 09:22

    etapu nie widziałem stąd pytanie- co z Sajnokiem. Coś po drodze się stało, spłynął na pagórkach czy co...bo coś go nie widać na sprinterskich końcówkach?

    • Tomek86

      24 stycznia 2020, 09:52 o 09:52

      Kraksa, uszkodził sobie dłoń i nie wiadomo czy jutro wystartuje.

    • TomAsz

      24 stycznia 2020, 10:03 o 10:03

      Na wideo pod relacją widać kraksę z Sajnokiem.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: