Torowy Puchar Świata 2019/2020 #2. Duńczycy i Włosi coraz bliżej rekordu świata

Męskie reprezentacja Danii i Włoch w wyścigu drużynowym na dochodzenie złamały barierę 3 minut i 50 sekund na dystansie 4 kilometrów.

Szkockie Glasgow podejmuje w ten weekend drugą odsłonę Pucharu Świata w kolarstwie torowym. We czwartek wieczorem odbyły się kwalifikacje do wyścigów drużynowych na dochodzenie, a rywalizacja ta kontynuowana była w piątek.

W jej ramach po raz kolejny wyłonione zostało grono 8 najlepszych zespołów, których kadry regularnie rywalizują o punktowane miejsca. W gronie męskim pierwsze skrzypce grali Duńczycy, Francuzi, Brytyjczycy i Francuzi, a wśród pań Brytyjki, Włoszki, Niemki i Francuzki.

Kadra Polski kobiet zajęła w tych zmaganiach 8. miejsce.

W rywalizacji sprintu drużynowego lepiej poszło polskim sprinterom, którzy sklasyfikowani zostali na 6. miejscu.

Wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn

Duńczycy Julius Johansen, Frederik Madsen, Rasmus Pedersen i Lasse Norman Hansen oraz Włosi Francesco Lamon, Michele Scartezzini, Simone Consonni i Filippo Ganna rywalizowali w finale wyścigu drużynowego na dochodzenie. Oba zespoły złamały barierę 3 minut i 50 sekund, a na najwyższym stopniu podium stanęli kolarze z Półwyspu Jutlandzkiego.

Wynik 3:49.246 był nieco gorszy od rezultatu pierwszej rundy, ale potwierdził, że Duńczycy są na dobrej drodze by złamać rekord świata. Dla Włochów 3:49.920 to pierwszy w tym cyku pucharowym wynik poniżej 3:50.

Trzecie miejsce Francuzi Benjamin Thomas, Thomas Denis, Corentin Ermenault i Valentin Tabellion, w pojedynku z Wielką Brytanią uzyskując 3:52.143.

Duńczycy wygrali już kwalifikacje, po raz kolejny w tym sezonie 4 kilometry pokonując z wynikiem porównywalnym do rekordu świata. 3:51.251 w pierwszym rozdaniu dało im pierwsze miejsce, ale Włosi (3:52.088) i Francuzi (3:53.694) również pokazali, że przygotowania do igrzysk olimpijskich idą pełną parą.

W pierwszej rundzie kolarze z Półwyspu Jutlandzkiego jechali ze średnią prędkością 62,9 km/h, co pozwoliło im 4 kilometry pokonać w 3:48.908, zaledwie 896 tysięcznych sekundy poniżej rekordu globu.

Polacy: Szymon Krawczyk, Bartosz Rudyk, Damian Sławek i Wojciech Ziółkowski swój bieg zakończyli z wynikiem 4:04:713 i w gronie 13 ekip sklasyfikowani zostali na 12. miejscu.

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet

Brytyjki Neah Evans, Katie Archibald, Elinor Barker i Eleanor Dickinson wygrały z wynikiem 4:12.244 zmagania drużyn na 4 kilometry.

Drugie miejsce zajęły Niemki Franziska Brausse, Lisa Brennauer, Lisa Klein i Mieke Kroeger, które w finale zegar zatrzymały po 4 minutach 14 sekundach i 522 tysięcznych.

Trzecie miejsce przypadło Włoszkom. Vittoria Guazzini, Chiara Consonni, Simona Frapporti i Silvia Valsecchi pokonały Francuzki Clarę Copponi, Marion Borras, Coralie Demay i Valentine Fortin.

W Glasgow pojawiło się tylko 8 zespołów, co każdej ze startujących reprezentacji zapewniło awans do pierwszej rundy.

Reprezentacja Polski w składzie Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj pokonała 4 kilometry w 4:32.603, co było ósmym wynikiem kwalifikacji. Polki w kolejnej rundzie uzyskały 4:30.254 w starciu z Włoszkami, co ostatecznie dało im ósmy rezultat.

Sprint drużynowy mężczyzn

Holendrzy Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Nils van Thoenderdaal i Sam Ligtlee wygrali zmagania w sprincie drużyn rozgrywanych w ramach drugiej odsłony Pucharu Świata.

Reprezentanci Niderlandów pokonali Brytyjczyków Jacka Carlina, Jasona Kenny'ego, Ryana Owensa i Josepha Trumana. Trzecie miejsce wywalczyli Francuzi Quentin Caleyron, Melvin Landerneau, Sebastien Vigier i Michael D'Almeida.

Brytyjczycy pewnie wykręcili najlepszy czas kwalifikacji, za plecami zostawiając Francuzów i holenderską ekipę Beat Cycling Club.

Polacy: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski zapisali 8. wynik kwalifikacji i w rundzie kwalifikacyjnej walczyli z reprezentantami Zjednoczonego Królestwa. Rywalizację tę przegrali, ale niezły czas dał im 6. wynik w stawce 13. zespołów.

Sprint drużynowy kobiet

Rosjanki Ekaterina Rogovaya i Daria Shmeleva pokonały Chinki Tianshi Zhong i Wei Zhuang i wygrały rywalizację w sprincie drużynowym kobiet.

Trzecie miejsce zajęły Niemki Lea Sophie Friedrich i Pauline Sophie Grabosch, występujące pod szyldem Team Erdgas.2012.

Rosjanki triumfowały w kwalifikacjach, wyprzedzając Litwinki i Chinki. Polki: Marlena Karwacka i Urszula Łoś zajęły 8. miejsce i awansowały do rundy kwalifikacyjnej, w której mierzyły się z Rosjankami. Pojedynku tego nie wygrały i rywalizację zakończyły na 8. pozycji.

Paweł Gadzała

Share
Opublikowane przez
Paweł Gadzała

Recent Posts

Col du Tourmalet na trasie Vuelta a Espana 2020?

Jak nie w programie Tour de France, to podczas Vuelta a Espana. W przyszłym roku hiszpański Wielki Tour dotrzeć ma…

16 listopada 2019, 20:47

Przełajowy Puchar Świata 2019/20 #4. Mathieu van der Poel obronił Tabor

Holender Mathieu van der Poel (Corendon–Circus) wygrał w czeskim Taborze czwarty wyścig o Puchar Świata w kolarstwie przełajowym. (więcej…)

16 listopada 2019, 16:23

Matthew Glaetzer walczy z nowotworem na drodze do Tokio

Australijczyk Matthew Glaetzer na drodze do Igrzysk Olimpijskich wygrać musi batalię ważniejszą niż wszystkie sprinterskie pojedynki, w których dotychczas uczestniczył…

16 listopada 2019, 15:34

Zabel i Würtz Schmidt w Israel Cycling Academy

Duńczyk Mads Würtz Schmidt i Niemiec Rick Zabel w sezonie 2020 reprezentowali będą ekipę Israel Cycling Academy. (więcej…)

16 listopada 2019, 13:44

Pieniądze to nie wszystko, mówi dyrektor Jumbo-Visma

Team Jumbo-Visma ukończył sezon 2019 na trzecim miejscu w rankingu światowym, mimo że budżet jakim dysponowała holenderska formacja był jednym…

15 listopada 2019, 15:54

Laurens De Vreese na dłużej w Astanie

Laurens De Vreese podpisał nową, roczną umowę z zespołem Astana. (więcej…)

15 listopada 2019, 15:49