Kraj Basków ugości Tour de France 2023?

kolarze Euskadi-Murias

Tour de France w roku 2023 może rozpocząć się ze stolicy Kraju Basków, Bilbao, informują hiszpańskie media.

Lokalne władze Kraju Basków, którego historyczna i kulturowa wspólnota znajduje się zarówno w północnej Hiszpanii, jak i w południowej Francji, mają być zainteresowane przyciągnięciem największego wyścigu kolarskiego na swoje szosy. Tym razem chodzi o coś więcej niż tylko etap i dzień przerwy, a o sam Grand Depart.

Baskijska wspólnota autonomiczna w ostatniej dekadzie aktywnie bierze udział w większych przedsięwzięciach sportowych: w 2018 roku Bilbao gościło European Rugby Champions Cup, w 2014 roku pomagało organizować mistrzostwa świata w koszykówce mężczyzn, natomiast w przyszłym roku będzie jednym z 12 miast-gospodarzy mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Plany wyjawił prezydent baskijskiej wspólnoty we Francji i burmistrz Bajony, Jean-René Etchegaray, podczas specjalnej konferencji prasowej. Szef baskijskiego rządu, Iñigo Urkullu, zachował większą wstrzemięźliwość, acz potwierdził, że rozmowy są we wstępnej fazie.

Tour de France w tym roku wyruszył z Belgii, w 2020 roku wystartuje z Marsylii, natomiast w 2021 roku z duńskiej Kopenhagi. W 2022 roku organizatorzy powinni start ponownie umiejscowić we Francji, natomiast 2023 rok to kolejna okazja na organizowany poza Francją Grand Depart.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: