Torowy Puchar Świata 2019/2020 #1. Filippo Ganna poprawił rekord świata

Włoch Filippo Ganna wygrał wyścig indywidualny na dochodzenie podczas pierwszej odsłony Torowego Pucharu Świata i ustanowił nowy rekord świata w tej konkurencji.

23-latek w kwalifikacjach 4 kilometry przejechał w 4 minuty 4 sekundy i 252 tysięczne, co było wynikiem nie tylko o 5,6 sekundy lepszym od drugiego Johna Archibalda, ale i o sekundę i 171 tysięcznych szybciej od ustanowionego we wrześniu tego roku rekordu Ashtona Lambiego.

Lambie podczas Igrzysk Panamerykańskich w Boliwii, na początku września, jednego dnia dwukrotnie poprawił swój własny rekord globu, poprzeczkę konkurencji zawieszając na poziomie 4:05.423.

Ganna w Mińsku powtórzył jego wyczyn i w finale pokonał Archibalda, na mecie notując 4:02.647. Rekord świata poprawił dwukrotnie w mniej niż 3 godziny.

Lambie zdobył brązowy medal, w obu biegach wykręcając czasy na poziomie 4 minut i 11 sekund.

Reprezentant Polski, Daniel Staniszewski, w kwalifikacjach zapisał 10. wynik, zegar zatrzymując po 4 minutach 20 sekundach i 844 tysięcznych.

Dla Ganny, który tor łączy z szosą w barwach Team Ineos, to kolejny sukces  w ostatnich miesiącach. Jesienią wygrał czasówkę podczas BinckBank Tour, zdobył brązowy medal mistrzostw świata w jeździe indywidualnej na czas i zapisał 2. miejsce w Chrono des Nations.