Torowy Puchar Świata 2019/2020 #4. Mateusz Rudyk najlepszy w sprincie

Mateusz Rudyk wygrał rywalizację w sprincie indywidualnym podczas czwartej edycji Pucharu Świata w kolarstwie torowym.

24-latek w finale pokonał w dwóch biegach Japończyka Tomohiro Fukayę i tym samym wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Trzecie miejsce wywalczył drugi reprezentant Japonii, Yudai Nitta, który w pojedynku o najniższy stopień podium pokonał Australijczyka Nathana Harta.

Rudyk do finału dotarł bez większych problemów. Polak wygrał kwalifikacje i w 1/8 pokonał Kanadyjczyka Hugo Barrette'a, a w ćwierćfinale odprawił z kwitkiem reprezentanta Trynidadu i Tobago Nicholasa Paula.

W półfinale Rudyk walczył z Japończykiem Yudai Nittą i do finału trafił z jego rodakiem, Tomohiro Fukayą.

Ostatniego dnia zmagań w nowozelandzkim Cambridge, rywalizacja toczyła się także w omnium i keirinie kobiet, jak również w madisonie i scratchu mężczyzn.

Omnium kobiet

Yumi Kajihara powtórzyła sukces z Hongkongu i ponownie wygrała rywalizację w wieloboju kobiet. Japonka w czterech wyścigach zdobyła 129 punktów, o 11 więcej niż druga Amerykanka Jennifer Valente i o 18 więcej niż trzecia Allison Beveridge z Kanady.

Daria Pikulik wywalczyła piąte miejsce, na koncie zapisując 92 punkty.

Kajihara wygrała scratch i na drugich miejscach uplasowała się w wyścigu tempo oraz w eliminatorze. Drugą odsłonę wygrała Beveridge, a w wyścigu eliminacyjnym najlepiej poradziła sobie Australijka Georgia Baker. Pikulik zaczęła od 4. miejsca w scratchu i dobrą passę kontynuowała 7. lokatami w dwóch kolejnych konkurencjach.

Do wyścigu punktowego Kajihara przystąpiła z 6 punkami zapasu nad Valente i 12 nad Beveridge. Pikulik w tym punkcie zajmowała piąte miejsce i w trakcie zmagań dorobek powiększyła o 2 oczka, co pozwoliło jej utrzymać pozycję.

Pierwsza trójka punktowała razem na czwartym i piątym z ośmiu lotnych finiszy, a Kajihara powiększała swój dorobek przy trzech innych okazjach, co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło jej utrzymać pozycję liderki.

Madison mężczyzn

Aaron Gate i Campbell Stewart dali Nowej Zelandii zwycięstwo przed własną publicznością. Duet w Cambridge nad konkurencją nadrobił cztery okrążenia i punktował na 14 z 20 lotnych finiszach, co dało im 129 punktów.

Drugie miejsce wywalczyli Australijczycy Kelland O'Brien i Cameron Meyer, którzy przy trzech nadrobionych okrążeniach zbierali 87 oczek. Podium dopełnili Włosi Michele Scartezzini i Francesco Lamon z 57 punktami.

Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zajęli wysokie piąte miejsce, na koncie mając 32 punkty. Polski duet punktował na pięciu lotnych finiszach i nadrobił jedno okrążenie nad stawką.

Rywalizację ukończyło 13 duetów.

Scratch mężczyzn

Ukrainiec Roman Gladysh triumfował w wyścigu na kreskę, wyprzedzając Holendra Roya Eeftinga oraz Greka Christosa Volikakisa.

Bartosz Rudyk finiszował jako siódmy.

Keirin kobiet

Koreanka Heyjin Lee triumfowała na finiszu keirinu, również powtarzając wynik z Hongkongu. Drugie miejsce zajęła Kanadyjka Lauriane Genest, a trzecie Australijka Stephanie Morton.

Urszula Łoś zajęła 10. miejsce.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Jakub Kaczmarek zwycięzcą Cycling Tour of Szeklerland

Jakub Kaczmarek z grupy Mazowsze serce Polski wygrał rumuński wyścig etapowy Cycling Tour of Szeklerland (2.2).

9 sierpnia 2020, 21:32

Tour de Pologne 2020. Remco i Davide dla Fabio

Kolarze Deceuninck-Quick-Step wygrali trzy z pięciu etapów i klasyfikację generalną Tour de Pologne, mimo że po wypadku swojego kolegi na…

9 sierpnia 2020, 20:04

Czech Tour 2020: etap 4. Podwójny sukces Damiena Howsona

Damien Howson (Mitchelton-Scott) wygrał ostatni, królewski etap, Wyścigu Dookoła Czech oraz triumfował w klasyfikacji generalnej.

9 sierpnia 2020, 19:25

Tour de Pologne 2020: etap 5. Sukces Davida Balleriniego w Krakowie

Remco Evenepoel wygrał 77. edycję Tour de Pologne. Na ostatnim etapie w sprinterskim pojedynku w Krakowie najlepszy okazał się Włoch…

9 sierpnia 2020, 19:04

Tour de l'Ain 2020: etap 3. Roglic pokonał Bernala

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) triumfował na Grand Colombier i sięgnął po wygraną w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de l’Ain.

9 sierpnia 2020, 15:29

Tour de Pologne 2020. Richard Carapaz nie pojedzie do Krakowa

Richard Carapaz wycofał się w Tour de Pologne. Brytyjski zespół Ineos poinformował, że zwycięzca Giro d'Italia nie przystąpił do ostatniego…

9 sierpnia 2020, 15:07