Daniel - odzież kolarska

Sofia Bertizzolo nie może podpisać kontraktu z Movistarem

koszulka Movistar Team w 2018

Sofia Bertizzolo ostatecznie nie wzmocni kobiecego składu ekipy Movistar. Hiszpańska grupa w sierpniu podpisała z włoską zawodniczką kontrakt na nowy sezon, ale musiała się z tego wycofać.

Movistar poinformował, że powodem takiej decyzji jest pozostawanie Bertizzolo w stosunku pracy z włoską policją. Szczegóły nie zostały podane, acz kłopotem zdaje się tu być mieszanka przepisów prawa hiszpańskiego oraz włoskiego.

Bertizzolo we wpisie w serwisie Instagram poinformowała, że na mocy prawa włoskiego, aby być zawodową kolarką, musi być zatrudniona przez agencję rządową. To jednak, w teorii powstrzymuje ją przed podpisywaniem innych kontraktów, a obejściem tej regulacji jest specjalna umowa, co sprawia, że Włoszka jest osobą samozatrudnioną. Kontrakt z Movistarem wymaga podpisania drugiego kontraktu, co z kolei nie jest możliwe w myśl prawa hiszpańskiego.

Obraz prawny sytuacji komplikują nowe przepisy dla ekip klasy Women's WorldTeam. Na ich mocy zawodniczki nie mogą pracować dla innej ekipy ani promować sponsorów innych niż ci związani z grupą. Przepis ten odnosi się do "ekip", więc nie powinien stawać na drodze zawodniczkom zatrudnionym np. w policji.

22-letnia Bertizzolo, niegdyś wicemistrzyni świata juniorek, w minionym sezonie reprezentowała Team Virtu Cycling. Błysnęła podczas Ronde van Vlaanderen, gdzie finiszowała tuż za podium.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: