Trasa Tour of Oman 2020

Trzy okazje dla sprinterów, trzy wymagające końcówki. Europejski peleton do Omanu ruszy w lutym by strząsnąć resztki zimowego snu i sprawdzić, na jakim etapie znajdują się przygotowania do prestiżowych wyścigów wiosny.

Oman w rejonie Półwyspu Arabskiego wyrósł w ostatnich dekadach na cichego mediatora. Organizowany po raz 11. Tour of Oman tę filozofię stosuje w budowaniu pozycji w kolarskim kalendarzu: w lutym przyciąga europejski peleton dobrą pogodą i okazjami dla kolarzy szykujących się zarówno do klasyków, jak i do etapówek.

Wyścig organizowany przez Amaury Sport Organisation (ASO) zaplanowany jest na 11-16 lutego.

Oman to kraj położony u wejścia do Zatoki Perskiej, nad Oceanem Indyjskim. Choć jego powierzchnia niewiele ustępuje tej zajmowanej przez Polskę, zamieszkuje go tylko 4,5 miliona mieszkańców. Położenie to w połączeniu z wewnętrzną stabilnością w ostatnich dekadach pozwoliły na niezakłócony rozwój i wypracowanie sobie pozycji mediatora między targanymi sztormami wojen i ekstremizmu sąsiadami. W systemie międzynarodowym funkcjonuje jako monarchia, której głową jest sułtan, sprawujący władzę absolutną.

Trasa poprowadzi w rejonie stolicy kraju, Muskatu, a kolarzy zobaczymy na szerokich drogach prowadzących przez tereny pustynne i górskie. Rywalizacja na północy Omanu rozpocznie się od prezentacji stolicy, a pierwszego i drugiego dnia szansę dostaną sprinterzy.

Klasykowców w akcji zobaczyć mamy trzeciego dnia, na drodze do miejscowości Qurayyat. W finale czeka niewielki podjazd: 2,8 kilometra o średnim nachyleniu 6,5%, co wprowadzić powinno pierwsze większe różnice w klasyfikacji generalnej.

Czwartego dnia na rundach prowadzących do siedziby Ministerstwa Turystyki kolarze pokonają sześć wspinaczek, w tym trzy na Bousher Al Amerat (3,2 km, 6,8%). Ostatnia wyrośnie 13,5 kilometra przed metą, co gwarantuje gonitwę do samej kreski i większe różnice.

Klasyfikacja generalna wyścigu ustawiona zostanie na piątym odcinku, który wieńczy wspinaczka na "Zieloną Górę": Jabal Al Akhdhar (5,7 km, 10,5%).

Ostatni etap poprowadzi drogami wokół Muskatu, ponownie pokazując stolicę Omanu i w finale dając szansę sprinterom.

Trasa Tour of Oman 2020

11 lutego – wtorek: etap 1: Al Rustaq Fort – Oman Convention and Exhibition Centre (138 km)

12 lutego – środa: etap 2: Naseem Park – Suhar “Al Bahri Road” (167,5 km)

13 lutego – czwartek: etap 3: German University of Technology – Qurayyat (190,5 km)

14 lutego – piątek: etap 4: Sultan Qaboos Sports Complex – Ministry of Tourism (120 km)

15 lutego – sobota: etap 5: Samail – Jabal Al Akhdhar (150 km)

16 lutego – niedziela: etap 6: Al Araimi Boulevard – Muttrah “Al Bahri Road” (144,5 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: