Mistrzostwa Europy 2019. Coquard przed Van Schipem w wyścigu punktowym

Bryan Coquard

Francuz Bryan Coquard wywalczył złoto w wyścigu punktowym mężczyzn przedostatniego dnia mistrzostw Europy w kolarstwie torowym.

Znany bardziej z szosy zawodnik na finiszu wyrwał złoto rozpędzającemu się na ostatnich 30 okrążeniach Holendrowi Janowi-Willemowi van Schipowi. Podium dopełnił Włoch Michele Scartezzini.

Dwunastą lokatę zapisał dzielnie walczący Bartosz Rudyk.

Coquard i Van Schip na 160 okrążeniach napędzali walkę, acz Holender obudził się dopiero w drugiej połowie. Aktywnie jechał też Bartosz Rudyk, po 50 okrążeniach nadrabiając kółko nad grupą i dołączając do ósemki zawodników, którzy zyskali 20 punktów w pierwszej fazie rywalizacji. Polak trzymał się mistrza świata, Van Schipa, ale na 93 okrążenia podążył czujnie za Francuzem Bryanem Coquardem, którego grupka także nadrobiła kolejne okrążenie.

Polak włączył się tym samym na chwilę do walki o medale, ale ta skomplikowała się gdy na 80 okrążeń przed metą okrążenie nadrobił Christos Volikakis, wygrywając przy okazji lotny finisz. Coquard kontrował wraz z Van Schipem i Duńczykiem Matiasem Gunarem Mambergiem, nadrabiając okrążenie i zdobywając kolejny lotny finisz. Francuz wyszedł na prowadzenie, a za jego plecami kotłowali się Volikakis i Włoch Michele Scartezzini.

Rudyk wygrał lotny finisz na 50 kółek przed końcem, ale w kolejnych nie miał wiele do powiedzenia. Van Schip z końca pierwszej dziesiątki przesuwał się do przodu, nadrabiając nad grupą i na zaledwie 10 okrążeń znajdując się na drugim miejscu. Coquard pilnował jednak swego i po szaleńczym finiszu zdołał pokonać mistrza świata.

Keirin mężczyzn

Holender Harrie Lavreysen zdobył przed własną publicznością złoto mistrzostw Europy w keirinie mężczyzn. Srebro wywalczył Rosjanin Denis Dmitriev, a brąz mistrz świata drugi reprezentant gospodarzy, Mathijs Buchli.

Patryk Rajkowski i Krzysztof Maksel wygrali swoje biegi w repasażach i awansowali do półfinału rywalizacji. Polakom nie udało się jednak awansować do finału: bieg wygrał Holender Harrie Lavreysen, wyprzedzając Sebastiena Vigiera i Czecha Tomasa Babka, Rajkowski linię mety przeciął jako czwarty, a Maksel jako piąty.

W małym finale triumfował mistrz olimpijski Jason Kenny, na kresce wyprzedzając Maksela, który ostatecznie sklasyfikowany został na 8. miejscu. Patryk Rajkowski zmagania zakończył na 12. pozycji.

Keirin kobiet

Francuzka Mathilde Gros pokonała Niemkę Leę-Sophie Friedrich w walce o złoto mistrzostw Europy w keirinie kobiet. Brązowy medal odebrała Rosjanka Daria Shmeleva.

Urszula Łoś i Marlena Karwacka nie zakwalifikowały się do półfinału, z rywalizacji odpadając w repasażach.

Wyścig punktowy kobiet

Maria Giulia Confalonieri zdobyła złoto w wyścigu punktowym kobiet. Włoszka powtórzyła sukces sprzed roku: wygrała cztery lotne finisze i skrzętnie zebrała 46 punktów, o 2 więcej niż Białorusinka Tatsiana Sharakova, która wygrała ostatni finisz. Podium dopełniła Ukrainka Ganna Solovei, na koncie mając 38 oczek.

Dla Confalonieri to czwarty krążek mistrzostw Europy, wcześniej zdobyła złoto w wyścigu punktowym (2018), brąz w wyścigu eliminacyjnym (2017) i brąz w wyścigu drużynowym na dochodzenie (2014).

Karolina Karasiewicz z dorobkiem 3 punktów znalazła się na 11. miejscu.

Wyścig indywidualny na dochodzenie mężczyzn

Francuz Corentin Ermenault z wynikiem 4:14.358 wywalczył złoty medal w wyścigu indywidualnym na 4 kilometry. Drugie miejsce zajął Niemiec Dominic Weinstein, któremu nie udało się obronić wywalczonego przed rokiem tytułu.

Podium dopełnił kolejny reprezentant Niemiec, Felix Gross, który w walce o brąz pokonał Stefena Bisseggera.

Szymon Krawczyk zajął w kwalifikacjach 9. miejsce (4:18.626), natomiast Wojciech Ziółkowski (4:23.448) sklasyfikowany został na 13. pozycji.

Ermenault w kwalifikacjach pojechał wyraźnie lepiej od rywali, a wynik 4:10.314 był o niecałe 2 sekundy lepszy od rezultatu Weinsteina. Dla Francuza złoto w wyścigu indywidualnym było czwartym krążkiem z tego kruszcu w historii startów w mistrzostwach Europy. 23-latek po raz pierwszy złoto w tej konkurencji zdobył w 2016 roku, a na koncie ma także dwa medale w wyścigach drużynowych.