CADF sprawdzi próbki z sezonów 2016 i 2017

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że poprosiła Kolarską Fundację Antydopingową (CADF) o ponowne przetestowanie próbek pobranych w latach 2016 i 2017.

Decyzja podjęta została w świetle działań austriackiej policji, która w lutym 2019 roku rozbiła siatkę dopingową działającą w Niemczech i Austrii, a sięgającą także Bałkanów. Dzięki informacjom uzyskanym od austriackich organów ścigania, UCI zdyskwalifikowała sześciu kolarzy szosowych reprezentujących do dziś lub w przeszłości ekipy najwyższego szczebla.

W wyniku informacji przekazanych przez śledczych do UCI, cztery lata zawieszenia otrzymali Austriacy Stefan Denifl, Christina Kollmann-Forstner i Georg Preidler, przy czym temu ostatniemu prokuratura postawiła dodatkowo zarzuty oszustwa sportowego. Czteroletnią dyskwalifikację wręczono Chorwatowi Kristijanowi Duraskowi, a dwa lata dyskwalifikacji otrzymał Słoweniec Kristijan Koren oraz byli kolarze: Słoweniec Borut Bozic i Włoch Alessandro Petacchi. Do współpracy z Markiem Schmidtem, mózgiem dopingowej siatki, przyznał się także były kolarz Danilo Hondo.

CADF to niezależne ciało z ramienia UCI odpowiedzialne za przeprowadzenie testów antydopingowych i działania mające na celu gromadzenie informacji na temat naruszeń przepisów antydopingowych.

Komunikat UCI nie sprecyzował które próbki zostaną przebadane, lakoniczna informacja mówi o "koniecznych powtórnych analizach".

Słoweńcy pod lupą, Bahrain-Merida pod lupą

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: