Women's Tour Down Under 2020: etap 3. Wielka klasa Ruth Winder

Ruth Winder (Trek-Segafredo) triumfowała na kończącym się na podjeździe w Stirling trzecim etapie 5. Tour Down Under.

Jako druga na mecie zameldowała się Liane Lippert (Team Sunweb), a trzecie miejsce zajęła Lauren Stephens (Tibco-Silicon Valley Bank).

Anna Plichta (Trek-Segafredo) uplasowała się na 57. miejscu.

Dzięki sukcesowi Amerykanka objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej czterodniowego wyścigu.

W sobotę na ścigające się na antypodach kolarki czekał najtrudniejszy etap, w drugiej części prowadzący głównie po rundach w Stirling. Na metę prowadził trzykrotnie pokonany podjazd oficjalnie liczący 3,2 kilometra o średnim nachyleniu 3%, lecz w rzeczywistości droga wznosiła się przez 9 kilometrów.

Ucieczka dnia powstała około 30 kilometrów po starcie ostrym, tuż przed pierwszą lotną premią dnia. Od peletonu odjechały Anna Henderson (Team Sunweb), Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM), Maelle Grossetete (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Nicole Hanselmann (Doltcini-Van Eyck Sport), Simona Frapporti (BePink), lecz skapitulowały tuż po zgarnięciu bonifikat.

W kontrę poszły Tanja Erath (Canyon SRAM), Lotta Henttala (Trek-Segafredo), Anna Trevisi (Ale BTC Ljubljana), Heidi Franz (Rally Cycling), Josie Talbot (Team UniSA-Australia) i Matilda Raynolds (Specialized Women's Racing), uzyskując dwie minuty przewagi. Szóstka została doścignięta na rundach w Stirling, przed pierwszym przejazdem przez linię mety. Tam na lotnym finiszu najwyższą bonifikatę zgarnęła Ruth Winder (Trek-Segafredo), za którą linię przekroczyły liderka rywalizacji Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) i Liane Lippert (Team Sunweb).

Spratt straciła znaczną część swoich koleżanek z ekipy, za wyjątkiem Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott), która dyktowała tempo. Na ostatnich 10 kilometrach zaatakowała Leigh-Ann Ganzar (Rally Cycling), odjeżdżając na 50 sekund. Amerykanka została doścignięta tuż przed wjazdem na ostatni kilometr.

Osamotniona Spratt nie miała sił, aby walczyć o wysoką lokatę na finiszu, tracąc jakąkolwiek szansę na zgarnięcie bonifikat. Najlepszą pozycję na sprint zajęła Winder, która rozpoczęła sprint jako jedna z pierwszych. Pomimo pościgu ze strony Lippert Amerykanka zdołała utrzymać się na czele aż do końca, a dzięki 10-sekundowej bonifikacie wyprzedziła Spratt w klasyfikacji generalnej, przejmując koszulkę liderki.

Wyniki 3. etapu Santos Women's Tour Down Under 2020 (2.Pro), Nairne – Stirling (109,1 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Ruth WinderTrek-Segafredo2:51:16
2.Liane LippertTeam Sunweb
3.Lauren StephensTibco-Silicon Valley Bank
4.Peta MullensRoxsolt Attaquer
5.Chloe HoskingRally Cycling
6.Anastasiia ChursinaAle BTC Ljubljana
7.Ella HarrisCanyon-Sram
8.Shara GillowFDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
9.Rachel NeylanTeam UniSA-Australia
10.Amanda SprattMitchelton-Scott
11.Krista Doebel-HickokRally Cycling
12.Leah KirchmannTeam Sunweb
13.Urska PintarAle BTC Ljubljana
14.Jenna Natasha MerrickDoltcini-Van Eyck Sport
15.Arlenis Sierra CanadillaAstana Women's Team
16.Sarah GiganteTibco-Silicon Valley Bank
17.Katia RagusaAstana Women's Team
18.Juliette LabousTeam Sunweb
19.Elizabeth StannardSpecialized Women's Racing
20.Andrea Ramirez FregosoAgolico BMC
21.Ruby Roseman GannonTeam UniSA-Australia
22.Jessica PrattCanyon-Sram
23.Marcela Elizabeth Prieto CastanedaAgolico BMC
24.Taryn HeatherSpecialized Women's Racing
25.Tayler WilesTrek-Segafredo00:11
26.Lauren KitchenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope00:13
27.Emily HerfossRoxsolt Attaquer
28.Rushlee BuchananVantage New Zealand National Team00:18
29.Jaime GunningSpecialized Women's Racing00:20
30.Marketa HajkovaBePink00:22
31.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope00:31
32.Lucy KennedyMitchelton-Scott00:42
33.Anna Louise HendersonTeam Sunweb00:55
34.Leigh-Ann GanzarRally Cycling
35.Jenelle CrooksTibco-Silicon Valley Bank01:58
36.Justine BarrowRoxsolt Attaquer03:20
37.Tiffany CromwellCanyon-Sram03:32
38.Brodie ChapmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope03:49
39.Grace BrownMitchelton-Scott
40.Tatiana GuderzoAle BTC Ljubljana03:59
41.Madeline WrightRoxsolt Attaquer06:23
42.Bree WilsonRoxsolt Attaquer
43.Gracie ElvinMitchelton-Scott
44.Ariadna Gutierrez ArzaluzAgolico BMC07:17
45.Tanja ErathCanyon-Sram10:10
46.Hannah LudwigCanyon-Sram
47.Matilda RaynoldsSpecialized Women's Racing
48.Silvia ZanardiBePink
49.Ella BloorSpecialized Women's Racing
50.Heidi FranzRally Cycling
51.Sharlotte LucasTibco-Silicon Valley Bank
52.Sophie EdwardsTeam UniSA-Australia
53.Anna TrevisiAle BTC Ljubljana
54.Maelle GrosseteteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
55.Nicole FrainTeam UniSA-Australia
56.Trixi WorrackTrek-Segafredo10:26
57.Anna PlichtaTrek-Segafredo
58.Lotta HentallaTrek-Segafredo
59.Ally WollastonVantage New Zealand National Team13:43
60.Nicole ShieldsVantage New Zealand National Team
61.Jessie HodgesVantage New Zealand National Team
62.Nina KesslerTibco-Silicon Valley Bank14:25
63.Alexis RyanCanyon-Sram
64.Racquel SheathVantage New Zealand National Team
65.Maaike BoogaardAle BTC Ljubljana
66.Lizbeth Yarely Salazar VazquezAstana Women's Team
67.Jade WielFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
68.Jennifer Morales MilanesAgolico BMC
69.Simona FrapportiBePink
70.Maryna IvaniukAstana Women's Team
71.Denisse Ahumada RiquelmeAgolico BMC
72.Silvia ValsecchiBePink
73.Nicole HanselmannDoltcini-Van Eyck Sport
74.Jessica AllenMitchelton-Scott
75.Josie TalbotTeam UniSA-Australia
76.Francesca PattaroAstana Women's Team
77.Pfeiffer Zara GeorgiTeam Sunweb
78.Mieke DocxDoltcini-Van Eyck Sport
79.Marike de Groot Van WitzenburgDoltcini-Van Eyck Sport
80.Georgia WilliamsMitchelton-Scott
81.Georgia WhitehouseTeam UniSA-Australia
82.Erica ClevengerTibco-Silicon Valley Bank
83.Sara PoidevinRally Cycling
84.Julia SoekTeam Sunweb
DNF.Melissa Van NeckBePink

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Ruth WinderTrek-Segafredo09:12:26
2.Liane LippertTeam Sunweb00:07
3.Amanda SprattMitchelton-Scott
4.Chloe HoskingRally Cycling00:30
5.Leah KirchmannTeam Sunweb00:33
6.Peta MullensRoxsolt Attaquer00:34
7.Lauren StephensTibco-Silicon Valley Bank
8.Juliette LabousTeam Sunweb00:36
9.Shara GillowFDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope00:37
10.Ella HarrisCanyon-Sram
11.Rachel NeylanTeam UniSA-Australia
12.Anastasiia ChursinaAle BTC Ljubljana00:38
13.Arlenis Sierra CanadillaAstana Women's Team00:43
14.Ruby Roseman GannonTeam UniSA-Australia
15.Jenna Natasha MerrickDoltcini-Van Eyck Sport
16.Marcela Elizabeth Prieto CastanedaAgolico BMC
17.Katia RagusaAstana Women's Team
18.Krista Doebel-HickokRally Cycling
19.Andrea Ramirez FregosoAgolico BMC
20.Taryn HeatherSpecialized Women's Racing
21.Urska PintarAle BTC Ljubljana
22.Sarah GiganteTibco-Silicon Valley Bank
23.Jessica PrattCanyon-Sram
24.Elizabeth StannardSpecialized Women's Racing
25.Jaime GunningSpecialized Women's Racing00:52
26.Tayler WilesTrek-Segafredo00:54
27.Lauren KitchenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope00:56
28.Emily HerfossRoxsolt Attaquer
29.Rushlee BuchananVantage New Zealand National Team01:01
30.Lucy KennedyMitchelton-Scott01:20
31.Jenelle CrooksTibco-Silicon Valley Bank02:41
32.Grace BrownMitchelton-Scott04:10
33.Brodie ChapmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope04:29
34.Tatiana GuderzoAle BTC Ljubljana04:42
35.Marketa HajkovaBePink05:29
36.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope05:38
37.Anna Louise HendersonTeam Sunweb05:59
38.Leigh-Ann GanzarRally Cycling06:02
39.Bree WilsonRoxsolt Attaquer07:06
40.Tiffany CromwellCanyon-Sram08:37
41.Matilda RaynoldsSpecialized Women's Racing10:49
42.Sharlotte LucasTibco-Silicon Valley Bank10:53
43.Hannah LudwigCanyon-Sram
44.Gracie ElvinMitchelton-Scott11:27
45.Madeline WrightRoxsolt Attaquer11:30
46.Ariadna Gutierrez ArzaluzAgolico BMC12:24
47.Tanja ErathCanyon-Sram15:15
48.Maelle GrosseteteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope15:16
49.Silvia ZanardiBePink15:17
50.Ella BloorSpecialized Women's Racing
51.Heidi FranzRally Cycling
52.Lotta HentallaTrek-Segafredo15:25
53.Trixi WorrackTrek-Segafredo15:33
54.Nicole FrainTeam UniSA-Australia17:24
55.Jessie HodgesVantage New Zealand National Team18:48
56.Nicole ShieldsVantage New Zealand National Team18:50
57.Anna TrevisiAle BTC Ljubljana19:01
58.Anna PlichtaTrek-Segafredo19:02
59.Alexis RyanCanyon-Sram19:30
60.Nina KesslerTibco-Silicon Valley Bank
61.Simona FrapportiBePink19:32
62.Denisse Ahumada RiquelmeAgolico BMC
63.Racquel SheathVantage New Zealand National Team
64.Maaike BoogaardAle BTC Ljubljana
65.Mieke DocxDoltcini-Van Eyck Sport
66.Jade WielFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
67.Georgia WilliamsMitchelton-Scott
68.Jessica AllenMitchelton-Scott
69.Pfeiffer Zara GeorgiTeam Sunweb
70.Julia SoekTeam Sunweb
71.Justine BarrowRoxsolt Attaquer21:34
72.Georgia WhitehouseTeam UniSA-Australia23:20
73.Ally WollastonVantage New Zealand National Team23:54
74.Sophie EdwardsTeam UniSA-Australia24:05
75.Josie TalbotTeam UniSA-Australia24:36
76.Lizbeth Yarely Salazar VazquezAstana Women's Team
77.Silvia ValsecchiBePink
78.Maryna IvaniukAstana Women's Team26:12
79.Marike de Groot Van WitzenburgDoltcini-Van Eyck Sport27:04
80.Francesca PattaroAstana Women's Team28:19
81.Sara PoidevinRally Cycling28:31
82.Erica ClevengerTibco-Silicon Valley Bank
83.Jennifer Morales MilanesAgolico BMC29:21
84.Nicole HanselmannDoltcini-Van Eyck Sport30:52

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: