Laurens Ten Dam zakończył karierę

Laurens Ten Dam na mecie Il Lombardia zakończył zawodową karierę.

38-letni Holender ostatni zawodowy sezon spędził w szeregach polskiej grupy CCC. W zawodowej karierze odniósł dwa zwycięstwa: w 2006 roku wygrał etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w Ożarowie, a w 2008 roku triumfował na odcinku Criterium International.

Chudzielec z Niderlandów na przestrzeni lat dobrze wypadał w wyścigach etapowych: na 9. (2014) i 13. (2013) miejscach skończył Tour de France, 8. finiszował w Vuelta a Espana (2012), w najlepszych sezonach potrafił zakręcić się na 5. miejscu w Tour Down Under (2011), Criterium International (2008), Czterech Dniach Dunkierki czy nawet Tour de Suisse (2011).

Przejechał 15 z 18 rozpoczętych Grand Tourów, w dwóch pracując na zwycięzcę: w 2009 roku Giro d'Italia wygrał z Denisem Menchovem, a 2017 roku z Tomem Dumoulinem. W karierze ścigał się w głównie w Unibecie (2006-07), Rabobanku i jego późniejszych wcieleniach (2008-2015) oraz Team Sunweb (2016-2018).

W barwach CCC jego celem było Giro d'Italia, wyścig, który po upadku opuścił po sześciu dniach.

Nie chorowałem, nie leżałem, za mną udane przygotowania na wysokości. Waga się zgadza. Zespół pozwolił mi przygotowywać się po swojemu, więc jeśli mi nie pójdzie, to znaczy to, że jestem po prostu za stary

– śmiał się, kiedy rozmawialiśmy z nim przed startem w Bolonii.

Ten Dam do Włoch przyjechał wyluzowany, mając świadomość swojej pozycji w peletonie i tego, że jego kariera znajduje się na ostatniej prostej. Przygotowania do nowego życia rozpoczął już przed dołączeniem do ekipy CCC i dzięki temu zdołał znaleźć dla siebie miejsce w kolarskiej otoczce.

Organizuję gran fondo na szutrach w Niemczech, ale chciałbym na przykład zorganizować je w Sierra Nevada. Byłoby fajnie zebrać ze 300 osób i zrobić imprezę. Zawsze jestem zajęty, wczoraj pisałem felieton w samolocie, dziś rano go skończyłem. Nagrywam podcast, kawowy biznes się rozwija

– tłumaczył Holender, który miłość kawy przekuł na inwestycję w biznes trunkiem tym handlujący, występujący pod szyldem Il Magistrale.

Ten Dam przy umiejętności przygotowania się do walki z najlepszymi kolarzami globu w peletonie znany był jako człowiek dobrze balansujący rygory zawodowego sportu i życia, dziennikarzy potrafiący zaskoczyć opowieściami o napychaniu się ulubionymi naleśnikami czy bekonem. Na przestrzeni lat w wywiadach nie stronił od podejmowania trudnych tematów, jasno wypowiadał się przeciwko stosowaniu zabronionych substancji. Jeśli jest to jakąkolwiek cenzurką, o jego czystości przekonany był m.in. Thomas Dekker, w swojej książce-spowiedzi opisujący go jako "czystego niczym nowy gwizdek" i "kolarza, w którego stylu nie jest doping".

Kolarskiej otoczki nie planuje opuszczać: swoimi przemyśleniami i doświadczeniami dzieli się na łamach gazet, nagrywa też podcast, który cieszy się sporą popularnością w Holandii.

Wiosną pisałem dla belgijskiej prasy przez 8 tygodni, już prosili mnie żebym pisał podczas Touru. Lubię kolarstwo, lubię szosę ale i szutry, lubię sprzęt. Przy tym wciąż mogę się ścigać z 200 facetami i próbować walczyć o wyniki. Mam 38 lat, wciąż mnie to bawi, ale równocześnie, kiedy widzę plakat szutrowego maratonu Belgian Waffle Ride, myślę sobie: "fuck yes", jak przestanie mi wychodzić, to będę jeździł w takich wyścigach

– wyjaśniał.

Na trasie ostatniego wyścigu w karierze Ten Dam nie walczył o miejsca w czołówce, ale bawił się dobrze.

Myślę że to niemal bajkowy koniec kariery, żegnam się z peletonem w dniu, w którym mój rodak i przyjaciel Bauke odniósł zwycięstwo. Idę z nim na obiad, będzie podwójne święto

– zapowiedział w Como.

Cieszyłem się tym startem, nigdy nie widziałem jeszcze takiej pogody podczas Il Lombardia. Nogi kręciły dobrze, ale oni jechali po prostu za szybko na Sormano. Byłem jeszcze w czołówce na Ghisallo, to nie był zły wyścig. Dałem z siebie wszystko i cieszę się, że wyścig zakończył się w taki sposób.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: