Mistrzostwa Europy 2019. Mateusz Rudyk z brązem w sprincie

Mateusz Rudyk zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, w holenderskim Apeldoorn na podium stając w sprincie indywidualnym.

Złoty medal wywalczył Holender Jeffrey Hoogland, a srebro jego rodak Harrie Lavreysen.

Dla Rudyka to kolejny sukces w sprincie. 24-latek w tym roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w tej konkurencji, a w 2018 roku rywalizację w MŚ zakończył na 5. miejscu. W ramach mistrzostw Europy wywalczył złoto w sprincie drużynowym (2016), a jako orlik złoto indywidualnie (2016) oraz dwa srebrne medale i jeden brązowy drużynowo (2013, 2014 i 2015).

Sprint mężczyzn

Rudyk rywalizację o medale rozpoczął od półfinałowego pojedynku z Holendrem Harrie Lavreysenem. Reprezentant Niderlandów okazał się dwukrotnie lepszy, co Rudykowi pozostawiło walkę o brązowy medal.

W drugim półfinale Holender Jeffrey Hoogland poradził sobie w dwóch biegach z Rosjaninem Denisem Dmitrievem. Dwójka Holendrów rozstrzygnęła między sobą kwestię złota, a Hoogland dość pewnie wygrał dwa biegi i zmusił mistrza świata do uznania swojej wyższości.

Rudyk w małym finale w pierwszym biegu ograł Dmitrieva i drugą próbę rozpoczął prowadząc rywala. Polak zostawił Rosjaninowi zbyt wiele miejsca na półtora okrążenia przed metą i walkę o brąz rozstrzygnąć musiał trzeci bieg. W tym Rudyk z Dmitrievem walczyli łeb w łeb do ostatniego centymetra, a jadący po wewnętrznej Polak zdołał wydrzeć brązowym medal, trzeci dla kadry Polski na tych mistrzostwach.

Sprint kobiet

Rosjanka Anastazja Voinova wywalczyła złoto mistrzostw Starego Kontynentu w sprincie indywidualnym kobiet.

Dziewięciokrotna medalistka mistrzostw świata w swojej kolekcji posiadała 9 złotych krążków z mistrzostw Europy, acz zdobyty dziś dziesiąty jest dopiero drugim w sprincie indywidualnym.

Srebrny medal przypadł Ukraince Olenie Starikovej, a brąz Niemce Lei-Sophie Friedrich.

Urszula Łoś sklasyfikowana została na 10. miejscu, a Nikola Sibiak na 15.

Wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet

Niemka Franziska Brausse wywalczyła tytuł mistrzyni Europy w wyścigu indywidualnym na 3 kilometry. Srebrny medal przypadł jej rodaczce Lisie Brennauer, a brązowy medal Brytyjce Katie Archibald.

Niemki kwestię finału rozstrzygnęły w kwalifikacjach: Brennauer zakwalifikowała się z pierwszej pozycji, Brausse z drugiej. Archibald o brąz walczyła natomiast z Kelly Murphy z Irlandii.

W rywalizacji wzięło udział 16 zawodniczek, reprezentantki Polski nie startowały.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: