UCI odrzuca kobiecy wyścig Hammer Stavanger, oburzenie Velon

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) nie zgodziła się na zorganizowanie kobiecego wyścigu Hammer w ramach Hammer Stavanger, pogłębiając konflikt z jego organizatorem, spółką Velon.

Według spółki, Unia w liście 18 października uznała, że rywalizacja pań w północnej Norwegii "nie jest w najlepszym interesie kolarstwa kobiet" i zdecydowała się jej nie zatwierdzić.

Plan został ogłoszony w październiku i miał polegać na zorganizowaniu imprezy na tej samej trasie, co tej użytej do wyścigów panów. Format, długość i dostępność transmisji telewizyjnej, a także pula nagród miały być identyczne dla obu płci.

Chcieliśmy zorganizować wyścig kobiet odkąd tylko zaczęliśmy w 2013 roku. Wierzymy, że kolarstwo kobiet potrzebuje imprez dającym im szanse na rozwój. Oferujemy to w ramach Hammer Stavenger.

Nie widzę żadnego powodu, dla którego UCI nie chce zgodzić się na przeprowadzenie tego wyścigu

– tłumaczył Roy Hegreberg, dyrektor miejscowego organizatora, firmy Tour des Fjords AS.

W komunikacie prasowym Velon tłumaczy również, że zgłoszenie do Unii wpłynęło zgodnie z regulaminem, a zatem przed 31 maja. Wyścig miałby się odbyć w dniach 22-24 maja 2020, i uzyskać dofinansowanie z norweskiego rządu, jako impreza wspierająca sport kobiet.

W związku z tym zarówno Norweski Związek Kolarski i Tour des Fjords AS wezwały UCI do zmiany zdania, uznając początkową decyzję za nieuzasadnioną.

Tymczasem, w skutek tych wydarzeń, spółka Velon poszerzyła swój pozew przeciwko kolarskiej centrali, mający być wysłuchany przez Komisję Europejską. Velon tym razem oskarża Unię o dyskryminację kolarstwa kobiet. Początkowo wejście na drogę sądową umotywowano odmową rejestracji wyścigów Hammer mężczyzn, blokowaniem rozwoju Hammer Series, a także zmienieniem regulaminu odnośnie kontrolowania danych pochodzących z rowerów i ich dystrybucji.

Velon na drodze sądowej przeciwko UCI

Mikołaj Krok

Share
Opublikowane przez
Mikołaj Krok

Recent Posts

Col du Tourmalet na trasie Vuelta a Espana 2020?

Jak nie w programie Tour de France, to podczas Vuelta a Espana. W przyszłym roku hiszpański Wielki Tour dotrzeć ma…

16 listopada 2019, 20:47

Przełajowy Puchar Świata 2019/20 #4. Mathieu van der Poel obronił Tabor

Holender Mathieu van der Poel (Corendon–Circus) wygrał w czeskim Taborze czwarty wyścig o Puchar Świata w kolarstwie przełajowym. (więcej…)

16 listopada 2019, 16:23

Matthew Glaetzer walczy z nowotworem na drodze do Tokio

Australijczyk Matthew Glaetzer na drodze do Igrzysk Olimpijskich wygrać musi batalię ważniejszą niż wszystkie sprinterskie pojedynki, w których dotychczas uczestniczył…

16 listopada 2019, 15:34

Zabel i Würtz Schmidt w Israel Cycling Academy

Duńczyk Mads Würtz Schmidt i Niemiec Rick Zabel w sezonie 2020 reprezentowali będą ekipę Israel Cycling Academy. (więcej…)

16 listopada 2019, 13:44

Pieniądze to nie wszystko, mówi dyrektor Jumbo-Visma

Team Jumbo-Visma ukończył sezon 2019 na trzecim miejscu w rankingu światowym, mimo że budżet jakim dysponowała holenderska formacja był jednym…

15 listopada 2019, 15:54

Laurens De Vreese na dłużej w Astanie

Laurens De Vreese podpisał nową, roczną umowę z zespołem Astana. (więcej…)

15 listopada 2019, 15:49