Roompot-Charles kończy działalność

Boy van Poppel

Holenderska ekipa Roompot-Charles wobec wycofania się głównego sponsora i braku perspektyw z końcem sezonu przestanie istnieć.

W ubiegłym roku ekipa Michaela Zijlaarda połączyła się z belgijskim Veranda's Willems-Crelan i zyskała nowego sponsora tytularnego, firmę Charles. Jej liderem początkowo miał być Wout van Aert, jednak trzykrotny mistrz świata w przełajach przeniósł się do Jumbo-Visma.

Mimo tego, do boju w jej barwach przystąpiło 18 kolarzy, którzy odnieśli łącznie trzy zwycięstwa. Jesper Asselman zwyciężył na pierwszym etapie Tour de Yorkshire, Pieter Weening był najlepszy drugiego dnia Tour of Luxembourg, zaś Jan-Willem van Schip pokazał klasę na otwarcie Baloise Belgium Tour.

Za kulisami sytuacja zespołu wyglądała jednak bardzo niepewnie. Ze sponsorowania wycofał się główny partner, właściciel parków rozrywki Roompot Vakanties, a próby znalezienia następcy z wystarczającym wkładem finansowym okazały się bezskuteczne. Ostatecznie podjęto decyzję, że ten rok będzie ostatnim, w którym jej zawodnicy będą kręcić w peletonie.

Czekaliśmy na rozwiązanie, które z każdym dniem wydawało się coraz mniej prawdopodobne. Teraz niestety jest to definitywna wiadomość. Po pięciu wspaniałych latach ekipa żegna się z profesjonalnym kolarstwem

– powiedział Zijlaard w komunikacie prasowym.

Ekipa wciąż weźmie udział w kilku jednodniówkach w tym sezonie – na jej rozpisce figurują Tacx Pro Classic (12 października) i Paryż-Tours (13 października). Finałowym startem będzie wieńczący kolarski sezon w Belgii Sluitingsprijs (16 października).

Przez ostatnie lata wielu kolarzy mogło pokazać swoje możliwości w naszych barwach. Jesteśmy dumni, że wielu mogło przejść do WorldTouru albo do innych profesjonalnych ekip. Teraz, niektórzy zawodnicy i członkowie sztabu znaleźli już dla siebie miejsce na następny rok. Mamy nadzieję, że dla wszystkich wszystko potoczy się dobrze i pomożemy im znaleźć nowego pracodawcę

– podkreślił Nick Nuyens, zwycięzca Ronde van Vlaanderen z 2011 roku i drugi dyrektor ekipy.

Póki co wiadomo, że czterech kolarzy podpisały już nowe umowy co najmniej na kolejny sezon. Stijn Steels trafi do Deceuninck-Quick Step, Maurits Lammertink i Boy van Poppel przejdą do Wanty-Groupe Gobert, zaś Justin Timmermans znalazł dla siebie miejsce w kontynentalnym VolkerWessels-Merckx.

Roompot-Charles to kolejna ekipa, która ogłosiła zakończenie działalności w ostatnim czasie. W maju w trybie natychmiastowym rozwiązana została drużyna Manzana Postobon, we wrześniu swoje ostatni start zaliczyły ekipy Madison Genesis i Team Wiggins, zaś wkrótce zniknie również Euskadi Murias.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: