[Aktualizacja] MŚ Yorkshire 2019. Nils Eekhoff zdyskwalifikowany za jazdę za samochodem

Nils Eekhoff został mistrzem świata na mniej niż pół godziny. Orlik z Holandii wygrał wyścig w Harrogate, ale został 40 minut później zdyskwalifikowany.

Eekhoff na finiszu pokonał Włocha Samuele Battistellę oraz Szwajcara Steffana Bisseggera, do czołówki dołączając zaledwie na ostatnich 2 kilometrach.

Sędziowie nie potwierdzili jednak układu podium i kilka minut po zakończeniu wyścigu rozpoczęli sprawdzanie wyników. Po 40 minutach ogłoszono decyzję: Eekhoff został zdyskwalifikowany, złoto przypadło Battistellemu, a na podium wskoczył także czwarty na kresce Thomas Pidcock.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w wydanym później komunikacie jury poinformowała, że zdyskwalifikowani zostali także Włoch Alexander Konychev i Duńczyk Andreas Nielsen. Cała trójka kary otrzymała za nadmierne korzystanie z pomocy samochodów w kolumnie wyścigu.

Eekhoff około 123 kilometry przed metą zderzył się z samochodem, co skończyło się małym uszkodzeniem barku. Holender mimo to wskoczył na rower, ale do peletonu wracał przez kilka kilometrów, korzystając z pomocy samochodu swojej federacji.

Trener holenderskiej federacji, Adriaan Helmantel, w rozmowie z "Cyclingnews" potwierdził, że zawodnikowi udzielił pomocy i pozwolił jechać za samochodem, ale zaprzeczył jakoby holował podopiecznego.

Sędziowie po zakończeniu zmagań dopatrzyli się w tym złamania przepisów, wymierzając najsurowszy z wymiarów kary przewidzianych dla tego wykroczenia w przepisach.

Według włoskiej telewizji "Rai", jury zaniepokoiły dane GPS, które wskazywać miały na prędkości wyższe niż możliwe do uzyskania na rowerze w tym punkcie trasy. UCI w drugim komunikacie wyjaśniła, że Holender jechał za samochodem przez ponad 2 minuty, a decyzja jury zapadła na podstawie zapisu wideo oraz rozmowy z zawodnikiem i jego ekipą.

Jazda za samochodem, co do zasady, jest zabroniona, natomiast w praktyce jest normą w peletonie, a samochody w kolumnie pomagają zawodnikom wrócić do peletonu po kraksach lub defektach.

Paweł Gadzała

Share
Opublikowane przez
Paweł Gadzała

Recent Posts

Alan, Norbert i Adrian Banaszek w grupie Mazowsze Serce Polski

Alan Banaszek, Norbert Banaszek i Adrian Banaszek ścigali się będą w kontynentalnej ekipie Mazowsze Serce Polski. (więcej…)

13 grudnia 2019, 08:52

Paszport Goncalvesa szlabanem dla Caja Rural Seguros-RGA

Portugalczyk Domingos Goncalves został tymczasowo zawieszony w związku z nieregularnymi parametrami w jego paszporcie biologicznym. (więcej…)

13 grudnia 2019, 08:20

Mitchelton-Scott już w WorldTourze

Australijska formacja Mitchelton-Scott została zarejestrowana jako ekipa WorldTour oraz Women's WorldTour, podała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). (więcej…)

13 grudnia 2019, 07:20

Trasa Tirreno-Adriatico 2020

Przyszłoroczny wyścig Tirreno-Adriatico odkrył swe karty. 55. wydanie włoskiej tygodniówki ponownie poprowadzi z Lido di Camaiore do San Benedetto del…

12 grudnia 2019, 13:14

Tęczowa koszulka na Tour de France

Mistrz świata Mads Pedersen zadebiutuje w Tour de France, poinformował zespół Trek-Segrafedo. (więcej…)

12 grudnia 2019, 13:11

Sagan wraca na Omloop, Nibali rozpocznie w Algarve

Peter Sagan (Bora-hansgrohe), po dwuletniej przerwie, ponownie wystartuje w Omloop Het Nieuwsblad, informuje organizator wyścigu. (więcej…)

12 grudnia 2019, 11:25