Nuno Bico i Eugenio Alafaci zakończyli kariery

Portugalczyk Nuno Bico (Burgos-BH) oraz Włoch Eugenio Alafaci (EVO Pro Racing) poinformowali o zakończeniu zawodowej przygody ze sportem.

25-letni Bico i 29-letni Alafaci zmagają się z endofibrozą (niedrożnością) tętnicy biodrowej. Ta w przypadku kolarzy najczęściej spowodowana jest pozycją na rowerze, a powstająca w jej skutku niedrożność powoduje większe zmęczenie, ból oraz spadek generowanej mocy.

Bico, który karierę zawodową zaczynał w portugalskiej ekipie Radio Poplar, kontynuował ją w zapleczu Quick-Stepu, a do WorldTouru trafił w 2017 roku jako kolarz Movistaru, o decyzji poinformował we wpisie zamieszonym w serwisie Instagram. W wiadomości potwierdził, że operację przeszedł w 2017 roku, acz problem powrócił podczas tegorocznej Vuelta a Espana, a wyniki badań przeprowadzonych po wyścigu nie wróżyły mu dalszej kariery w peletonie.

Alafaci, który w latach 2014-2018 ścigał się w grupie Trek-Segafredo, na poziom kontynentalny spadał w tym roku. W trakcie kariery przeszedł pięć operacji mających problem rozwiązać, ale żadna z nich nie dała zakładanego efektu, wyjawił na łamach "Tuttobici".

Endofibroza tętnicy biodrowej nie jest schorzeniem rzadkim w peletonie: znane przypadki kolarzy i kolarek, którzy zmagali się z tym problemem to m.in. Annemiek van Vleuten i Pauline Ferrand-Prevot, Joe Dombrowski, Sam Oomen czy Fabio Aru.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: