Women's Tour Down Under 2020: etap 4. Frapporti z etapem, Winder króluje w Australii

Ruth Winder (Trek–Segafredo) zwyciężyła w 5. edycji wyścigu Women's Tour Down Under. Na ostatnim etapie rywalizacji triumfowała z kolei Simona Frapporti (BePink).

Jako druga rywalizację na kryterium ulicznym w Adelajdzie zakończyła Lauren Stephens (Tibco-SVB), a trzecia – Rushlee Buchanan (Vantage New Zealand National Team).

W klasyfikacji generalnej Winder wyprzedziła o 5 sekund Lianę Lippert (Team Sunweb). Podium zamknęła Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), przegrywając o kolejną sekundę.

Anna Plichta (Trek-Segafredo) ukończyła ostatni etap na 73. miejscu, zaś w ogólnym rankingu uplasowała się na 59. pozycji.

Na zakończenie ścigania na antypodach organizatorzy wysłali zawodniczki na 1700-metrową rundę w centrum Adelajdy. Każde okrążenie zawierało siedem zakrętów, a zawodniczki musiały pokonać 25 pętli.

Choć trasa była płaska jak stół, było możliwe, aby Lippert i Spratt odrobiły straty do liderującej Winder dzięki bonifikatom na lotnych premiach (umiejscowionych na 6., 12. i 18. pętli) i na mecie. Dlatego też od samego startu tempo dyktowały ekipy Trek-Segafredo i Team Sunweb, powstrzymując jakiekolwiek ucieczki.

Na pierwszym lotnym finiszu, po sześciu okrążeniach, jako pierwsza zameldowała się Lippert, zmniejszając prowadzenie Amerykanki z 7 do 4 sekund. Po kolejnych sześciu rundach Spratt z kolei zgarnęła dwie sekundy, a Winder jedną.

Siedemnasta runda zmieniła całkowicie sytuację – od stawki odjechała dwunastoosobowa ucieczka, w składzie Rushlee Buchanan (Vantage New Zealand National Team), Brodie Chapman (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Simona Frapporti (BePink), Leigh-Ann Ganzar (Rally Cycling), Tatiana Guderzo (Ale BTC Ljubljana), Jaime Gunning (Specialized Women's Racing), Jessica Prat (Canyon-Sram), Katia Ragusa (Astana Women's Team), Andrea Ramirez Fregoso (Agolico BMC), Lauren Stephens (Tibco-SVB), Georgia Whitehouse (Team UniSA-Australia), Georgia Williams (Mitchelton-Scott). Ich przewaga była niewielka, maksymalnie wynosząc około 30 sekund.

Uciekinierki zgarnęły wszystkie dostępne bonifikaty na ostatniej lotnej premii, a następnie odjechała Buchanan, uzyskując dziesięć sekund. Nowozelandka skapitulowała na ostatnim kilometrze, kiedy stało się jasne, że peleton nie doścignie pierwszej grupy. Najlepszym finiszem popisała się 31-letnia Frapporti, która szybko znalazła się na czele i utrzymała się tam aż do kreski, odnosząc drugie zwycięstwo w karierze.

Z kolei Winder, Lippert i Spratt przyjechały w głównej grupie, co przypieczętowało sukces zawodniczki Trek-Segafredo. Amerykanka jest pierwszą kolarką spoza kraju kangurów, która wygrała w Women's Tour Down Under.

Wyniki 4. etapu Santos Women's Tour Down Under 2020 (2.Pro), Adelajda – Adelajda (42,5 km):

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Simona FrapportiBePink 00:58:32
2.Lauren StephensTibco-Silicon Valley Bank 
3.Rushlee BuchananVantage New Zealand National Team 
4.Leigh-Ann GanzarRally Cycling 
5.Jaime GunningSpecialized Women's Racing 
6.Katia RagusaAstana Women's Team 
7.Brodie ChapmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
8.Jessica PrattCanyon-Sram 
9.Georgia WilliamsMitchelton-Scott 
10.Tatiana GuderzoAle BTC Ljubljana 
11.Andrea Ramirez FregosoAgolico BMC 
12.Georgia WhitehouseTeam UniSA-Australia 
13.Chloe HoskingRally Cycling 00:10
14.Ruby Roseman GannonTeam UniSA-Australia 
15.Arlenis Sierra CanadillaAstana Women's Team 
16.Peta MullensRoxsolt Attaquer 
17.Liane LippertTeam Sunweb 
18.Ruth WinderTrek-Segafredo 
19.Leah KirchmannTeam Sunweb 
20.Anna TrevisiAle BTC Ljubljana 
21.Alexis RyanCanyon-Sram 
22.Nina KesslerTibco-Silicon Valley Bank 
23.Silvia ZanardiBePink 
24.Racquel SheathVantage New Zealand National Team 
25.Jessie HodgesVantage New Zealand National Team 
26.Shara GillowFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
27.Ally WollastonVantage New Zealand National Team 
28.Matilda RaynoldsSpecialized Women's Racing 
29.Anna Louise HendersonTeam Sunweb 
30.Denisse Ahumada RiquelmeAgolico BMC 
31.Ella HarrisCanyon-Sram 
32.Rachel NeylanTeam UniSA-Australia 
33.Jenna Natasha MerrickDoltcini-Van Eyck Sport 
34.Gracie ElvinMitchelton-Scott 
35.Taryn HeatherSpecialized Women's Racing 
36.Sophie EdwardsTeam UniSA-Australia 
37.Lauren KitchenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
38.Lotta HentallaTrek-Segafredo 
39.Trixi WorrackTrek-Segafredo 
40.Amanda SprattMitchelton-Scott 
41.Juliette LabousTeam Sunweb 
42.Marcela Elizabeth Prieto CastanedaAgolico BMC 
43.Jessica AllenMitchelton-Scott 
44.Lizbeth Yarely Salazar VazquezAstana Women's Team 
45.Krista Doebel-HickokRally Cycling 
46.Julia SoekTeam Sunweb 
47.Josie TalbotTeam UniSA-Australia 
48.Ella BloorSpecialized Women's Racing 
49.Tiffany CromwellCanyon-Sram 
50.Elizabeth StannardSpecialized Women's Racing 00:16
51.Anastasiia ChursinaAle BTC Ljubljana 
52.Tanja ErathCanyon-Sram 
53.Nicole ShieldsVantage New Zealand National Team 
54.Urska PintarAle BTC Ljubljana 
55.Mieke DocxDoltcini-Van Eyck Sport 
56.Sarah GiganteTibco-Silicon Valley Bank 
57.Pfeiffer Zara GeorgiTeam Sunweb 
58.Grace BrownMitchelton-Scott 
59.Sharlotte LucasTibco-Silicon Valley Bank 
60.Maelle GrosseteteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
61.Emily HerfossRoxsolt Attaquer 
62.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
63.Maaike BoogaardAle BTC Ljubljana 
64.Heidi FranzRally Cycling 
65.Jade WielFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
66.Jenelle CrooksTibco-Silicon Valley Bank 
67.Erica ClevengerTibco-Silicon Valley Bank 00:19
68.Hannah LudwigCanyon-Sram 
69.Madeline WrightRoxsolt Attaquer 
70.Lucy KennedyMitchelton-Scott 
71.Nicole HanselmannDoltcini-Van Eyck Sport 00:21
72.Nicole FrainTeam UniSA-Australia 
73.Anna PlichtaTrek-Segafredo 
74.Francesca PattaroAstana Women's Team 
75.Silvia ValsecchiBePink 
76.Maryna IvaniukAstana Women's Team 
77.Ariadna Gutierrez ArzaluzAgolico BMC 
78.Marike de Groot Van WitzenburgDoltcini-Van Eyck Sport 
79.Marketa HajkovaBePink 
80.Sara PoidevinRally Cycling 
81.Jennifer Morales MilanesAgolico BMC 
82.Bree WilsonRoxsolt Attaquer 
83.Tayler WilesTrek-Segafredo 
DNF.Justine BarrowRoxsolt Attaquer 

Końcowa klasyfikacja generalna:

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Ruth WinderTrek-Segafredo 10:11:07
2.Liane LippertTeam Sunweb 00:05
3.Amanda SprattMitchelton-Scott 00:06
4.Lauren StephensTibco-Silicon Valley Bank 00:17
5.Chloe HoskingRally Cycling 00:30
6.Leah KirchmannTeam Sunweb 00:32
7.Andrea Ramirez FregosoAgolico BMC 00:33
8.Katia RagusaAstana Women's Team 00:34
9.Jessica PrattCanyon-Sram 
10.Peta MullensRoxsolt Attaquer 00:35
11.Juliette LabousTeam Sunweb 00:37
12.Shara GillowFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 00:38
13.Ella HarrisCanyon-Sram 
14.Rachel NeylanTeam UniSA-Australia 
15.Jaime GunningSpecialized Women's Racing 00:40
16.Arlenis Sierra CanadillaAstana Women's Team 00:44
17.Ruby Roseman GannonTeam UniSA-Australia 
18.Jenna Natasha MerrickDoltcini-Van Eyck Sport 
19.Marcela Elizabeth Prieto CastanedaAgolico BMC 
20.Taryn HeatherSpecialized Women's Racing 
21.Krista Doebel-HickokRally Cycling 
22.Anastasiia ChursinaAle BTC Ljubljana 00:45
23.Rushlee BuchananVantage New Zealand National Team 00:48
24.Urska PintarAle BTC Ljubljana 00:50
25.Sarah GiganteTibco-Silicon Valley Bank 
26.Elizabeth StannardSpecialized Women's Racing 
27.Lauren KitchenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 00:57
28.Emily HerfossRoxsolt Attaquer 01:03
29.Tayler WilesTrek-Segafredo 01:06
30.Lucy KennedyMitchelton-Scott 01:30
31.Jenelle CrooksTibco-Silicon Valley Bank 02:48
32.Grace BrownMitchelton-Scott 04:17
33.Brodie ChapmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 04:20
34.Tatiana GuderzoAle BTC Ljubljana 04:33
35.Marketa HajkovaBePink 05:41
36.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 05:45
37.Leigh-Ann GanzarRally Cycling 05:53
38.Anna Louise HendersonTeam Sunweb 06:00
39.Bree WilsonRoxsolt Attaquer 07:18
40.Tiffany CromwellCanyon-Sram 08:38
41.Matilda RaynoldsSpecialized Women's Racing 10:50
42.Sharlotte LucasTibco-Silicon Valley Bank 11:00
43.Hannah LudwigCanyon-Sram 11:03
44.Gracie ElvinMitchelton-Scott 11:28
45.Madeline WrightRoxsolt Attaquer 11:40
46.Ariadna Gutierrez ArzaluzAgolico BMC 12:36
47.Silvia ZanardiBePink 15:18
48.Ella BloorSpecialized Women's Racing 
49.Tanja ErathCanyon-Sram 15:22
50.Lotta HentallaTrek-Segafredo 15:23
51.Maelle GrosseteteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
52.Heidi FranzRally Cycling 15:24
53.Trixi WorrackTrek-Segafredo 15:34
54.Nicole FrainTeam UniSA-Australia 17:36
55.Jessie HodgesVantage New Zealand National Team 18:49
56.Nicole ShieldsVantage New Zealand National Team 18:57
57.Anna TrevisiAle BTC Ljubljana 19:02
58.Simona FrapportiBePink 19:13
59.Anna PlichtaTrek-Segafredo 19:14
60.Georgia WilliamsMitchelton-Scott 19:23
61.Alexis RyanCanyon-Sram 19:31
62.Nina KesslerTibco-Silicon Valley Bank 
63.Racquel SheathVantage New Zealand National Team 19:33
64.Denisse Ahumada RiquelmeAgolico BMC 
65.Jessica AllenMitchelton-Scott 
66.Julia SoekTeam Sunweb 
67.Mieke DocxDoltcini-Van Eyck Sport 19:39
68.Maaike BoogaardAle BTC Ljubljana 
69.Jade WielFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 
70.Pfeiffer Zara GeorgiTeam Sunweb 
71.Georgia WhitehouseTeam UniSA-Australia 23:11
72.Ally WollastonVantage New Zealand National Team 23:55
73.Sophie EdwardsTeam UniSA-Australia 24:06
74.Josie TalbotTeam UniSA-Australia24:37
75.Lizbeth Yarely Salazar VazquezAstana Women's Team 
76.Silvia ValsecchiBePink 24:48
77.Maryna IvaniukAstana Women's Team 26:24
78.Marike de Groot Van WitzenburgDoltcini-Van Eyck Sport 27:16
79.Francesca PattaroAstana Women's Team 28:31
80.Erica ClevengerTibco-Silicon Valley Bank 28:41
81.Sara PoidevinRally Cycling 28:43
82.Jennifer Morales MilanesAgolico BMC 29:33
83.Nicole HanselmannDoltcini-Van Eyck Sport 31:04

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: