IO 2020. Bilety do Tokio: dwa dla pań, trzy dla panów

Trzy miejsca w peletonie męskim i dwa w żeńskim otrzyma Polska podczas wyścigów ze startów wspólnych w ramach Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła zestawienie przyznanych miejsc na wyścigi, które rozegrane zostaną w Japonii w lipcu 2020 roku.

Elita mężczyzn o złoto powalczy w sobotę 25 lipca, kolarki pojadą dzień później. Czasówki zostaną rozegrane w tym samym dniu, 29 lipca 2020.

W peletonie mężczyzn miejsce znalazło się dla 130 zawodników, w peletonie kobiet pojawi się 67 zawodniczek. W wyścigach jazdy indywidualnej wystartuje 40 mężczyzn i 25 kobiet.

Wyścigi ze startu wspólnego

Reprezentacja Polski będzie mogła wystawić trzech reprezentantów w gronie mężczyzn a jednego ze zgłoszonej trójki wystawić w wyścigu jazdy indywidualnej na czas. W gronie kobiet pojawią się tylko dwie biało-czerwone, a jedna z nich będzie mogła wystartować w wyścigu jazdy indywidualnej na czas.

Dwa miejsca w gronie kobiet to niespodzianka i zmiana w porównaniu z pierwszymi wyliczeniami: Polska w decydującym o podziale miejsce Rankingu Światowym zajęła 9. miejsce, co w myśl wytycznych dawało jej trzy miejsca.

Przepisy kwalifikacyjne stanowią, że pierwsze 22 kraje w Rankingu Światowym automatycznie otrzymują miejsca w peletonie. Pierwsza piątka po cztery, kraje sklasyfikowane między 6. a 13. miejscami po trzy, kraje sklasyfikowane na miejscach 14. do 22. po dwa.

To jednak tylko pierwsza runda kwalifikacji, gdyż przepisy uwzględniają słabiej reprezentowane federacje narodowe. Kraje, które nie zakwalifikowały się przez uzbieranie punktów w Rankingu Światowym, ale mają swoją reprezentantkę w pierwszej setce indywidualnego Rankingu Światowego, otrzymają miejsce kosztem krajów kwalifikowanych w pierwszej turze.

W ten sposób awans uzyskały Uzbekistan, Trynidad i Tobago, Tajlandia, Chile, Izrael, Cypr, Chiny, Austria, Meksyk, Finlandia, Szwecja, Litwa, Namibia i Erytrea. Komitety olimpijskie tych krajów wystawią w wyścigu ze startu wspólnego po 1 zawodniczce.

Po cztery miejsca otrzymały kraje z pierwszej piątki rankingu: Australia, Niemcy, Holandia i USA. Trzy miejsca zachowały Belgijki, natomiast mniej biletów dostały kraje sklasyfikowane na miejscach 7. do 22. (z wyjątkiem gospodarzy: Japonii). W rezultacie Japonia, Dania, Kanada, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Norwegia i RPA otrzymały dwa bilety, a Luksemburg, Francja, Kuba, Szwajcaria, Słowenia, Białoruś, Rosja i Ukraina po jednym.

W peletonie mężczyzn po 5 kolarzy wystawią Belgowie, Hiszpanie, Francuzi, Włosi i Holendrzy. Cztery bilety dostali Australijczycy, Duńczycy, Brytyjczycy, Niemcy, Norwegowie, Słoweńcy i Szwajcarzy.

Polska z trzema reprezentantami będzie miała kadrę równą liczebnie zespołom Rosji, RPA, Kazachstanu, Irlandii, Czech, Kanady i Austrii.

Wyścigi jazdy indywidualnej na czas

W gronie elity mężczyzn dwa miejsca otrzymała Szwajcaria, Estonia, Australia, Belgia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, USA, Nowa Zelandia i Portugalia. Po jednym miejscu przyznano 20 innym krajowym komitetom olimpijskim, w tym polskiemu.

W wyścigu elity kobiet dwa miejsca na liście startowej mają Amerykanki, Holenderki, Niemki, Kanadyjki i Australijki. 15 innych krajowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, otrzymało po jednym miejscu.

Trasy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w kolarstwie szosowym

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: