Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) triumfował w Kendal na mecie czwartego etapu Tour of Britain.
Holender na podjeździe Beast Bank pokonał Belga Jaspera De Buysta (Lotto Soudal) oraz Australijczyka Simona Clarke’a (EF Education First).
Van der Poel wyszedł także na prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Peleton pozostawał na północy Anglii, rywalizując na szosach Kumbrii i zmierzając do miejscowości Kendal. Trasa najeżona była niewielkimi wspinaczkami, spośród których organizatorzy kategorię górskich premii przyznali tylko trzem: Snoods Edge (38 km), Bollihope Common (58 km) i Gawthorp (138 km). W finale do pokonania pozostawała stroma wspinaczka Beast Bank (500 m, 11%).
Na takiej trasie w odjeździe znalazło się dwóch kolarzy zespołu Ineos: Irlandczyk Eddie Dunbar i Holender Dylan van Baarle, a także Francuz Axel Domont (AG2R La Mondiale). Tercet nie wypracował przewagi wyższej niż dwie i pół minuty, a troszczyli się o to kolarze Mitchelton-Scott i Corendon-Circus. Domon i Dunbar dzielili się punktami na premiach, ale Irlandczyk z ucieczki odpadł po 109 kilometrach ścigania.
Francuz i Holender kontynuowali swoją przygodę, a po 112 kilometrach Van Baarle ruszył samotnie, przed sobą mając 60 kilometrów i rozbudowując przewagę z 1:25 do 2 minut.
Van Baarle 45 kilometrów przed metą wygrał jeszcze lotny finisz, ale jego przewaga stopniowo topniała, w miarę tego, jak do pracy zabrali się kolarze Jumbo-Visma. Holendra złapano na ostatniej górskiej premii, a do kontrataku od razu zabrali się jego drużynowy kolega Gianni Moscon oraz Belg Tiesj Benoot (Lotto Soudal).
Z akcji nie wyszło wiele, ale Benoot, Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) i Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) atakowali raz po raz w finale, mając nadzieję na popsucie szyków sprinterom.
Gallopin odjechał na ostatnich 20 kilometrach z Benem Hermansem (Israel Cycling Academy) oraz Jamesem Shawem (Swift Carbon), dojeżdżając do Kendal z przewagą 10 sekund. Trójce nie udało się jednak rozegrać walki o zwycięstwo, a na finałowym podjeździe, 300 metrów przed metą, jak błyskawica ruszył Van der Poel. Holender zostawił za plecami całą stawke i wygrał ze sporą przewagą, potwierdzając, że za niecałe trzy tygodnie będzie jednym z kandydatów do tytułu mistrza świata.
What a finish! Congratulations @mathieuvdpoel!#OVOToBpic.twitter.com/pyi4MgvSs3
— Tour of Britain 🇬🇧 (@TourofBritain) September 10, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Mathieu van der Poel | Corendon-Circus | 4:23:08 |
2. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | 00:03 |
3. | Simon Clarke | EF Education First | |
4. | Ben Swift | Team Ineos | |
5. | Amund Grøndahl Jansen | Jumbo-Visma | |
6. | Tom van Asbroeck | Israel Cycling Academy | |
7. | Xandro Meurisse | Wanty-Gobert Cycling Team | |
8. | Ben Hermans | Israel Cycling Academy | |
9. | Matteo Trentin | Mitchelton-Scott | |
10. | Tiesj Benoot | Lotto Soudal | |
11. | Thomas Sprengers | Sport Vlaanderen-Baloise | |
12. | James Shaw | SwiftCarbon Pro Cycling | |
13. | Matthew Holmes | Madison Genesis | |
14. | Mike Teunissen | Jumbo-Visma | |
15. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | |
16. | Pavel Sivakov | Team Ineos | |
17. | Andrey Amador | Movistar Team | |
18. | Gianni Moscon | Team Ineos | |
19. | Mickaël Cherel | AG2R La Mondiale | |
20. | Larry Warbasse | AG2R La Mondiale | |
21. | Steve Cummings | Dimension Data | |
22. | Danilo Wyss | Dimension Data | 00:14 |
23. | Tanel Kangert | EF Education First | |
24. | Mark Christian | Team Wiggins Le Col | |
25. | Connor Swift | Great Britain | |
26. | Chris Hamilton | Team Sunweb | |
27. | Carlos Verona | Movistar Team | 00:16 |
28. | Eduardo Sepulveda | Movistar Team | |
29. | Mark Donovan | Team Wiggins Le Col | |
30. | Jimmy Janssens | Corendon-Circus | |
31. | Lucas Eriksson | Riwal Readynez Cycling Team | |
32. | Alexander Kamp | Riwal Readynez Cycling Team | 00:20 |
33. | Brent van Moer | Lotto Soudal | 00:23 |
34. | Tony Gallopin | AG2R La Mondiale | 00:31 |
35. | Luke Durbridge | Mitchelton-Scott | 00:34 |
36. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | |
37. | Cameron Meyer | Mitchelton-Scott | |
38. | Michał Gołaś | Team Ineos | |
39. | Florian Stork | Team Sunweb | |
40. | Otto Vergaerde | Corendon-Circus | 01:16 |
41. | Ryan Christensen | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 03:46 |
42. | Thimo Willems | Sport Vlaanderen-Baloise | 03:48 |
43. | Julien Vermote | Dimension Data | 03:50 |
44. | Sebastian Langeveld | EF Education First | |
45. | Emil Vinjebo | Riwal Readynez Cycling Team | |
46. | Omer Goldstein | Israel Cycling Academy | |
47. | Aaron Verwilst | Sport Vlaanderen-Baloise | 04:00 |
48. | Ben Perry | Israel Cycling Academy | 04:04 |
49. | Philipp Walsleben | Corendon-Circus | 06:28 |
50. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 07:15 |
51. | Dylan van Baarle | Team Ineos | |
52. | Jake Stewart | Great Britain | |
53. | Loïc Vliegen | Wanty-Gobert Cycling Team | |
54. | Carlos Barbero | Movistar Team | |
55. | Sindre Lunke | Riwal Readynez Cycling Team | |
56. | Mikel Landa | Movistar Team | |
57. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | |
58. | Sacha Modolo | EF Education First | 07:25 |
59. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 09:25 |
60. | Dries de Bondt | Corendon-Circus | 14:39 |
61. | Torkil Veyhe | Riwal Readynez Cycling Team | |
62. | Rory Townsend | Canyon dhb p/b Bloor Homes | |
63. | Ethan Vernon | Great Britain | |
64. | Boris Vallee | Wanty-Gobert Cycling Team | |
65. | Jim Brown | Great Britain | |
66. | Peter Williams | SwiftCarbon Pro Cycling | |
67. | Luis Hernandez | ||
68. | Juri Hollmann | Katusha-Alpecin | |
69. | Michael Cuming | Madison Genesis | |
70. | Andreas Stokbro | Riwal Readynez Cycling Team | |
71. | Matthew Walls | Great Britain | |
72. | Lasse Norman Hansen | Corendon-Circus | |
73. | Alex Colman | Canyon dhb p/b Bloor Homes | |
74. | Roy Curvers | Team Sunweb | |
75. | Chad Haga | Team Sunweb | |
76. | Nils Eekhoff | Team Sunweb | |
77. | Edward Laverack | SwiftCarbon Pro Cycling | |
78. | Trond Trondsen | Wanty-Gobert Cycling Team | |
79. | Gediminas Bagdonas | AG2R La Mondiale | |
80. | Axel Domont | AG2R La Mondiale | |
81. | Christophe Noppe | Sport Vlaanderen-Baloise | |
82. | Jacob Scott | SwiftCarbon Pro Cycling | |
83. | Eddie Dunbar | Team Ineos | |
84. | Rémy Mertz | Lotto Soudal | 14:45 |
85. | James Fouche | Team Wiggins Le Col | |
86. | Jack Bauer | Mitchelton-Scott | |
87. | Jonathan Mcevoy | Madison Genesis | |
88. | Rhys Britton | Great Britain | |
89. | Jens Debusschere | Katusha-Alpecin | |
90. | Robert Scott | Team Wiggins Le Col | 14:48 |
91. | Alex Dowsett | Katusha-Alpecin | |
92. | Joey Walker | Madison Genesis | |
93. | Gabriel Cullaigh | Team Wiggins Le Col | |
94. | Matthew Bostock | Canyon dhb p/b Bloor Homes | |
95. | Jonathan Dibben | Madison Genesis | |
96. | Samuel Jenner | Team Wiggins Le Col | |
97. | Mark Renshaw | Dimension Data | |
98. | Ben Hardy | SwiftCarbon Pro Cycling | |
99. | Dylan Groenewegen | Jumbo-Visma | |
100. | Wesley Kreder | Wanty-Gobert Cycling Team | |
101. | Davide Cimolai | Israel Cycling Academy | |
102. | Erick Rowsell | Madison Genesis | |
103. | Conor Dunne | Israel Cycling Academy | |
104. | Héctor Carretero | Movistar Team | 20:52 |
105. | Andrew Tennant | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 20:55 |
106. | Edoardo Affini | Mitchelton-Scott | 21:03 |
107. | Harry Tanfield | Katusha-Alpecin | |
108. | Cees Bol | Team Sunweb | |
109. | Frederik Frison | Lotto Soudal | |
110. | Thomas Stewart | Canyon dhb p/b Bloor Homes | |
111. | Rasmus Iversen | Lotto Soudal | |
112. | Bernhard Eisel | Dimension Data | 22:45 |
113. | Mark Cavendish | Dimension Data | |
114. | Tristan Robbins | SwiftCarbon Pro Cycling | |
DNF | Moreno Hofland | EF Education First | - |
DNF | Benjamin Declercq | Sport Vlaanderen-Baloise | |
DNF | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Mathieu van der Poel | Corendon-Circus | 17:36:27 |
2. | Matteo Trentin | Mitchelton-Scott | 00:01 |
3. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | 00:07 |
4. | Simon Clarke | EF Education First | 00:14 |
5. | Mike Teunissen | Jumbo-Visma | 00:15 |
6. | Ben Swift | Team Ineos | 00:19 |
7. | Amund Grøndahl Jansen | Jumbo-Visma | |
8. | Thomas Sprengers | Sport Vlaanderen-Baloise | |
9. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | |
10. | Andrey Amador | Movistar Team | |
11. | Pavel Sivakov | Team Ineos | |
12. | Tiesj Benoot | Lotto Soudal | |
13. | Gianni Moscon | Team Ineos | |
14. | Matthew Holmes | Madison Genesis | |
15. | Xandro Meurisse | Wanty-Gobert Cycling Team | |
16. | Tom van Asbroeck | Israel Cycling Academy | 00:27 |
17. | James Shaw | SwiftCarbon Pro Cycling | |
18. | Larry Warbasse | AG2R La Mondiale | |
19. | Mickaël Cherel | AG2R La Mondiale | |
20. | Ben Hermans | Israel Cycling Academy | |
21. | Steve Cummings | Dimension Data | |
22. | Danilo Wyss | Dimension Data | 00:30 |
23. | Chris Hamilton | Team Sunweb | 00:38 |
24. | Tanel Kangert | EF Education First | |
25. | Connor Swift | Great Britain | |
26. | Mark Christian | Team Wiggins Le Col | |
27. | Carlos Verona | Movistar Team | 00:40 |
28. | Eduardo Sepulveda | Movistar Team | |
29. | Mark Donovan | Team Wiggins Le Col | |
30. | Lucas Eriksson | Riwal Readynez Cycling Team | |
31. | Jimmy Janssens | Corendon-Circus | |
32. | Alexander Kamp | Riwal Readynez Cycling Team | 00:44 |
33. | Brent van Moer | Lotto Soudal | 00:47 |
34. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | 00:50 |
35. | Tony Gallopin | AG2R La Mondiale | 00:55 |
36. | Michał Gołaś | Team Ineos | 00:58 |
37. | Cameron Meyer | Mitchelton-Scott | |
38. | Luke Durbridge | Mitchelton-Scott | |
39. | Florian Stork | Team Sunweb | 01:35 |
40. | Otto Vergaerde | Corendon-Circus | 01:40 |
41. | Julien Vermote | Dimension Data | 04:06 |
42. | Ryan Christensen | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 04:10 |
43. | Sebastian Langeveld | EF Education First | 04:14 |
44. | Dylan van Baarle | Team Ineos | 07:30 |
45. | Loïc Vliegen | Wanty-Gobert Cycling Team | 07:31 |
46. | Carlos Barbero | Movistar Team | 07:39 |
47. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | |
48. | Sindre Lunke | Riwal Readynez Cycling Team | |
49. | Mikel Landa | Movistar Team | |
50. | Thimo Willems | Sport Vlaanderen-Baloise | 07:43 |
51. | Emil Vinjebo | Riwal Readynez Cycling Team | 07:45 |
52. | Aaron Verwilst | Sport Vlaanderen-Baloise | 07:55 |
53. | Philipp Walsleben | Corendon-Circus | 08:10 |
54. | Jake Stewart | Great Britain | 11:47 |
55. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 11:57 |
56. | Omer Goldstein | Israel Cycling Academy | 13:26 |
57. | Ben Perry | Israel Cycling Academy | 14:16 |
58. | Davide Cimolai | Israel Cycling Academy | 14:54 |
59. | Eddie Dunbar | Team Ineos | |
60. | Axel Domont | AG2R La Mondiale | 14:59 |
61. | Chad Haga | Team Sunweb | 15:03 |
62. | Alex Dowsett | Katusha-Alpecin | 15:12 |
63. | Edward Laverack | SwiftCarbon Pro Cycling | 16:23 |
64. | Sacha Modolo | EF Education First | 17:03 |
65. | Conor Dunne | Israel Cycling Academy | 17:09 |
66. | Dylan Groenewegen | Jumbo-Visma | 18:13 |
67. | Boris Vallee | Wanty-Gobert Cycling Team | 18:26 |
68. | Nils Eekhoff | Team Sunweb | |
69. | Matthew Walls | Great Britain | |
70. | Trond Trondsen | Wanty-Gobert Cycling Team | |
71. | Ethan Vernon | Great Britain | 18:34 |
72. | Luis Hernandez | ||
73. | Alex Colman | Canyon dhb p/b Bloor Homes | |
74. | Gabriel Cullaigh | Team Wiggins Le Col | 18:35 |
75. | Robert Scott | Team Wiggins Le Col | 18:42 |
76. | Rory Townsend | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 18:49 |
77. | Jim Brown | Great Britain | 18:57 |
78. | Wesley Kreder | Wanty-Gobert Cycling Team | 18:59 |
79. | Christophe Noppe | Sport Vlaanderen-Baloise | 19:04 |
80. | Roy Curvers | Team Sunweb | |
81. | Rhys Britton | Great Britain | 19:23 |
82. | Matthew Bostock | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 19:30 |
83. | Erick Rowsell | Madison Genesis | 19:47 |
84. | Dries de Bondt | Corendon-Circus | 19:53 |
85. | Jack Bauer | Mitchelton-Scott | 19:54 |
86. | Jens Debusschere | Katusha-Alpecin | 20:10 |
87. | Mark Renshaw | Dimension Data | 20:15 |
88. | Lasse Norman Hansen | Corendon-Circus | 20:36 |
89. | Jacob Scott | SwiftCarbon Pro Cycling | 21:06 |
90. | Héctor Carretero | Movistar Team | 21:16 |
91. | Cees Bol | Team Sunweb | 21:27 |
92. | James Fouche | Team Wiggins Le Col | 22:40 |
93. | Peter Williams | SwiftCarbon Pro Cycling | 22:42 |
94. | Juri Hollmann | Katusha-Alpecin | 22:46 |
95. | Samuel Jenner | Team Wiggins Le Col | 22:53 |
96. | Ben Hardy | SwiftCarbon Pro Cycling | 23:23 |
97. | Joey Walker | Madison Genesis | 24:18 |
98. | Michael Cuming | Madison Genesis | 24:30 |
99. | Harry Tanfield | Katusha-Alpecin | 25:17 |
100. | Gediminas Bagdonas | AG2R La Mondiale | 25:20 |
101. | Jonathan Dibben | Madison Genesis | 27:15 |
102. | Mark Cavendish | Dimension Data | 27:19 |
103. | Rémy Mertz | Lotto Soudal | 27:52 |
104. | Bernhard Eisel | Dimension Data | 28:09 |
105. | Jonathan Mcevoy | Madison Genesis | 28:35 |
106. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 29:22 |
107. | Frederik Frison | Lotto Soudal | 29:25 |
108. | Thomas Stewart | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 29:27 |
109. | Edoardo Affini | Mitchelton-Scott | 29:54 |
110. | Andreas Stokbro | Riwal Readynez Cycling Team | 30:05 |
111. | Torkil Veyhe | Riwal Readynez Cycling Team | 31:24 |
112. | Rasmus Iversen | Lotto Soudal | 33:38 |
113. | Andrew Tennant | Canyon dhb p/b Bloor Homes | 34:37 |
114. | Tristan Robbins | SwiftCarbon Pro Cycling | 41:41 |