Kategorie: DopingWiadomości

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych.

Roger Legeay, prezydent MPCC, w komunikacie przesłanym do mediów poinformował, że Ruch w listopadzie wysłał pismo do UCI, przekazując informacje dotyczące mechanizmów obchodzenia przepisów antydopingowych przez zawodników.

Mechanizm ten opisany został jako "protokół dopingowy" wdrażany poza strukturami zespołów.

Spowiedź Preidlera

Członkowie MPCC, który zrzesza 7 zespołów WorldTour, 20 ekip pro-kontynentalnych oraz 9 kontynentalnych, w sumie 348 kolarzy oraz licznych pracowników ekip i sponsorów, podczas zgromadzenia generalnego wysłuchał sprawozdania managerów ekip Groupama-FDJ i Sunweb: Marca Madiota i Iwana Spekenbrinka. Dwójka wcześniej rozmawiała z byłym pracownikiem, Georgiem Preidlerem.

Preidler, który niedawno zdyskwalifikowany został na 4 lata, przyznał się do stosowania zabronionych środków dopingowych w obliczu policyjnego śledztwa Operation Aderlass. Austriak hormon wzrostu i doping krwi miał stosować w latach 2017 i 2018, gdy reprezentował ekipy Madiota i Spekenbrinka.

Rekomendacje MPCC

MPCC apeluje zatem o zwiększenie liczby testów krwi, szczególnie przeprowadzanych poza zawodami, Unii sugeruje aby uwagę koncentrowała na okresach wakacji oraz dłuższych przerwach w środku sezonu. Drugim postulatem jest przeprowadzanie testów krwi jak najpóźniej przed startem i jak najszybciej o finiszu wyścigów.

To kolejna inicjatywa MPCC, który w poprzednich latach wprowadził dla członków testy na poziom kortyzolu przed zawodami i lobbował o wpisanie tramadolu na listę leków zabronionych.

Nowe zalecenia wynikają z wiedzy uzyskanej od Preidlera oraz informacji, które na jaw wyszły w toku rozbicia siatki dopingowej prowadzonej przez doktora Marka Schmidta. Upadek tej struktury i dokumenty, do których dotarli dziennikarze "Le Monde", wskazały na to, że zabronione środki w mniejszych dawkach lub w większych, aczkolwiek przed i po samych zawodach, nadal cieszą się popularnością.

Operation Aderlass zostawiła za sobą 7 dyskwalifikacji wśród byłych i obecnych kolarzy, ale kary wymierzone zostały bez jednego pozytywnego testu antydopingowego, na podstawie materiałów przekazanych przez austriackich śledczych.

Operation Aderlass. Torebki z krwią, lista nazwisk i transfuzje przed zawodami

Ruch wystosował także formalne zapytanie o środek na bazie AICARu, który w formie sproszkowanej ma być używany przez niektórych zawodników i niektóre ekipy w końcówkach wyścigu. AICAR, środek mający leczyć niedokrwistość i pomagać spalać tłuszcz, na cenzurowanym jest od 2011 roku, tym bardziej, że nie był szerzej testowany na ludziach. Jego użycie wraz z wycofaną z badań klinicznych substancją GW1516, pod lupą znalazło się dwa sezony później, po kilku wpadkach w Ameryce Łacińskiej.

Ruch liczy również na zainteresowanie swoimi informacjami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), której szefem został niedawno Witold Bańka.

Powstał test na AICAR, Tour de France pod lupą

Odpowiedź UCI

Prezydent UCI David Lappartient w opublikowanej na stronie Ruchu odpowiedzi miał zapewnić, że Unia, a konkretnie Kolarska Fundacja Antydopingowa (CADF), robi wszystko, by informacje tego typu wykorzystać.

Francuz podkreślił, że badania przeprowadzano w tym roku tuż przed startami wyścigów, a zwiększenie ilości testów to kwestia bezpośrednio związana z budżetem CADF. Ta w 2017 roku miała wykonać 5307 testów krwi w ramach paszportu biologicznego i 5585 w 2018 roku.

Lappartient nie podał liczby testów wykonywanych poza zawodami, ale potwierdził, że w ramach badań próbki sprawdzane są na obecność plastyfikatorów, których obecność sugerować może stosowanie dopingu krwi. W odpowiedzi na pytanie o środki takie jak AICAR, Lappartient zapewnił, że wszystkie substancje, które zawodnicy mogą wykorzystywać w trakcie wyścigu, są już obiektem zainteresowania kontrolerów.

Paweł Gadzała

Zobacz komentarze

  • proponuję więcej testów u kolarzy podczas odpoczynku,rekonwalescencji (choroby,kontuzję) oraz częściej kontrole w Ameryce Poludniowej szczególnie przy przygotowaniach ;)

Recent Posts

Jakub Kaczmarek zwycięzcą Cycling Tour of Szeklerland

Jakub Kaczmarek z grupy Mazowsze serce Polski wygrał rumuński wyścig etapowy Cycling Tour of Szeklerland (2.2).

9 sierpnia 2020, 21:32

Tour de Pologne 2020. Remco i Davide dla Fabio

Kolarze Deceuninck-Quick-Step wygrali trzy z pięciu etapów i klasyfikację generalną Tour de Pologne, mimo że po wypadku swojego kolegi na…

9 sierpnia 2020, 20:04

Czech Tour 2020: etap 4. Podwójny sukces Damiena Howsona

Damien Howson (Mitchelton-Scott) wygrał ostatni, królewski etap, Wyścigu Dookoła Czech oraz triumfował w klasyfikacji generalnej.

9 sierpnia 2020, 19:25

Tour de Pologne 2020: etap 5. Sukces Davida Balleriniego w Krakowie

Remco Evenepoel wygrał 77. edycję Tour de Pologne. Na ostatnim etapie w sprinterskim pojedynku w Krakowie najlepszy okazał się Włoch…

9 sierpnia 2020, 19:04

Tour de l'Ain 2020: etap 3. Roglic pokonał Bernala

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) triumfował na Grand Colombier i sięgnął po wygraną w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de l’Ain.

9 sierpnia 2020, 15:29

Tour de Pologne 2020. Richard Carapaz nie pojedzie do Krakowa

Richard Carapaz wycofał się w Tour de Pologne. Brytyjski zespół Ineos poinformował, że zwycięzca Giro d'Italia nie przystąpił do ostatniego…

9 sierpnia 2020, 15:07