Kraj Basków ugości Tour de France 2023?

Tour de France w roku 2023 może rozpocząć się ze stolicy Kraju Basków, Bilbao, informują hiszpańskie media.

Lokalne władze Kraju Basków, którego historyczna i kulturowa wspólnota znajduje się zarówno w północnej Hiszpanii, jak i w południowej Francji, mają być zainteresowane przyciągnięciem największego wyścigu kolarskiego na swoje szosy. Tym razem chodzi o coś więcej niż tylko etap i dzień przerwy, a o sam Grand Depart.

Baskijska wspólnota autonomiczna w ostatniej dekadzie aktywnie bierze udział w większych przedsięwzięciach sportowych: w 2018 roku Bilbao gościło European Rugby Champions Cup, w 2014 roku pomagało organizować mistrzostwa świata w koszykówce mężczyzn, natomiast w przyszłym roku będzie jednym z 12 miast-gospodarzy mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Plany wyjawił prezydent baskijskiej wspólnoty we Francji i burmistrz Bajony, Jean-René Etchegaray, podczas specjalnej konferencji prasowej. Szef baskijskiego rządu, Iñigo Urkullu, zachował większą wstrzemięźliwość, acz potwierdził, że rozmowy są we wstępnej fazie.

Tour de France w tym roku wyruszył z Belgii, w 2020 roku wystartuje z Marsylii, natomiast w 2021 roku z duńskiej Kopenhagi. W 2022 roku organizatorzy powinni start ponownie umiejscowić we Francji, natomiast 2023 rok to kolejna okazja na organizowany poza Francją Grand Depart.

Redakcja rowery.org

Share
Opublikowane przez
Redakcja rowery.org

Recent Posts

Stuart O'Grady dyrektorem Tour Down Under

Były kolarz Stuart O'Grady został zakontraktowany jako nowy dyrektor wyścigu Tour Down Under. (więcej…)

6 grudnia 2019, 07:12

Egan Bernal chętnie na Giro i chętnie na Tour

Egan Bernal nie miałby nic przeciwko połączeniu startów w Giro d'Italia i Tour de France w sezonie 2020. (więcej…)

5 grudnia 2019, 14:57

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych. (więcej…)

5 grudnia 2019, 07:05

Bahrain-Merida zmienia się w Bahrain McLaren

Team Bahrain-Merida w sezonie 2020 występował będzie pod szyldem Bahrain McLaren. (więcej…)

4 grudnia 2019, 14:39

Travis McCabe dostanie szansę w Israel Cycling Academy

Amerykanin Travis McCabe zasili zespół Israel Cycling Academy. 30-latek podpisał roczny kontrakt z grupą, która w sezonie 2020 liczy na…

4 grudnia 2019, 13:06

Total Direct Energie zrezygnuje z Giro d'Italia

Zespół Jeana-René Bernaudeau ma oddać zaproszenie do Giro d'Italia, przychylając się do prośby organizatora wyścigu, informuje "L'Equipe". (więcej…)

4 grudnia 2019, 12:03