Torowy Puchar Świata 2019/2020 #1. Pikulik i Płosaj 4. w madisonie

Daria Pikulik i Nikol Płosaj wywalczyły 4. miejsce w madisonie kobiet podczas pierwszej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym.

Polski duet jako jedyny z pierwszej czwórki nie nadrobił nad stawką okrążenia, ale zgromadził na koncie 27 punktów, dzięki trzem wygranym finiszom, w tym ostatniemu.

Zwycięska para, Holenderki Kirsten Wild i Amy Pieters zdobyły 50 oczek, o 6 punktów wyprzedzając Brytyjki Laurę Kenny i Emily Nelson. Podium dopełniły Francuzki Clara Copponi i Marie le Net.

Drugiego dnia zmagań w Mińsku rywalizacja toczyła się także w omnium, keirinie i scratchu mężczyzn, a także w sprincie indywidualnym kobiet.

Omnium mężczyzn

Matthew Walls okazał się najlepszy w omnium. Brytyjczyk z dorobkiem 163 punktów wyprzedził o 9 oczek Elię Vivianiego i o 14 Portugalczyka Rui Oliveirę.

Reprezentujący Polskę Bartosz Rudyk zajął 10. miejsce.

Zmagania w złożonym z czterech konkurencji omnium mocno zaczął Walls, wygrywając scratcha i na drugim miejscu kończąc wyścig tempo. W tym drugim Brytyjczyk musiał uznać wyższość Hiszpana Alberto Torresa.

Wyścig eliminacyjny padł z kolei łupem Jana-Willema van Schipa, który pokonał Wallsa i Elię Vivianiego. Brytyjczyk pozostał na prowadzeniu przed wyścigiem punktowym, mając w zapasie 14 oczek nad drugim Portugalczykiem Rui Olivierią i 16 nad Vivianim.

Dobrze zmagania zaczął Bartosz Rudyk, który jako 8. minął linię mety w scratchu, a w wyścigu tempo zapisał szósty wynik. W eliminatorze Polak był wprawdzie 10., ale do ostatniego aktu zmagań przystąpił jako piąty, 38 punktów za prowadzącym.

Walls w finale bronił się zręcznie i dzięki nadrobieniu dwóch kółek utrzymał przewagę nad rywalami. Dwa okrążenia nadrobili także Viviani, Oliveira, Torres i Van Schip, natomiast aż trzy czwarty w klasyfikacji Duńczyk Lasse Norman Hansen. Rudyk nie punktował i zmagania zakończył jako dziesiąty.

Keirin mężczyzn

Holender Harrie Lavreysen wygrał zmagania w keirinie, w finale radząc sobie z Rosjaninem Denisem Dmitrievem i Japończykiem Koyu Matsui.

Krzysztof Maksel w małym finale wywalczył 8. miejsce. Polak nie awansował prosto z pierwszej do drugiej rundy: awans zapewnił sobie wygraną w repasażach. W drugiej rundzie upadek Francuza Sebastiena Vigiera przeszkodził Makselowi w skutecznym rozegraniu finiszu i Polak zadowolić się musiał walką o 7. miejsce.

Scratch mężczyzn

Białorusin Yauheni Karaliok triumfował w wyścigu na kreskę, przed własną publicznością pokonując Hiszpana Sebastiana Morę Vedriego oraz Amerykanina Erica Younga.

Filip Prokopyszyn zajął 15. miejsce.

Sprint kobiet

Reprezentantka Hongkongu Wai Sze Lee wygrała zmagania w sprincie indywidualnym kobiet, w finale pokonując Rosjankę Anastasię Voinovą. Trzecie miejsce przypadło Niemce Emmie Hinze, która pokonała Amerykankę Mandy Marquardt.

Urszula Łoś z 22. czasem zakwalifikowała się do 1/16, acz na tym etapie uległa Holenderce Laurine van Riessen. Ta w kolejnej fazie rywalizacji nieco niespodziewanie wyeliminowała Pauline Sophie Grabosch, natomiast jej rodaczka Shanne Baspennicx z kwitkiem odprawiła dwukrotną mistrzynię Europy w keirinie Francuzkę Mathilde Gros.

Holenderki poległy jednak w ćwierćfinałach, półfinały w dwóch biegach na swoją korzyść rozstrzygnęły za to Voinova i Lee, co ustawiło pojedynki o medale.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: