IO 2020. Bilety do Tokio: dwa dla pań, trzy dla panów

Trzy miejsca w peletonie męskim i dwa w żeńskim otrzyma Polska podczas wyścigów ze startów wspólnych w ramach Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła zestawienie przyznanych miejsc na wyścigi, które rozegrane zostaną w Japonii w lipcu 2020 roku.

Elita mężczyzn o złoto powalczy w sobotę 25 lipca, kolarki pojadą dzień później. Czasówki zostaną rozegrane w tym samym dniu, 29 lipca 2020.

W peletonie mężczyzn miejsce znalazło się dla 130 zawodników, w peletonie kobiet pojawi się 67 zawodniczek. W wyścigach jazdy indywidualnej wystartuje 40 mężczyzn i 25 kobiet.

Wyścigi ze startu wspólnego

Reprezentacja Polski będzie mogła wystawić trzech reprezentantów w gronie mężczyzn a jednego ze zgłoszonej trójki wystawić w wyścigu jazdy indywidualnej na czas. W gronie kobiet pojawią się tylko dwie biało-czerwone, a jedna z nich będzie mogła wystartować w wyścigu jazdy indywidualnej na czas.

Dwa miejsca w gronie kobiet to niespodzianka i zmiana w porównaniu z pierwszymi wyliczeniami: Polska w decydującym o podziale miejsce Rankingu Światowym zajęła 9. miejsce, co w myśl wytycznych dawało jej trzy miejsca.

Przepisy kwalifikacyjne stanowią, że pierwsze 22 kraje w Rankingu Światowym automatycznie otrzymują miejsca w peletonie. Pierwsza piątka po cztery, kraje sklasyfikowane między 6. a 13. miejscami po trzy, kraje sklasyfikowane na miejscach 14. do 22. po dwa.

To jednak tylko pierwsza runda kwalifikacji, gdyż przepisy uwzględniają słabiej reprezentowane federacje narodowe. Kraje, które nie zakwalifikowały się przez uzbieranie punktów w Rankingu Światowym, ale mają swoją reprezentantkę w pierwszej setce indywidualnego Rankingu Światowego, otrzymają miejsce kosztem krajów kwalifikowanych w pierwszej turze.

W ten sposób awans uzyskały Uzbekistan, Trynidad i Tobago, Tajlandia, Chile, Izrael, Cypr, Chiny, Austria, Meksyk, Finlandia, Szwecja, Litwa, Namibia i Erytrea. Komitety olimpijskie tych krajów wystawią w wyścigu ze startu wspólnego po 1 zawodniczce.

Po cztery miejsca otrzymały kraje z pierwszej piątki rankingu: Australia, Niemcy, Holandia i USA. Trzy miejsca zachowały Belgijki, natomiast mniej biletów dostały kraje sklasyfikowane na miejscach 7. do 22. (z wyjątkiem gospodarzy: Japonii). W rezultacie Japonia, Dania, Kanada, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Norwegia i RPA otrzymały dwa bilety, a Luksemburg, Francja, Kuba, Szwajcaria, Słowenia, Białoruś, Rosja i Ukraina po jednym.

W peletonie mężczyzn po 5 kolarzy wystawią Belgowie, Hiszpanie, Francuzi, Włosi i Holendrzy. Cztery bilety dostali Australijczycy, Duńczycy, Brytyjczycy, Niemcy, Norwegowie, Słoweńcy i Szwajcarzy.

Polska z trzema reprezentantami będzie miała kadrę równą liczebnie zespołom Rosji, RPA, Kazachstanu, Irlandii, Czech, Kanady i Austrii.

Wyścigi jazdy indywidualnej na czas

W gronie elity mężczyzn dwa miejsca otrzymała Szwajcaria, Estonia, Australia, Belgia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, USA, Nowa Zelandia i Portugalia. Po jednym miejscu przyznano 20 innym krajowym komitetom olimpijskim, w tym polskiemu.

W wyścigu elity kobiet dwa miejsca na liście startowej mają Amerykanki, Holenderki, Niemki, Kanadyjki i Australijki. 15 innych krajowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, otrzymało po jednym miejscu.

Trasy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w kolarstwie szosowym

Paweł Gadzała

Share
Opublikowane przez
Paweł Gadzała

Recent Posts

Torowy Puchar Świata 2019/2020 #5. Lee znów najlepszą sprinterką, Płosaj i Pikulik 7. w madisonie

Mistrzyni świata Wai Sze Lee wygrała sprinterską rywalizację kobiet w australijskim Brisbane, gdzie rozgrywana była piąta i przedostatnia runda Torowego…

14 grudnia 2019, 14:26

Hugh Carthy i Sergio Higuita zadebiutują w Tour de France

Szef EF Education First, Jonathan Vaughters, zapowiedział że Tour de France jego drużyna planuje zaatakować szeroką ławą dobrych wspinaczy. (więcej…)

13 grudnia 2019, 14:11

Torowy Puchar Świata 2019/20 #5. Urszula Łoś i Marlena Karwacka zwycięskie

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wygrały sprint drużynowy, w pierwszym dniu Torowego Pucharu Świata na obiekcie w australijskim Brisbane. (więcej…)

13 grudnia 2019, 13:15

Tejay van Garderen na głęboką wodę

Tejay van Garderen wciąż nie składa broni. Niespełniony amerykański talent w nowym sezonie chce zaatakować Giro d'Italia i z rozpędu…

13 grudnia 2019, 12:34

Alan, Norbert i Adrian Banaszek w grupie Mazowsze Serce Polski

Alan Banaszek, Norbert Banaszek i Adrian Banaszek ścigali się będą w kontynentalnej ekipie Mazowsze Serce Polski. (więcej…)

13 grudnia 2019, 08:52

Paszport Goncalvesa szlabanem dla Caja Rural Seguros-RGA

Portugalczyk Domingos Goncalves został tymczasowo zawieszony w związku z nieregularnymi parametrami w jego paszporcie biologicznym. (więcej…)

13 grudnia 2019, 08:20