Wiadomości

Pamiętamy, wspominamy

W ostatnich 12 miesiącach odeszli także ludzie znani w kolarskim środowisku. Jak co roku, 1 listopada wspominamy ich i ich dokonania za życia.

Andreas Byskov Sarbo

18 lat. Zginął w wypadku podczas wyścigu Tour de Himmelfart. Duńczyk zderzył się czołowo z pojazdem, który pojawił się na trasie wyścigu. W ostatnich tygodniach przed tragedią wygrał w swojej kategorii wiekowej etap Wyścigu Pokoju, zajął 4. miejsce w E3 BinckBank Classic i 20. w Ronde van Vlaanderen.

Jonathan Cantwell

36 lat. Australijczyk w latach 2012-13 reprezentował zespół Saxo Bank-Tinkoff, w którego barwach wystąpił na Tour de France (2012). W 2014 trafił na jeden sezon trafił do grupy Drapac, po czym został przedwcześnie zwolniony. W ostatnich latach chorował na raka jąder. Ostatnio uczestniczył w zawodach w duatlonie i triatlonie. We wrześniu 2018 roku na 10. miejscu ukończył w swojej kategorii wiekowej finał cyklu World Triathlon.

Kelly Catlin

23 lata. Amerykanka w latach 2016-18 startowała w torowej drużynie, która zdobyła trzy złote medale mistrzostw świata w wyścigu drużynowym na dochodzenie. W tej samej konkurencji wywalczyła srebro igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Indywidualnie na koncie zapisała dwa brązowe medale mistrzostw świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Reprezentowała zespół UHC Rally Cycling, a karierę sportową łączyła z akademicką. Popełniła samobójstwo.

Robbert de Greef

27 lat. Zawodnik zespołu Alecto Cycling doznał ataku serca na pierwszym sektorze brukowanym wyścigu Omloop van de Braakman w Holandii. Zmarł prawie cztery tygodnie od zatrzymania krążenia. Podczas kariery Holender startował dla grup kontynentalnych oraz przez rok w Roompot-Nederlandse Loterij. W marcu 2019 zapisał swój najlepszy wynik, zajmując 2. miejsce w Ronde van Drenthe (1.HC).

Felice Gimondi

76 lat. W karierze, która przypadała na lata 1965 – 1979, Gimondi wygrał w debiucie Tour de France (1965), zaledwie rok po zwycięstwie w Tour de l’Avenir i kilka miesięcy po zajęciu trzeciej lokaty w Giro d’Italia. Rok później triumfował w Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia, a w latach 1967 – 1969 na koncie zapisał jeszcze dwie wygrane w Giro d’Italia oraz w Vuelta a Espana. W roku 1973 został mistrzem świata i ponownie wygrał Giro di Lombardia, a w tęczowej koszulce zdobył także Mediolan-San Remo. U schyłku kariery, w 1976 roku, zdołał wygrać po raz ostatni “Corsa Rosa”.

Giovanni Iannelli

22 lata. Zawodnik młodzieżowego teamu Hato Green Tea Beer upadł w trakcie 87. edycji wyścigu Circuito Molinese w Molino dei Torti. W sprincie Włoch stracił panowanie nad rowerem, uderzając głową w betonowy blok. W klinice przeszedł operację głowy, jednak lekarzom nie udało się uratować mu życia.

Henryk Kosiorek

75 lat. Wychowanek LZS Małszyce k/Łowicza, kolarz MKS Stal Głowno, następnie trener w ZKS Remo Głowno. Wieloletni działacz kolarski, organizator wyścigów w regionie łódzkim. Teść Dariusza Baranowskiego, którego wielokrotnie przygotowywał do wyścigów podczas kariery zawodowca.

Krzysztof Kula

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym. Mechanik grupy DHL-Author w latach 2000-09 i działacz kolarski na terenie województwa zachodniopomorskiego. W latach 70-tych członek przełajowej kadry narodowej.

Łukasz Kwiatkowski

36 lat. Dwukrotny olimpijczyk i medalista mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. Kwiatkowski na igrzyskach w Atenach 2004 zajął 7. miejsce w keirinie oraz 9. w sprincie drużynowym, startując z Rafałem Furmanem i Damianem Zielińskim. Cztery lata później w Pekinie był 13. w sprincie drużynowym razem z Kamilem Kuczyńskim i Maciejem Bieleckim oraz 17. w sprincie indywidualnym. Największym sukcesem był tytuł mistrza Europy w sprincie indywidualnym, wywalczony w 2002 roku. W 2005 roku stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy w sprincie drużynowym, razem z Kuczyńskim i Zielińskim.

Bjorg Lambrecht

22 lata. Belg upadł na trasie trzeciego etapu Tour de Pologne i w wyniku doznanych obrażeń zmarł w szpitalu w Rybniku. Kolarz ekipy Lotto Soudal najechał na wtopiony w jezdnię odblaskowy element, tracąc kontrolę nad rowerem, co skutkowało uderzeniem z pełnym impetem w betonowy przepust. Był jedną z największych nadziei kolarskich. Wicemistrz świata młodzieżowców 2018 i triumfator młodzieżowego Wyścigu Pokoju 2017. Karierę zawodową rozpoczął od 5. miejsca w Strzale Brabanckiej, 6. w Amstel Gold Race i 4. w Strzale Walońskiej.

Stef Loos

19 lat. Stracił życie w wyniku zderzenia z furgonetką dostawczą, podczas wyścigu Mémorial Alfred Gadenne. Belg, z kilkoma innymi zawodnikami, znalazł się na niezabezpieczonym skrzyżowaniu, uderzając w bok furgonetki. Zmarł po przewiezieniu do szpitala, z powodu ciężkich uszkodzeń mózgu.

Patrick Sercu

75 lat. Jeden z najlepszych torowców w historii. Trzy razy został mistrzem świata (raz jako amator, dwa razy jako zawodowiec), na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio sięgnął po złoto na kilometr. Rywalizację na torze łączył z klasyczną szosą. Triumfował na 6 etapach Tour de France oraz 13 Giro d’Italia, do domu raz zabrał maillot vert. W sezonie zimowym startował w sześciodniówkach. W 223 występach odniósł rekordowych 88 zwycięstw, mając za partnerów takich tuzów jak Eddy Merckx, Rik Van Looy, Francesco Moser czy Roger De Vlaeminck.  Po zakończeniu kariery (1983) opiekował się w różnym charakterze torowcami w trakcie sześciodniówek w Rotterdamie, Gandawie czy Amsterdamie. W 2007 roku w dzielnicy Brugii, Assebroeck, otworzono tor kolarski jego imienia.

Paul Sherwen

62 lata. Mistrz Wielkiej Brytanii z 1987 roku, w karierze siedmiokrotnie startował w Tour de France, a na koncie zapisał etapy Czterech Dni Dunkierki i Tour Méditerranéen. Karierę rozpoczął we Francji, w latach 1978-79 reprezentując Fiat – La France, a następnie La Redoute (1980-85). Występy zakończył w składzie grupy Raleigh, po sezonie 1987. Brytyjczyk na przestrzeni trzech ostatnich dekad był jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów anglojęzycznego reportażu z kolarskich wyścigów. Na antenach amerykańskich i australijskich telewizji wyścigi komentował ze swoim rodakiem Philem Liggettem.

Zbigniew Szczepkowski

66 lat. Kolarz, trener, dyrektor sportowy i działacz kolarski. Urodzony w Nowogardzie, Szczepkowski w latach 70. i 80. ścigał się na torze i szosie. Zakładał koszulki klubów LKS Pomorzanin Nowogard (1967), LZS Gryf Szczecin (1973) i Legia Warszawa (1974-1988). Na koncie zgromadził 15 tytułów mistrza Polski w wyścigach drużynowych, brał udział w trzech edycjach mistrzostw świata w kolarstwie torowym oraz w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976). Trzeci kolarz brytyjskiego Milk Race z 1981 roku. W ostatnich 20 latach w peletonie obecny był jako dyrektor sportowy, prowadząc kolejno Servisco Koop Warszawa (2000-03), DHL-Author Warszawa (2004-10) i Bank BGŻ Team (2011-13).

Jan Ścibiorek

82 lata. Zawodnik „Społem” Łódź. W 1961 wywalczył brązowy medal w torowym wyścigu na 50 km. Największe sukcesy odniósł w 1962 roku, zdobywając złote medale mistrzostw Polski w szosowym wyścigu na 100 km i torowym wyścigu na 4000 m na dochodzenie.

Tagi: pożegnanie
TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Recent Posts

Magnus Bäckstedt o Kasi Niewiadomej | Van Aert i Stuyven po operacjach

Jak zmieniły się przygotowania Katarzyny Niewiadomej w roku 2024? Stuyven i Van Aert po operacjach. Wiadomości z czwartku, 28 marca.

28 marca 2024, 17:35

Trasa Giro d’Abruzzo | Arnaud Demare musi odpocząć

Demi Vollering pożegna się z SD Worx-Protime. Zwycięstwa Benoita Cosnefroya i Marianny Vos. Wiadomości i wyniki ze środy, 27 marca.

27 marca 2024, 20:51

Dwars door Vlaanderen 2024. Matteo Jorgenson z chaosu

Matteo Jorgenson po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 78. edycję Dwars door Vlaanderen – A travers la Flandre.

27 marca 2024, 16:46

[Aktualizacja] Wout van Aert kontuzjowany

Wout van Aert złamał obojczyk i kilka żeber w kraksie na trasie Dwars Door Vlaanderen. Belg nie wystartuje w kolejnych…

27 marca 2024, 15:41

Anatomia zwycięstwa. Jak Mads Pedersen wygrał Gandawa-Wevelgem?

Mads Pedersen wie, że może wygrywać z najlepszymi, ale rozumie, że kluczem do pokonania Mathieu van der Poela czy Wouta…

27 marca 2024, 08:55

„Różowy dywan” dla Pogacara | Jasper Philipsen na celowniku czterech zespołów

Franck Bonnamour zwolniony z Decathlon AG2R. Wiadomości z wtorku, 26 marca.

26 marca 2024, 20:11