Torowy Puchar Świata 2019/2020 #5. Mateusz Rudyk zwycięski w sprincie

Mateusz Rudyk wygrał rywalizację sprinterów podczas piątej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.

Polak w australijskim Brisbane w finale pokonał 2:0 Nowozelandczyka Sama Webstera. Podium dnia dopełnił Australijczyk Matthew Glaetzer.

24-latek, lider Pucharu Świata i zwycięzca rywalizacji w nowozelandzkim Cambridge, w Australii wygrał kwalifikacje, ustanawiając nowy rekord Polaki na 200 metrów. Czas 9.428 dał Polakowi również awans do 1/8 finału.

W tej fazie Rudyk poradził sobie z Brytyjczykiem Jackiem Carlinem, a w ćwierćfinale z kwitkiem odprawił jego rodaka Josepha Trumana.

W półfinale rywalem Polaka został kolarz z Surinamu, Jair Tjon En Fa. Rudyk wygrał dwa biegi i do finału awansował razem z Websterem.

Trzeciego dnia zmagań w australijskim Brisbane rywalizacja toczyła się w także w omnium i keirinie kobiet oraz madisonie mężczyzn.

Omnium kobiet

Jennifer Valente wygrała złożoną z czterech wyścigów rywalizację w wieloboju. 139 punktów wystarczyło Amerykance do pokonania Kanadyjki Allison Beveridge (127 pkt.) oraz Nowozelandki Holly Edmondston (100 pkt).

Bardzo dobrze wypadła Nikol Płosaj, która uplasowała się na piątym miejscu (88 pkt.)

Rywalizację przed własną publicznością otworzyła Annette Edmondson. Australijka scratch skończyła przed Jennifer Valente oraz Włoszką Vittorią Guazzini. Valente najlepsza okazała się z kolei w wyścigu tempo i eliminatorze, a do wyścigu punktowego przystąpiła z 6 punktami przewagi nad Edmondson. Płosaj zmagania rozpoczęła od 5. miejsca w scratchu, 9. w wyścigu tempo oraz 8. w eliminatorze, co przed wyścigiem punktowym dawało jej 6. miejsce.

Zmagania przebiegały pod dyktando Valente, tym bardziej, że Edmondson walczyła tylko w pierwszej części wyścigu, zmagań nie kończąc po kraksie. Beveridge naciskała Valente, ale Amerykanka wygrała cztery lotne finisze i nawet najlepszy finisz Kanadyjki na ostatnim z nich nie zdołał odebrać jej zwycięstwa.

Płosaj punktowała trzykrotnie, co pozwoliło jej utrzymać się w czołówce i po wycofaniu się Edmondson zająć piąte miejsce.

Keirin kobiet

Kolumbijka Martha Bayona wygrała rywalizację w keirinie, w finale na kresce pokonując Australijkę Stephanie Morton oraz Belgijkę Nicky Degrendele.

Nikola Sibiak zajęła wysokie szóste miejsce.

Madison mężczyzn

Australijczycy Sam Welsford i Cameron Meyer wygrali wyścig amerykański, na koncie gromadząc 76 punktów. Drugie miejsce zajęli Nowozelandczycy Thomas Sexton i Aaron Gate, którym w toku rywalizacji udało się uzbierać 60 oczek.

Podium dopełnili Francuzi, Morgan Kneisky oraz Kevin Vauquelin z dorobkiem 41 punktów. Cztery pierwsze duety nadrobiły po okrążeniu nad resztą stawki, a walka na finiszach toczyła się między punktującymi niezwykle regularnie Australijczykami i Nowozelandczykami.

Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zajęli ósme miejsce, na koncie gromadząc 11 punktów.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: