IO 2020. Bilety do Tokio: dwa dla pań, trzy dla panów

Trzy miejsca w peletonie męskim i dwa w żeńskim otrzyma Polska podczas wyścigów ze startów wspólnych w ramach Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła zestawienie przyznanych miejsc na wyścigi, które rozegrane zostaną w Japonii w lipcu 2020 roku.

Elita mężczyzn o złoto powalczy w sobotę 25 lipca, kolarki pojadą dzień później. Czasówki zostaną rozegrane w tym samym dniu, 29 lipca 2020.

W peletonie mężczyzn miejsce znalazło się dla 130 zawodników, w peletonie kobiet pojawi się 67 zawodniczek. W wyścigach jazdy indywidualnej wystartuje 40 mężczyzn i 25 kobiet.

Wyścigi ze startu wspólnego

Reprezentacja Polski będzie mogła wystawić trzech reprezentantów w gronie mężczyzn a jednego ze zgłoszonej trójki wystawić w wyścigu jazdy indywidualnej na czas. W gronie kobiet pojawią się tylko dwie biało-czerwone, a jedna z nich będzie mogła wystartować w wyścigu jazdy indywidualnej na czas.

Dwa miejsca w gronie kobiet to niespodzianka i zmiana w porównaniu z pierwszymi wyliczeniami: Polska w decydującym o podziale miejsce Rankingu Światowym zajęła 9. miejsce, co w myśl wytycznych dawało jej trzy miejsca.

Przepisy kwalifikacyjne stanowią, że pierwsze 22 kraje w Rankingu Światowym automatycznie otrzymują miejsca w peletonie. Pierwsza piątka po cztery, kraje sklasyfikowane między 6. a 13. miejscami po trzy, kraje sklasyfikowane na miejscach 14. do 22. po dwa.

To jednak tylko pierwsza runda kwalifikacji, gdyż przepisy uwzględniają słabiej reprezentowane federacje narodowe. Kraje, które nie zakwalifikowały się przez uzbieranie punktów w Rankingu Światowym, ale mają swoją reprezentantkę w pierwszej setce indywidualnego Rankingu Światowego, otrzymają miejsce kosztem krajów kwalifikowanych w pierwszej turze.

W ten sposób awans uzyskały Uzbekistan, Trynidad i Tobago, Tajlandia, Chile, Izrael, Cypr, Chiny, Austria, Meksyk, Finlandia, Szwecja, Litwa, Namibia i Erytrea. Komitety olimpijskie tych krajów wystawią w wyścigu ze startu wspólnego po 1 zawodniczce.

Po cztery miejsca otrzymały kraje z pierwszej piątki rankingu: Australia, Niemcy, Holandia i USA. Trzy miejsca zachowały Belgijki, natomiast mniej biletów dostały kraje sklasyfikowane na miejscach 7. do 22. (z wyjątkiem gospodarzy: Japonii). W rezultacie Japonia, Dania, Kanada, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Norwegia i RPA otrzymały dwa bilety, a Luksemburg, Francja, Kuba, Szwajcaria, Słowenia, Białoruś, Rosja i Ukraina po jednym.

W peletonie mężczyzn po 5 kolarzy wystawią Belgowie, Hiszpanie, Francuzi, Włosi i Holendrzy. Cztery bilety dostali Australijczycy, Duńczycy, Brytyjczycy, Niemcy, Norwegowie, Słoweńcy i Szwajcarzy.

Polska z trzema reprezentantami będzie miała kadrę równą liczebnie zespołom Rosji, RPA, Kazachstanu, Irlandii, Czech, Kanady i Austrii.

Wyścigi jazdy indywidualnej na czas

W gronie elity mężczyzn dwa miejsca otrzymała Szwajcaria, Estonia, Australia, Belgia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, USA, Nowa Zelandia i Portugalia. Po jednym miejscu przyznano 20 innym krajowym komitetom olimpijskim, w tym polskiemu.

W wyścigu elity kobiet dwa miejsca na liście startowej mają Amerykanki, Holenderki, Niemki, Kanadyjki i Australijki. 15 innych krajowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, otrzymało po jednym miejscu.

Trasy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w kolarstwie szosowym

Paweł Gadzała

Recent Posts

Mistrzostwa Europy 2020. Evenepoel ma bronić tytułu

Według belgijskiej stacji "Sporza" Remco Evenepoel będzie w Plouay bronił tytułu mistrza Europy w jeździe indywidualnej na czas.

11 lipca 2020, 07:18

Alberto Contador machnął Everesting

Alberto Contador ustanowił nowy rekord akcji Everesting.

10 lipca 2020, 21:24

Trasa La Course by Le Tour de France 2020

W okolicach Nicei zostanie rozegrana 7. edycja La Course by Le Tour de France (29 sierpnia). Na kolarki czeka pagórkowata…

10 lipca 2020, 18:21

Jasper Stuyven wierny Trek-Segafredo

Jasper Stuyven jak chłop przywiązany do ziemi. Właśnie o kolejne dwa lata przedłużył kontrakt z grupą Trek-Segafredo, informują belgijskie źródła.

10 lipca 2020, 13:41

Trzy lub cztery monumenty w kalendarzu Tadeja Pogacara

Tadej Pogacar ma już za sobą dwa starty po przerwie spowodowanej pandemią, ale tak jak cały peleton przygotowuje się do…

9 lipca 2020, 15:25

Chris Froome w Israel Start-Up Nation

Chris Froome w roku 2021 reprezentował będzie zespół Israel Start-Up Nation.

9 lipca 2020, 12:11