[Aktualizacja] MŚ Yorkshire 2019. Nils Eekhoff zdyskwalifikowany za jazdę za samochodem

Nils Eekhoff został mistrzem świata na mniej niż pół godziny. Orlik z Holandii wygrał wyścig w Harrogate, ale został 40 minut później zdyskwalifikowany.

Eekhoff na finiszu pokonał Włocha Samuele Battistellę oraz Szwajcara Steffana Bisseggera, do czołówki dołączając zaledwie na ostatnich 2 kilometrach.

Sędziowie nie potwierdzili jednak układu podium i kilka minut po zakończeniu wyścigu rozpoczęli sprawdzanie wyników. Po 40 minutach ogłoszono decyzję: Eekhoff został zdyskwalifikowany, złoto przypadło Battistellemu, a na podium wskoczył także czwarty na kresce Thomas Pidcock.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w wydanym później komunikacie jury poinformowała, że zdyskwalifikowani zostali także Włoch Alexander Konychev i Duńczyk Andreas Nielsen. Cała trójka kary otrzymała za nadmierne korzystanie z pomocy samochodów w kolumnie wyścigu.

Eekhoff około 123 kilometry przed metą zderzył się z samochodem, co skończyło się małym uszkodzeniem barku. Holender mimo to wskoczył na rower, ale do peletonu wracał przez kilka kilometrów, korzystając z pomocy samochodu swojej federacji.

Trener holenderskiej federacji, Adriaan Helmantel, w rozmowie z "Cyclingnews" potwierdził, że zawodnikowi udzielił pomocy i pozwolił jechać za samochodem, ale zaprzeczył jakoby holował podopiecznego.

Sędziowie po zakończeniu zmagań dopatrzyli się w tym złamania przepisów, wymierzając najsurowszy z wymiarów kary przewidzianych dla tego wykroczenia w przepisach.

Według włoskiej telewizji "Rai", jury zaniepokoiły dane GPS, które wskazywać miały na prędkości wyższe niż możliwe do uzyskania na rowerze w tym punkcie trasy. UCI w drugim komunikacie wyjaśniła, że Holender jechał za samochodem przez ponad 2 minuty, a decyzja jury zapadła na podstawie zapisu wideo oraz rozmowy z zawodnikiem i jego ekipą.

Jazda za samochodem, co do zasady, jest zabroniona, natomiast w praktyce jest normą w peletonie, a samochody w kolumnie pomagają zawodnikom wrócić do peletonu po kraksach lub defektach.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Mistrzostwa USA i Wielkiej Brytanii odwołane

Organizacje zarządzające kolarskimi imprezami w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii poinformowały o odwołaniu większości imprez mistrzowskich zaplanowanych na sezon 2020.…

4 lipca 2020, 14:49

Rowerem na samolot. Carapaz planuje nietypową podróż do Europy

Richard Carapaz i Jhonatan Narváez nie przeładują walizek. Nie chodzi tym razem o regulacje linii lotniczych, a o drogę, jaką…

4 lipca 2020, 11:06

Nairo Quintana potrącony przez samochód

Nairo Quintana został potrącony przez samochód podczas treningu, poinformowała ekipa Arkea-Samsic. Lider francuskiego zespołu z kolizji wyszedł bez poważniejszych obrażeń.

4 lipca 2020, 08:05

Vuelta a Burgos 2020. Bennett i Evenepoel w akcji

Sam Bennett i Remco Evenepoel poprowadzą zespół Deceuninck-Quick-Step w pierwszym wyścigu wznowionego sezonu: Vuelta a Burgos.

4 lipca 2020, 07:31

Nowy wspaniały świat. Rusza Wirtualny Tour de France

Organizator wyścigu Tour de France, ASO, oraz Zwift, firma stojąca za kolarską, wirtualną platformą treningową, zorganizują Wirtualny Tour de France.

4 lipca 2020, 07:10

Tour de France 2020. Szeroki skład Total Direct Energie

Wokół Niccolò Bonifazio, Liliana Calmejane'a i Reina Taaramäe skład na Tour de France budować powinna francuska ekipa Total Direct Energie.

3 lipca 2020, 10:32