Amanda Spratt i Cameron Meyer mistrzami Australii na sezon 2020

Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) oraz Cameron Meyer (Mitchelton-Scott) zostali w australijskiej miejscowości Buninyong mistrzami kraju w wyścigach ze startu wspólnego elity.

Spratt pokonała na finiszu Justine Barrow (Coburg Cycling Club), a brązowy medal wywalczyła kolejna reprezentantka ekipy Mitchelton-Scott: Grace Brown.

Meyer po solowej akcji na ostatniej rundzie na mecie zameldował się przed drużynowym kolegą Lucasem Hamiltonem oraz Marcusem Culeyem (St George Continental Team).

Panie rywalizowały na 104-kilometrowej trasie, na którą składało się 9 rund, każda naznaczona 3-kilometrową wspinaczką. Spratt i Brown od razu wzięły sprawy w swoje ręce i z Barrow na kole odjechały peletonowi, który próbowała do pracy zapędzić broniąca tytułu Sarah Gigante.

Spratt na dwie rundy przed końcem ruszyła po koszulkę mistrzyni kraju i wyścig wygrała, choć mniej znana Barrow walczyła do samego końca. Dla zawodniczki Mitchelton-Scott to trzeci tytuł w karierze, wcześniej koszulkę mistrzyni Australii nosiła w sezonach 2012 i 2016.

Wyścig mężczyzn toczył się na 16 rundach, co złożyło się na 185,6 kilometra. Kolarze Mitchelton-Scott kontrolowali rywalizację, swoich przedstawicieli mając we wszystkich akcjach. Meyer, który nigdy w karierze nie wygrał jeszcze mistrzostw Australii w wyścigu ze startu wspólnego, zaatakował na ostatniej rundzie, w siedmioosobowej grupce poprawiając po ataku Nathana Haasa (Cofidis).

Znany z toru kolarz zyskał przewagę i na mecie zameldował się samotnie, świętując sukces, który ścigał przez lata.

W gronie młodzieżowców złoto wywalczył Jarrad Drizners (Hagens Berman Axeon), natomiast mistrzynią w gronie kobiet do lat 23 została Jamie Gunning.