Torowy Puchar Świata 2019/2020 #3. Rudyk 4. w sprincie

Mateusz Rudyk podczas zawodów kolarstwa torowego

Mateusz Rudyk zajął 4. miejsce w sprincie indywidualnym podczas trzeciej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym w Hongkongu.

W pojedynku o trzecie miejsce Polak przegrał z Japończykiem Tomohiro Fukayą.

Walkę o pierwsze miejsce rozegrali reprezentanci Holandii: Harrie Lavreysen pokonał Jeffreya Hooglanda, pieczętując dominację reprezentantów Niderlandów w tej konkurencji. Mistrz świata i mistrz Europy zajmują także dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji ogólnej sprintu, a trzecią pozycję okupuje po trzech odsłonach Pucharu Świata Rudyk.

Polak w kwalifikacjach na welodromie w Hongkongu zapisał trzeci wynik kwalifikacji i w 1/8 poradził sobie z Litwinem Vasilijusem Lendelem. W ćwierćfinale Rudyk wygrał walkę z Francuzem Gregorym Baugem, natomiast w półfinale musiał dwukrotnie uznać wyższość Lavreysena.

Ostatni dzień zmagań w Hongkongu był także okazją dla sprinterek, które rywalizowały w keirinie, specjalistów od omnium i madisona, a także scratcha.

Omnium kobiet

Yumi Kajihara na kresce wyścigu punktowego wygrała rywalizację w wieloboju kobiet.

Zawodniczka z Japonii rywalizację zakończyła ze 113 punktami, podobnie jak Portugalka Maria Martins. O zwycięstwie rozstrzygnęła kolejność na mecie wyścigu punktowego, a 6. miejsce dało reprezentantce Kraju Kwitnącej Wiśni triumf. Podium dopełniła Belgijka Jolien D’Hoore, która zebrał 106 punktów.

Polskie zawodniczki nie startowały.

D’Hoore wygrała rywalizację w scratchu, aczkolwiek pod nieobecność głównych aktorek omnium, kolejne zmagania były o wiele mniej przewidywalne. Wyścig tempo padł łupem Dunki Julie Leth, a eliminator Kajihary, która do wyścigu punktowego przystąpiła na drugim miejscu, 8 punktów za jadącą niezwykle równo Martins.

Kajihara punktowała na czterech finiszach, podobnie jak próbująca się przebić z dalszej pozycji Leth. Japonce zdobyć udało się 9 oczek, Portugalce tylko 1, przez co wyścig rozstrzygnęła kolejność na kresce.

Keirin kobiet

Koreanka Heyjin Lee triumfowała w zmaganiach kobiet w keirinie. Drugie miejsce zajęła Ukrainka Liubov Basova, a trzecie Japonka Yuka Kobayashi.

Urszula Łoś wygrała rywalizację w małym finale i zajęła 7. miejsce.

Scratch mężczyzn

Holender Roy Eeftig najszybciej finiszował w wyścigu na kreskę, za plecami zostawiając Greka Christosa Volikakisa oraz Nowozelandczyka Corbina Stronga.

Damian Sławek linię mety minął na 9. miejscu.

Madison mężczyzn

Roger Kluge i Theo Reinhardt zebrali 52 punkty i triumfowali w wyścigu amerykańskim. Niemiecki duet jako jedyny nadrobił okrążenie nad stawką i o 14 punktów pokonał Nowozelandczyków Toma Sextona i Campbella Stewarta.

Kluge i Reinhardt punktowali na 10 z 20 lotnych finiszy, wygrywając przy tym cztery z nich.

Trzecie miejsce, z dorobkiem 33 oczek, zajęli Brytyjczycy Mark Stewart i Fred Wright.

Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski sklasyfikowani zostali na 12. miejscu, w toku rywalizacji zdobywając 4 punkty.